Globalna tržišta prošlog su tjedna bila pod pritiskom zbog trgovinskih napetosti i slabijih ekonomskih pokazatelja. U SAD-u su burzovni indeksi pali uslijed zabrinutosti oko inflacije i novih carina, dok je Europa također zabilježila pad nakon Trumpove najave tarifa na automobile. Japan i Kina suočili su se s izazovima u trgovinskom i industrijskom sektoru, dok ulagači prate buduće poteze središnjih banaka i vlada.
SAD
Američki burzovni indeksi pali su tijekom tjedna, ponajviše zbog slabosti u sektorima informacijske tehnologije i komunikacijskih usluga, dok su vrijednosne dionice nastavile rasti šesti tjedan zaredom. Tržišta su započela tjedan optimistično, ali uz dozu opreza, s relativno prigušenim, ali općenito pozitivnim kretanjima, dok su se ulagači usredotočili na mogućnost da Trumpova administracija zauzme odmjereniji pristup novoj rundi carina. Međutim, nekoliko novih tarifnih najava, uključujući predsjednikovu odluku o uvođenju 25% carine na sve automobile koji nisu proizvedeni u SAD-u, te zabrinutost oko šireg usporavanja gospodarstva i slabljenja potrošačkog raspoloženja, utjecali su na dionice kasnije u tjednu, gurajući glavne indekse u negativno područje. Ured za ekonomsku analizu izvijestio je da je temeljni indeks cijena izdataka za osobnu potrošnju (PCE), preferirana Fedova mjera inflacije, u veljači porastao za 0,4%, u odnosu na siječanjskih 0,3%. Potrošačka potrošnja, prilagođena inflaciji, porasla je za samo 0,1%, dok su procjene predviđale rast od 0,3%. Na godišnjoj razini, temeljni PCE porastao je 2,8%, što je znatno iznad Fedovog dugoročnog cilja inflacije od 2%. Objavljeni podaci pridonijeli su padu dionica u petak, što je rezultiralo završetkom tjedna blizu najniže razine. U međuvremenu, Conference Board izvijestio je da je indeks povjerenja potrošača pao četvrti mjesec zaredom, dosegnuvši u ožujku razinu od 92,9, u usporedbi s veljačanskih 100,1. Posebno je zabrinjavajući pad komponente indeksa koja mjeri kratkoročne izglede potrošača za prihode, poslovanje i tržište rada, što sugerira moguću nadolazeću recesiju. Sveučilište u Michiganu objavilo je da je njihov indeks potrošačkog raspoloženja pao 12% na 57,0, dok su jednogodišnja inflacijska očekivanja porasla na 5,0% sa 4,3% u veljači, što je najviša razina od studenog 2022. i treći uzastopni mjesečni rast od 0,5 postotnih bodova ili više. S&P Global izvijestio je da je Flash Composite Purchasing Managers' Index (PMI) za ožujak iznosio 53,5, što upućuje na ubrzanje poslovne aktivnosti u uslužnom sektoru, unatoč neočekivanom padu proizvodnje. Očekivanja za nadolazeću godinu pogoršala su se na drugu najnižu razinu od listopada 2022., a mnoge tvrtke izrazile su zabrinutost zbog slabe potražnje i neizvjesnosti oko ekonomske politike nove administracije. Cijene inputa porasle su najbržim tempom u gotovo dvije godine, ponajviše zbog tarifa i rastućih troškova radne snage. Američke državne obveznice ostale su gotovo nepromijenjene jer su prinosi početkom tjedna porasli zbog neizvjesnosti u vezi s carinskim politikama te se ponovno smanjili u petak jer su ulagači počeli revidirati svoja očekivanja rasta gospodarstva.
Europa
STOXX 600 završio je oko 1,4% niže jer je Trump najavio novu rundu američkih trgovinskih carina. Navedeno je rezultiralo razočaravajućim tjednom za europska tržišta, koja su tjedan započela u pozitivnom području zahvaljujući ohrabrujućim gospodarskim novostima i geopolitičkim vijestima. Francuski indeks CAC 40 vratio je 1,6%, njemački DAX pao je 1,9%, a talijanski FTSE MIB oslabio je 0,8%. Britanski indeks FTSE 100 ostvario je blagi rast od 0,1%. Europske dionice nakratko su porasle početkom tjedna, ali su na kraju oslabile nakon što je Trump u srijedu najavio nove carine od 25% na sve automobile i autodijelove koji dolaze u SAD, počevši od sljedećeg tjedna. Opća primjena bila je najgori mogući ishod za Europu jer su se nadale da bi određene zemlje mogle dobiti izuzeće. Američki predsjednik je nakon toga zaprijetio dodatnim carinama ako EU uzvrati protumjerama. Privatni sektor eurozone porastao je treći mjesec zaredom u ožujku. Uz usluge koje su već u području rasta, proizvodnja se povećala prvi put u dvije godine. U Njemačkoj je Ifo indeks poslovne klime porastao u ožujku, bilježeći najvišu razinu od srpnja 2024. Poslovno raspoloženje raste nakon što je parlament odobrio planove njemačke vlade za povećanje potrošnje za obranu i infrastrukturu. Na geopolitičkom planu također je bilo ohrabrujućih događaja. Početkom tjedna, ukrajinski predsjednik Zelenskyy istaknuo je da su razgovori između Ukrajine i SAD-a bili konstruktivni. Nakon toga je u utorak uslijedila objava djelomičnog primirja između Rusije i Ukrajine, s fokusom na prekid pomorskih neprijateljstava u Crnom moru i obustavu napada na energetsku infrastrukturu. Britanska kancelarka Rachel Reeves dala je godišnju proljetnu izjavu, potvrđujući niz daljnjih rezova potrošnje. Ured za proračunsku odgovornost (OBR) također je prepolovio svoju prognozu gospodarskog rasta Ujedinjenog Kraljevstva za 2025. na 1% i nagovijestio na veću nezaposlenost i inflaciju u ovoj godini. Međutim, OBR je poboljšao svoje projekcije gospodarskog rasta za period od 2026. do 2029. Inflacija u UK-u u veljači pala je na 2,8% u odnosu na 3% u siječnju, otvarajući mogućnost smanjenja kamatnih stopa u svibnju.
Japan
Japanska dionička tržišta pala su tijekom tjedna, pri čemu je Nikkei 225 izgubio 1,48%, a TOPIX 1,67%. Najava Trumpove administracije o tarifi na uvoz automobila u SAD, koja bi trebala stupiti na snagu 3. travnja, utjecala je na dionice japanskih proizvođača automobila i drugih izvoznika. Zabrinutost oko eskalacije trgovinskog rata dodatno je prigušila raspoloženje, s izgledima da će trgovinski partneri SAD-a uvesti uzvratne carine. Jen je oslabio prema 150 JPY/USD, dok je prinos na 10-godišnje državne obveznice porastao na 1,56%. Japanski premijer Shigeru Ishiba rekao je da će utjecaj najnovije američke objave carina na ključnu automobilsku industriju i gospodarstvo zemlje biti vrlo velik zato jer automobili čine otprilike jednu trećinu ukupnog japanskog izvoza u SAD te kako se moraju razmotriti odgovarajući odgovori. Japanska vlada traži izuzeće od tarifa za automobile i poduzela je diplomatske napore da to osigura, uključujući povećana ulaganja i kupnju energije. Ubrzavanje cijena riže dovelo je do povećanja potrošačke inflacije u Tokiju u ožujku, pri čemu je temeljni indeks potrošačkih cijena porastao 2,4% na godišnjoj razini tijekom mjeseca, ispred očekivanja i više s 2,2% u veljači.
Kina
Tržišta dionica u kontinentalnoj Kini završila su tjedan gotovo nepromijenjeno. CSI 300 porastao je za 0,01%, a Shanghai Composite Index izgubio je 0,40% u lokalnoj valuti. Hang Seng pao je 1,11%. Na ekonomskom planu, profiti industrijskih tvrtki smanjili su se za 0,3% u prva dva mjeseca ove godine u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Smanjenje nije ispunilo predviđanja ekonomista o povećanju industrijskog profita i naglasilo hitnost da Kina ojača domaću potražnju usred prijetnje viših carina SAD-a. Prošli tjedan, bivši potpredsjednik kineskog državnog ekonomskog planera rekao je da bi Kina trebala nastojati podići potrošnju na 70% bruto domaćeg proizvoda (BDP) do 2035. sa sadašnjih oko 55%. Potrošnja u Kini trebala bi porasti između 5% i 8% kao udio u BDP-u u sljedećih pet godina, rekao je dužnosnik sudionicima Boao Foruma, godišnjeg globalnog okupljanja ulagača u Kini. Poticanje potrošnje glavni je gospodarski prioritet kineske vlade za 2025. dok se Peking nastoji suprotstaviti rastućim geopolitičkim napetostima i sve manjim povratima ulaganja u zemlji. Kina je nedavno postavila godišnji cilj gospodarskog rasta od oko 5% treću godinu zaredom, ambiciozan cilj za koji analitičari vjeruju da će zahtijevati značajan poticaj.
SAD
Američki burzovni indeksi pali su tijekom tjedna, ponajviše zbog slabosti u sektorima informacijske tehnologije i komunikacijskih usluga, dok su vrijednosne dionice nastavile rasti šesti tjedan zaredom. Tržišta su započela tjedan optimistično, ali uz dozu opreza, s relativno prigušenim, ali općenito pozitivnim kretanjima, dok su se ulagači usredotočili na mogućnost da Trumpova administracija zauzme odmjereniji pristup novoj rundi carina. Međutim, nekoliko novih tarifnih najava, uključujući predsjednikovu odluku o uvođenju 25% carine na sve automobile koji nisu proizvedeni u SAD-u, te zabrinutost oko šireg usporavanja gospodarstva i slabljenja potrošačkog raspoloženja, utjecali su na dionice kasnije u tjednu, gurajući glavne indekse u negativno područje. Ured za ekonomsku analizu izvijestio je da je temeljni indeks cijena izdataka za osobnu potrošnju (PCE), preferirana Fedova mjera inflacije, u veljači porastao za 0,4%, u odnosu na siječanjskih 0,3%. Potrošačka potrošnja, prilagođena inflaciji, porasla je za samo 0,1%, dok su procjene predviđale rast od 0,3%. Na godišnjoj razini, temeljni PCE porastao je 2,8%, što je znatno iznad Fedovog dugoročnog cilja inflacije od 2%. Objavljeni podaci pridonijeli su padu dionica u petak, što je rezultiralo završetkom tjedna blizu najniže razine. U međuvremenu, Conference Board izvijestio je da je indeks povjerenja potrošača pao četvrti mjesec zaredom, dosegnuvši u ožujku razinu od 92,9, u usporedbi s veljačanskih 100,1. Posebno je zabrinjavajući pad komponente indeksa koja mjeri kratkoročne izglede potrošača za prihode, poslovanje i tržište rada, što sugerira moguću nadolazeću recesiju. Sveučilište u Michiganu objavilo je da je njihov indeks potrošačkog raspoloženja pao 12% na 57,0, dok su jednogodišnja inflacijska očekivanja porasla na 5,0% sa 4,3% u veljači, što je najviša razina od studenog 2022. i treći uzastopni mjesečni rast od 0,5 postotnih bodova ili više. S&P Global izvijestio je da je Flash Composite Purchasing Managers' Index (PMI) za ožujak iznosio 53,5, što upućuje na ubrzanje poslovne aktivnosti u uslužnom sektoru, unatoč neočekivanom padu proizvodnje. Očekivanja za nadolazeću godinu pogoršala su se na drugu najnižu razinu od listopada 2022., a mnoge tvrtke izrazile su zabrinutost zbog slabe potražnje i neizvjesnosti oko ekonomske politike nove administracije. Cijene inputa porasle su najbržim tempom u gotovo dvije godine, ponajviše zbog tarifa i rastućih troškova radne snage. Američke državne obveznice ostale su gotovo nepromijenjene jer su prinosi početkom tjedna porasli zbog neizvjesnosti u vezi s carinskim politikama te se ponovno smanjili u petak jer su ulagači počeli revidirati svoja očekivanja rasta gospodarstva.
Europa
STOXX 600 završio je oko 1,4% niže jer je Trump najavio novu rundu američkih trgovinskih carina. Navedeno je rezultiralo razočaravajućim tjednom za europska tržišta, koja su tjedan započela u pozitivnom području zahvaljujući ohrabrujućim gospodarskim novostima i geopolitičkim vijestima. Francuski indeks CAC 40 vratio je 1,6%, njemački DAX pao je 1,9%, a talijanski FTSE MIB oslabio je 0,8%. Britanski indeks FTSE 100 ostvario je blagi rast od 0,1%. Europske dionice nakratko su porasle početkom tjedna, ali su na kraju oslabile nakon što je Trump u srijedu najavio nove carine od 25% na sve automobile i autodijelove koji dolaze u SAD, počevši od sljedećeg tjedna. Opća primjena bila je najgori mogući ishod za Europu jer su se nadale da bi određene zemlje mogle dobiti izuzeće. Američki predsjednik je nakon toga zaprijetio dodatnim carinama ako EU uzvrati protumjerama. Privatni sektor eurozone porastao je treći mjesec zaredom u ožujku. Uz usluge koje su već u području rasta, proizvodnja se povećala prvi put u dvije godine. U Njemačkoj je Ifo indeks poslovne klime porastao u ožujku, bilježeći najvišu razinu od srpnja 2024. Poslovno raspoloženje raste nakon što je parlament odobrio planove njemačke vlade za povećanje potrošnje za obranu i infrastrukturu. Na geopolitičkom planu također je bilo ohrabrujućih događaja. Početkom tjedna, ukrajinski predsjednik Zelenskyy istaknuo je da su razgovori između Ukrajine i SAD-a bili konstruktivni. Nakon toga je u utorak uslijedila objava djelomičnog primirja između Rusije i Ukrajine, s fokusom na prekid pomorskih neprijateljstava u Crnom moru i obustavu napada na energetsku infrastrukturu. Britanska kancelarka Rachel Reeves dala je godišnju proljetnu izjavu, potvrđujući niz daljnjih rezova potrošnje. Ured za proračunsku odgovornost (OBR) također je prepolovio svoju prognozu gospodarskog rasta Ujedinjenog Kraljevstva za 2025. na 1% i nagovijestio na veću nezaposlenost i inflaciju u ovoj godini. Međutim, OBR je poboljšao svoje projekcije gospodarskog rasta za period od 2026. do 2029. Inflacija u UK-u u veljači pala je na 2,8% u odnosu na 3% u siječnju, otvarajući mogućnost smanjenja kamatnih stopa u svibnju.
Japan
Japanska dionička tržišta pala su tijekom tjedna, pri čemu je Nikkei 225 izgubio 1,48%, a TOPIX 1,67%. Najava Trumpove administracije o tarifi na uvoz automobila u SAD, koja bi trebala stupiti na snagu 3. travnja, utjecala je na dionice japanskih proizvođača automobila i drugih izvoznika. Zabrinutost oko eskalacije trgovinskog rata dodatno je prigušila raspoloženje, s izgledima da će trgovinski partneri SAD-a uvesti uzvratne carine. Jen je oslabio prema 150 JPY/USD, dok je prinos na 10-godišnje državne obveznice porastao na 1,56%. Japanski premijer Shigeru Ishiba rekao je da će utjecaj najnovije američke objave carina na ključnu automobilsku industriju i gospodarstvo zemlje biti vrlo velik zato jer automobili čine otprilike jednu trećinu ukupnog japanskog izvoza u SAD te kako se moraju razmotriti odgovarajući odgovori. Japanska vlada traži izuzeće od tarifa za automobile i poduzela je diplomatske napore da to osigura, uključujući povećana ulaganja i kupnju energije. Ubrzavanje cijena riže dovelo je do povećanja potrošačke inflacije u Tokiju u ožujku, pri čemu je temeljni indeks potrošačkih cijena porastao 2,4% na godišnjoj razini tijekom mjeseca, ispred očekivanja i više s 2,2% u veljači.
Kina
Tržišta dionica u kontinentalnoj Kini završila su tjedan gotovo nepromijenjeno. CSI 300 porastao je za 0,01%, a Shanghai Composite Index izgubio je 0,40% u lokalnoj valuti. Hang Seng pao je 1,11%. Na ekonomskom planu, profiti industrijskih tvrtki smanjili su se za 0,3% u prva dva mjeseca ove godine u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Smanjenje nije ispunilo predviđanja ekonomista o povećanju industrijskog profita i naglasilo hitnost da Kina ojača domaću potražnju usred prijetnje viših carina SAD-a. Prošli tjedan, bivši potpredsjednik kineskog državnog ekonomskog planera rekao je da bi Kina trebala nastojati podići potrošnju na 70% bruto domaćeg proizvoda (BDP) do 2035. sa sadašnjih oko 55%. Potrošnja u Kini trebala bi porasti između 5% i 8% kao udio u BDP-u u sljedećih pet godina, rekao je dužnosnik sudionicima Boao Foruma, godišnjeg globalnog okupljanja ulagača u Kini. Poticanje potrošnje glavni je gospodarski prioritet kineske vlade za 2025. dok se Peking nastoji suprotstaviti rastućim geopolitičkim napetostima i sve manjim povratima ulaganja u zemlji. Kina je nedavno postavila godišnji cilj gospodarskog rasta od oko 5% treću godinu zaredom, ambiciozan cilj za koji analitičari vjeruju da će zahtijevati značajan poticaj.