Nakon značajnog pada u ponedjeljak, dionička tržišta osjetila su olakšanje u četvrtak zahvaljujući smanjenim tjednim zahtjevima za pomoć nezaposlenima u SAD-u koji su se smanjili za najviši iznos u gotovo godinu dana. U skladu s tim, poboljšali su se i prinosi na dugoročne obveznice jer su strahovanja od recesije bila manje izražena. Visoka volatilnost na tržištima odražava trenutno prisutnu nervozu među investitorima. Tečaj EUR/USD kretao se oko 1,09.
SAD
Glavni indeksi zatvorili su umjereno niže ovaj tjedan nakon oporavka od najveće rasprodaje u gotovo dvije godine. S&P 500 približio se području korekcije (pad od preko 10%) u ponedjeljak ujutro kada je pao čak 9,71% u odnosu na svoj unutardnevni maksimum sredinom siječnja. Nasdaq Composite pao je 15,81% u odnosu na svoj vrhunac, nakon što je ušao u korekciju prošlog petka. Još su izraženije bile promjene u CBOE indeksu volatilnosti (VIX), koji je u ponedjeljak nakratko skočio na 65,73, najvišu razinu od kraja ožujka 2020., prije nego što je pao i završio tjedan na 20,69. Nedavno povećanje japanskih kratkoročnih kamatnih stopa rezultiralo je djelomičnim opuštanjem u carry trade-u u kojem investitori posuđuju po skoro nultim kamatama u Japanu, a zatim ulažu sredstva u imovini s višim prinosom u SAD-u i drugim zemljama. Međutim, nagli rast jena tijekom prethodnih nekoliko tjedana učinio je trgovanje neprofitabilnim, zbog čega su se mnogi ulagači povukli sa svojih pozicija. Volatilnost je vjerojatno dodatno pogoršana sezonom ljetnih godišnjih odmora zbog kojih je dio ulagača bio odsutan s tržišta. Zbog loših ekonomskih iznenađenja od prošlog tjedna, posebice iznenađujućeg povećanja stope nezaposlenosti i negativnih proizvodnih signala, na tržištu je prisutna stalna zabrinutost. U razgovorima o zaradi, nekoliko je velikih poduzeća izvijestilo o znakovima slabljenja potrošačke potražnje. Airbnb, Marriott, Hilton, Delta, United i Disney izvijestili su o smanjenoj potražnji za putovanjima, dok je Yum! Brands naveo usporavanje prodaje u svojim franšizama KFC i Pizza Hut. Međutim, podaci S&P Globala donijeli su donekle suprotnu sliku. S&P-ov pokazatelj aktivnosti u uslužnom sektoru blago je pao u srpnju na 55,5 s 56,0 u lipnju, ali je ostao solidno u području ekspanzije zaokružujući svoj najbolji tromjesečni period rasta u dvije godine. Mjera Instituta za upravljanje opskrbom vratila se s kontrakcijskih 48,8 u lipnju na 51,4. Ohrabrujući pad tjednih zahtjeva za nezaposlene u četvrtak bio je djelomično odgovoran za oporavak tržišta pri čemu je S&P 500 ostvario najbolji dnevni porast od studenog 2022. Tjedni zahtjevi za nezaposlene pali su na 233 000 s naviše revidiranih 250 000, iako je broj stalnih zahtjeva neznatno porastao. Američka ekonomistica Blerina Uruçi ističe kako vjeruje da je kratkoročna recesija i dalje malo vjerojatna, ali smatra da su najnoviji podaci o inflaciji i tržištu rada dostigli granicu da Fed počne snižavati kamatne stope u rujnu s možda još dva smanjenja koja slijede ove godine. Kako se činilo da strahovi od slabljenja tržišta rada nestaju, prinos na referentnu 10-godišnju državnu obveznicu porastao je tijekom tjedna.
Europa
STOXX Europe 600 povratio je oštre gubitke s početka tjedna i završio s rastom od 0,3%. Glavni dionički indeksi bili su mješoviti. Njemački DAX ojačao je 0,4%, a francuski CAC 40 0,2%. FTSE 100 u Velikoj Britaniji ostao je gotovo nepromijenjen. Talijanski FTSE MIB je pao 0,7%. Prinosi na državne obveznice eurozone općenito su porasli, penjući se s najnižih razina ranije ovog tjedna nakon pada globalnog tržišta izazvanog zabrinutošću oko gospodarskog rasta. Značajan pad zahtjeva za pomoć nezaposlenima u SAD-u pomogao je ublažiti zabrinutosti, koje su pogoršane slabim podacima o proizvodnji i radnim mjestima u SAD-u. Obujam maloprodaje u eurozoni neočekivano je pao za 0,3% u lipnju nakon povećanja od 0,1% u svibnju. Navedeni pad odražava pad prodaje hrane, pića i duhana. Podaci sugeriraju da potrošačima treba dulje da se oporave od inflacijskog pritiska, što dodatno povećava sumnje u snagu potražnje u drugom tromjesečju. Njemačka industrijska proizvodnja u lipnju uzastopno je porasla za 1,4%, dok su industrijske narudžbe porasle za 3,9%. Oba podatka premašila su očekivanja te su u suprotnosti s konačnim procjenama najnovijeg indeksa menadžera nabave, koji je pokazao da se pad u proizvodnom sektoru pogoršao u srpnju. U međuvremenu je vanjskotrgovinski suficit pao na 20,4 milijarde eura u lipnju s revidiranih 25,3 milijarde eura u svibnju, budući da je izvoz pao više od očekivanog zbog slabije potražnje iz SAD-a i EU. Raspoloženje na tržištu nekretnina u Ujedinjenom Kraljevstvu u srpnju postalo je blago pozitivno, potpomognuto nižim kamatnim stopama i obećanjem nove laburističke vlade da će potaknuti stambeni razvoj. Kraljevska institucija ovlaštenih geodeta priopćila je da je njegova mjera očekivane prodaje u sljedeća tri mjeseca porasla na najjaču razinu od siječnja 2020., a mjera upita novih kupaca postala je pozitivna prvi put u četiri mjeseca. Hipotekarni zajmodavac Halifax rekao je da su cijene kuća u srpnju porasle za 0,8% uzastopno, nakon tri mjeseca ravnomjernog rasta. Prosječna cijena kuće porasla je 2,3% na godišnjoj razini, što je najbrži tempo rasta od siječnja.
Japan
Japanske burze započele su tjedan najjačom jednodnevnom rasprodajom u desetljećima, potaknutom oporavkom jena nakon oštrog zaokreta Banke Japana (BoJ) na njezinoj sjednici u srpnju, gdje je podigla kamatne stope. Zabrinutost oko usporavanja globalnog rasta prigušila je sklonost riziku, a ulagači su nastavili ubrzano odmotavati yen carry trade u iščekivanju smanjenja razlika u stopama između SAD-a i Japana. Do kraja tjedna japanska su tržišta nadoknadila veliki dio izgubljenog. Volatilnost japanskog tržišta, koja je odjeknula globalno, donekle je ublažena labavim komentarima zamjenika guvernera BoJ-a Shinichija Uchide, koji je rekao da središnja banka neće podizati kamatne stope kada su tržišta nestabilna, čime se smanjuje vjerojatnost kratkoročnog povećanja. Jen je oslabio nakon Uchidinih komentara, završivši tjedan unutar donjeg ruba raspona od 147 JPY u odnosu na USD iz srednjeg raspona od 146 JPY prethodnog tjedna. Prinos na 10-godišnju japansku državnu obveznicu pao je na 0,86%, s 0,98% na kraju prošlog tjedna, jer su ulagači nastavili procjenjivati izglede za monetarnu politiku BoJ-a. Rast plaća u lipnju iznenadio je s ukupnim plaćama koje su porasle za 4,5% na godišnjoj razini u odnosu na očekivano povećanje od 2,4%, zbog oštrog porasta nestabilne komponente posebnih plaćanja koja odražava ljetne bonuse. Planirane zarade također su porasle.
Kina
Kineske su se dionice povukle jer rast potrošačkih cijena jači od očekivanog nije uspio ublažiti zabrinutost oko deflacijskih pritisaka. Shanghai Composite pao je 1,5%, dok je blue chip CSI 300 posustao 1,6%. Hang Seng dobio je 0,9%. Indeks potrošačkih cijena u Kini porastao je 0,5% u srpnju u odnosu na godinu ranije, u odnosu na rast od 0,2% u lipnju. Analitičari su povećanje pripisali sezonskim čimbenicima kao što su loši vremenski uvjeti i niska baza za cijene svinjskog mesa u 2023. Temeljna inflacija porasla je za 0,4%, smanjivši se s 0,6% u lipnju i označavajući najniži rast od siječnja. Indeks proizvođačkih cijena pao je 0,8% u odnosu na prošlu godinu te bilježi 22. mjesec pada. Caixin/S&P Globalno istraživanje uslužnih aktivnosti poraslo je na 52,1 u srpnju što je bolje od predviđanja s 51,2 u lipnju, označavajući tako 19. mjesec zaredom širenja. Međutim, Caixin PMI ublažio se na 51,2 s 52,8 u lipnju jer se proizvodni PMI neočekivano smanjio prvi put u devet mjeseci. Mješovita PMI očitanja istaknula su neujednačen rast kineskog gospodarstva usred dugotrajnog pada nekretnina koji je pogodio domaću potrošnju, iako su proizvodnja i izvoz pokazali snagu. Uvoz je premašio predviđanja u srpnju te je porastao za 7,2% u odnosu na godinu ranije, naspram pada od 2,3% u lipnju. Izvoz je u srpnju porastao za 7%, niže od očekivanog zbog slabe potražnje. Ukupni trgovinski suficit iznosio je 84,65 milijardi USD, što je pad u odnosu na 99,05 milijardi USD u lipnju.
SAD
Glavni indeksi zatvorili su umjereno niže ovaj tjedan nakon oporavka od najveće rasprodaje u gotovo dvije godine. S&P 500 približio se području korekcije (pad od preko 10%) u ponedjeljak ujutro kada je pao čak 9,71% u odnosu na svoj unutardnevni maksimum sredinom siječnja. Nasdaq Composite pao je 15,81% u odnosu na svoj vrhunac, nakon što je ušao u korekciju prošlog petka. Još su izraženije bile promjene u CBOE indeksu volatilnosti (VIX), koji je u ponedjeljak nakratko skočio na 65,73, najvišu razinu od kraja ožujka 2020., prije nego što je pao i završio tjedan na 20,69. Nedavno povećanje japanskih kratkoročnih kamatnih stopa rezultiralo je djelomičnim opuštanjem u carry trade-u u kojem investitori posuđuju po skoro nultim kamatama u Japanu, a zatim ulažu sredstva u imovini s višim prinosom u SAD-u i drugim zemljama. Međutim, nagli rast jena tijekom prethodnih nekoliko tjedana učinio je trgovanje neprofitabilnim, zbog čega su se mnogi ulagači povukli sa svojih pozicija. Volatilnost je vjerojatno dodatno pogoršana sezonom ljetnih godišnjih odmora zbog kojih je dio ulagača bio odsutan s tržišta. Zbog loših ekonomskih iznenađenja od prošlog tjedna, posebice iznenađujućeg povećanja stope nezaposlenosti i negativnih proizvodnih signala, na tržištu je prisutna stalna zabrinutost. U razgovorima o zaradi, nekoliko je velikih poduzeća izvijestilo o znakovima slabljenja potrošačke potražnje. Airbnb, Marriott, Hilton, Delta, United i Disney izvijestili su o smanjenoj potražnji za putovanjima, dok je Yum! Brands naveo usporavanje prodaje u svojim franšizama KFC i Pizza Hut. Međutim, podaci S&P Globala donijeli su donekle suprotnu sliku. S&P-ov pokazatelj aktivnosti u uslužnom sektoru blago je pao u srpnju na 55,5 s 56,0 u lipnju, ali je ostao solidno u području ekspanzije zaokružujući svoj najbolji tromjesečni period rasta u dvije godine. Mjera Instituta za upravljanje opskrbom vratila se s kontrakcijskih 48,8 u lipnju na 51,4. Ohrabrujući pad tjednih zahtjeva za nezaposlene u četvrtak bio je djelomično odgovoran za oporavak tržišta pri čemu je S&P 500 ostvario najbolji dnevni porast od studenog 2022. Tjedni zahtjevi za nezaposlene pali su na 233 000 s naviše revidiranih 250 000, iako je broj stalnih zahtjeva neznatno porastao. Američka ekonomistica Blerina Uruçi ističe kako vjeruje da je kratkoročna recesija i dalje malo vjerojatna, ali smatra da su najnoviji podaci o inflaciji i tržištu rada dostigli granicu da Fed počne snižavati kamatne stope u rujnu s možda još dva smanjenja koja slijede ove godine. Kako se činilo da strahovi od slabljenja tržišta rada nestaju, prinos na referentnu 10-godišnju državnu obveznicu porastao je tijekom tjedna.
Europa
STOXX Europe 600 povratio je oštre gubitke s početka tjedna i završio s rastom od 0,3%. Glavni dionički indeksi bili su mješoviti. Njemački DAX ojačao je 0,4%, a francuski CAC 40 0,2%. FTSE 100 u Velikoj Britaniji ostao je gotovo nepromijenjen. Talijanski FTSE MIB je pao 0,7%. Prinosi na državne obveznice eurozone općenito su porasli, penjući se s najnižih razina ranije ovog tjedna nakon pada globalnog tržišta izazvanog zabrinutošću oko gospodarskog rasta. Značajan pad zahtjeva za pomoć nezaposlenima u SAD-u pomogao je ublažiti zabrinutosti, koje su pogoršane slabim podacima o proizvodnji i radnim mjestima u SAD-u. Obujam maloprodaje u eurozoni neočekivano je pao za 0,3% u lipnju nakon povećanja od 0,1% u svibnju. Navedeni pad odražava pad prodaje hrane, pića i duhana. Podaci sugeriraju da potrošačima treba dulje da se oporave od inflacijskog pritiska, što dodatno povećava sumnje u snagu potražnje u drugom tromjesečju. Njemačka industrijska proizvodnja u lipnju uzastopno je porasla za 1,4%, dok su industrijske narudžbe porasle za 3,9%. Oba podatka premašila su očekivanja te su u suprotnosti s konačnim procjenama najnovijeg indeksa menadžera nabave, koji je pokazao da se pad u proizvodnom sektoru pogoršao u srpnju. U međuvremenu je vanjskotrgovinski suficit pao na 20,4 milijarde eura u lipnju s revidiranih 25,3 milijarde eura u svibnju, budući da je izvoz pao više od očekivanog zbog slabije potražnje iz SAD-a i EU. Raspoloženje na tržištu nekretnina u Ujedinjenom Kraljevstvu u srpnju postalo je blago pozitivno, potpomognuto nižim kamatnim stopama i obećanjem nove laburističke vlade da će potaknuti stambeni razvoj. Kraljevska institucija ovlaštenih geodeta priopćila je da je njegova mjera očekivane prodaje u sljedeća tri mjeseca porasla na najjaču razinu od siječnja 2020., a mjera upita novih kupaca postala je pozitivna prvi put u četiri mjeseca. Hipotekarni zajmodavac Halifax rekao je da su cijene kuća u srpnju porasle za 0,8% uzastopno, nakon tri mjeseca ravnomjernog rasta. Prosječna cijena kuće porasla je 2,3% na godišnjoj razini, što je najbrži tempo rasta od siječnja.
Japan
Japanske burze započele su tjedan najjačom jednodnevnom rasprodajom u desetljećima, potaknutom oporavkom jena nakon oštrog zaokreta Banke Japana (BoJ) na njezinoj sjednici u srpnju, gdje je podigla kamatne stope. Zabrinutost oko usporavanja globalnog rasta prigušila je sklonost riziku, a ulagači su nastavili ubrzano odmotavati yen carry trade u iščekivanju smanjenja razlika u stopama između SAD-a i Japana. Do kraja tjedna japanska su tržišta nadoknadila veliki dio izgubljenog. Volatilnost japanskog tržišta, koja je odjeknula globalno, donekle je ublažena labavim komentarima zamjenika guvernera BoJ-a Shinichija Uchide, koji je rekao da središnja banka neće podizati kamatne stope kada su tržišta nestabilna, čime se smanjuje vjerojatnost kratkoročnog povećanja. Jen je oslabio nakon Uchidinih komentara, završivši tjedan unutar donjeg ruba raspona od 147 JPY u odnosu na USD iz srednjeg raspona od 146 JPY prethodnog tjedna. Prinos na 10-godišnju japansku državnu obveznicu pao je na 0,86%, s 0,98% na kraju prošlog tjedna, jer su ulagači nastavili procjenjivati izglede za monetarnu politiku BoJ-a. Rast plaća u lipnju iznenadio je s ukupnim plaćama koje su porasle za 4,5% na godišnjoj razini u odnosu na očekivano povećanje od 2,4%, zbog oštrog porasta nestabilne komponente posebnih plaćanja koja odražava ljetne bonuse. Planirane zarade također su porasle.
Kina
Kineske su se dionice povukle jer rast potrošačkih cijena jači od očekivanog nije uspio ublažiti zabrinutost oko deflacijskih pritisaka. Shanghai Composite pao je 1,5%, dok je blue chip CSI 300 posustao 1,6%. Hang Seng dobio je 0,9%. Indeks potrošačkih cijena u Kini porastao je 0,5% u srpnju u odnosu na godinu ranije, u odnosu na rast od 0,2% u lipnju. Analitičari su povećanje pripisali sezonskim čimbenicima kao što su loši vremenski uvjeti i niska baza za cijene svinjskog mesa u 2023. Temeljna inflacija porasla je za 0,4%, smanjivši se s 0,6% u lipnju i označavajući najniži rast od siječnja. Indeks proizvođačkih cijena pao je 0,8% u odnosu na prošlu godinu te bilježi 22. mjesec pada. Caixin/S&P Globalno istraživanje uslužnih aktivnosti poraslo je na 52,1 u srpnju što je bolje od predviđanja s 51,2 u lipnju, označavajući tako 19. mjesec zaredom širenja. Međutim, Caixin PMI ublažio se na 51,2 s 52,8 u lipnju jer se proizvodni PMI neočekivano smanjio prvi put u devet mjeseci. Mješovita PMI očitanja istaknula su neujednačen rast kineskog gospodarstva usred dugotrajnog pada nekretnina koji je pogodio domaću potrošnju, iako su proizvodnja i izvoz pokazali snagu. Uvoz je premašio predviđanja u srpnju te je porastao za 7,2% u odnosu na godinu ranije, naspram pada od 2,3% u lipnju. Izvoz je u srpnju porastao za 7%, niže od očekivanog zbog slabe potražnje. Ukupni trgovinski suficit iznosio je 84,65 milijardi USD, što je pad u odnosu na 99,05 milijardi USD u lipnju.