Najnoviji podaci potvrđuju da se inflacija u SAD-u smanjuje, što bi trebalo dovesti do prvog smanjenja kamatnih stopa u rujnu od strane Fed-a. Uslijed navedenog, prinosi na američke 10-godišnje obveznice pali su na najniže tromjesečne vrijednosti te je tečaj EUR/USD porastao na 1,09. U eurozoni se povjerenje ulagača naglo pogoršalo u srpnju. Potaknuta jačanjem apetita prema riziku kao i ojačanim očekivanjima za smanjenja stope u SAD-u, razvijena dionička tržišta ostvarila su rast tijekom proteklog tjedna.
SAD
Glavni dionički indeksi ostvarili su značajan porast tijekom prethodnog tjedna. Dow Jones Industrial Average, S&P 500 Index i tehnološki intenzivan Nasdaq Composite pomaknuli su se na rekordne najviše razine unutar dana, no najveći napredak zabilježio je Russell 2000 Index male kapitalizacije, koji je dobio 6,00%, što je njegov najbolji tjedan od početka studenog. S&P500 ojačao je 0,8%, Nasdaq Composite za 0,2%, Dow Jones za 1,4%, a Russel 2000 čak za 6,4% na tjednoj razini. Vrijednosne dionice (value stocks) također su nadmašile rastuće dionice (growth stocks). Neslužbeni početak sezone zarada započeo je u petak, objavom zarada za drugo tromjesečje od JPMorgan Chasea, Wells Farga i Citigroupa. Čimbenik koji je imao značajan utjecaj na rast dioničkog tržišta, bila je objava indeksa potrošačkih cijena (CPI) Ministarstva rada u četvrtak. Glavne cijene pale su 0,1% u lipnju, označavajući prvi pad od obustave rada uslijed pandemije u svibnju 2020. Dodatno, temeljne cijene koje isključuju hranu i energiju, porasle su za 0,1% manje od očekivanog, što je najsporiji tempo u više od tri godine. Na okruglom stolu koji je bio organiziran od strane Fed-a Chicaga, predsjednik Austan Goolsbee nazvao je podatke "izuzetno ohrabrujućim" i potencijalnim znakom kako se inflacija vraća na godišnji cilj središnje banke od 2,0%. Međutim, reakcija tržišta na podatke bila je izrazito mješovita. Nakon izvješća, Russell 2000 nadmašio je S&P 500 za 209 baznih bodova, dok je isti bio bolji od Nasdaq Composite za 581 baznih bodova. To je bio tek drugi put od 1979. da je Russell 2000 porastao za više od 3% dok je S&P 500 završio u minusu, a prvi put od listopada 2008. Podaci o indeksu proizvođačkih cijena (PPI) od petka dodatno su zakomplicirali priču o inflaciji i njezine implikacije na tržište. PPI porastao je za 0,2% u lipnju više nego što se očekivalo, dok je smanjenje u svibnju također revidirano prema gore na nepromijenjeno. Čini se da su ulagači zadovoljni očitanjem temeljnog PPI-a, koji je ostao nepromijenjen tijekom mjeseca. Kao i u cjelokupnom gospodarstvu, trendovi inflacije ostali su koncentrirani u uslugama, posebice u veleprodaji strojeva i vozila. Podaci o inflaciji utjecali su na promjenu očekivanja o kretanju kamatnih stopa tako da je izvjesno smanjenje stopa na rujanskom sastanku Feda. Prinos na referentnu 10-godišnju državnu obveznicu naglo je pao nakon izvješća o CPI-u, nakratko dosegnuvši najnižu razinu (4,16%) od 12. ožujka. Izdavanje na tržištu obveznica s visokim prinosom bilo je slabo zbog pomno praćenih gospodarskih izvješća i uslijed iščekivanja sezone zarada. U međuvremenu, tržište bankovnih zajmova—koje obično dobro funkcionira usred viših kamata—zadržalo je čvrst ton unatoč blažem od očekivanog izvješća o CPI-u i njegovim implikacijama na smanjenje kamata Fed-a, uglavnom zbog otporne potražnje.
Europa
STOXX Europe 600 završio je tjedan s rastom od 1,3% budući da su ulagači pozdravili podatke o inflaciji u SAD-u koji su bili niži od očekivanja. Glavni burzovni indeksi također su porasli. Francuski indeks CAC 40 dodao je 0,5%, talijanski FTSE MIB 1,7%, a njemački DAX 1,1%. Britanski indeks FTSE 100 napredovao je 0,5%. Prinosi na francuske i njemačke državne obveznice bili su niži duž krivulje, padajući u skladu s prinosima američkih državnih obveznica, nakon što je inflacija u SAD-u usporila više od očekivanog. BDP Ujedinjenog Kraljevstva porastao je u svibnju, uz redoviti rast od 0,4%, nakon zastoja u travnju. Širenje je potaknuto povećanjem usluga i građevinskih radova, posebice infrastrukture i izgradnje kuća. Na tekućoj tromjesečnoj osnovi, gospodarstvo je raslo 0,9%, što je najbrži tempo od 2022. Predstavnici koji odlučuju o monetarnoj politici Banke Engleske naznačili su da još uvijek oklijevaju glasati u korist nižih troškova zaduživanja, što je navelo tržišta da smanje oklade na smanjenje kamatnih stopa na sastanku središnje banke koji je planiran za 1. kolovoza. Podaci o praćenju plaća s internetske platforme za zapošljavanje Indeed pokazuju da je međugodišnje povećanje plaća za radna mjesta u eurozoni iznosilo 4,20% u lipnju, što je ubrzanje u odnosu na godišnji porast od 3,47% zabilježen u svibnju. U drugom krugu parlamentarnih izbora u Francuskoj, nijedna stranka nije osvojila izravnu većinu od 289 mjesta u drugom krugu, najavljujući dugo razdoblje pregovora o formiranju koalicijske vlade. Ljevičarski Novi narodni front osvojio je 182 mjesta. Ansambl predsjednika Emmanuela Macrona bio je drugi, sa 168. Krajnje desni Nacionalni skup osvojio je 143 mjesta.
Japan
Japanske dionice povukle su se krajem tjedna s rekordnih visina koje su dosegnule u četvrtak zbog pojačanih špekulacija da su vlasti intervenirale na deviznim tržištima kako bi poduprle japanski jen. Špekulacije su potaknute porastom vrijednosti jena u odnosu na američki dolar, a pojačane su izvješćem kako je Banka Japana (BoJ) u petak provela provjere između eura i jena nakon što je jen porastao. Jači jen šteti izgledima dobiti za japanske industrije usmjerene na izvoz i čini japansku imovinu skupljom za strane ulagače. Prinos na 10-godišnje japanske državne obveznice (JGB) smanjio se na oko 1,05%, što je najniža vrijednost u dva tjedna, dok su ulagači procjenjivali izglede za monetarnu politiku nakon oštrog oporavka jena. Japanski prinosi također su pratili niže prinose američkih državnih obveznica jer su porasle nade u smanjenje kamatnih stopa u SAD-u zbog slabih podataka o inflaciji u SAD-u. Očekuje se da će središnja banka ovog mjeseca otkriti svoje planove za smanjenje kupnje obveznica nakon izvješća da se ovaj tjedan sastala sa sudionicima na tržištu. Narudžbe osnovnih strojeva, vodeći pokazatelj kapitalne potrošnje u sljedećih šest do devet mjeseci, neočekivano su pale već drugi mjesec u svibnju. U međuvremenu, svibanjski rast industrijske proizvodnje revidiran je naviše s početne procjene od 2,8% na 3,6% usred snažnog oporavka u proizvodnji motornih vozila, električnih strojeva, informacijske i komunikacijske elektroničke opreme te strojeva opće namjene i strojeva za poslovanje.
Kina
Kineske su dionice ojačale jer su snažni izvozni podaci ublažili zabrinutost oko deflacijskih pritisaka. Shanghai Composite Index porastao je 0,7%, dok je blue chip CSI 300 dodao 1,2%. U Hong Kongu je referentni Hang Seng indeks porastao za 2,8%. Izvoz je premašio predviđanja u lipnju, porastao je za 8,6% u odnosu na godinu ranije, u odnosu na rast od 7,6% u svibnju. Analitičari su snagu inozemne potražnje pripisali proizvođačima koji su unaprijed opskrbljivali isporuke prije potencijalnog povećanja carina od strane nekoliko velikih trgovačkih partnera. Međutim, uvoz se neočekivano smanjio za 2,3% u lipnju, u odnosu na svibanjski rast od 1,8% usred slabe domaće potražnje. Ukupni trgovinski suficit porastao je na višedesetljetnu visinu od 99,05 milijardi USD s 82,62 milijarde USD u svibnju. Indeks potrošačkih cijena u Kini porastao je u lipnju za 0,2% niže od očekivanog u odnosu na godinu ranije, smanjujući se u odnosu na rast od 0,3% u svibnju. Temeljna inflacija porasla je 0,6%, što je nepromijenjeno u odnosu na svibanj. CPI pao je 0,8% u odnosu na prošlu godinu, označavajući njegov 21. mjesec pada, ali se smanjio u odnosu na pad od 1,4% u svibnju. Mnogi analitičari prebacili su fokus na Treći plenum 15. srpnja, trodnevni sastanak Komunističke partije Kine za koji se očekuje da će otkriti ključne ekonomske politike za naredne godine.
SAD
Glavni dionički indeksi ostvarili su značajan porast tijekom prethodnog tjedna. Dow Jones Industrial Average, S&P 500 Index i tehnološki intenzivan Nasdaq Composite pomaknuli su se na rekordne najviše razine unutar dana, no najveći napredak zabilježio je Russell 2000 Index male kapitalizacije, koji je dobio 6,00%, što je njegov najbolji tjedan od početka studenog. S&P500 ojačao je 0,8%, Nasdaq Composite za 0,2%, Dow Jones za 1,4%, a Russel 2000 čak za 6,4% na tjednoj razini. Vrijednosne dionice (value stocks) također su nadmašile rastuće dionice (growth stocks). Neslužbeni početak sezone zarada započeo je u petak, objavom zarada za drugo tromjesečje od JPMorgan Chasea, Wells Farga i Citigroupa. Čimbenik koji je imao značajan utjecaj na rast dioničkog tržišta, bila je objava indeksa potrošačkih cijena (CPI) Ministarstva rada u četvrtak. Glavne cijene pale su 0,1% u lipnju, označavajući prvi pad od obustave rada uslijed pandemije u svibnju 2020. Dodatno, temeljne cijene koje isključuju hranu i energiju, porasle su za 0,1% manje od očekivanog, što je najsporiji tempo u više od tri godine. Na okruglom stolu koji je bio organiziran od strane Fed-a Chicaga, predsjednik Austan Goolsbee nazvao je podatke "izuzetno ohrabrujućim" i potencijalnim znakom kako se inflacija vraća na godišnji cilj središnje banke od 2,0%. Međutim, reakcija tržišta na podatke bila je izrazito mješovita. Nakon izvješća, Russell 2000 nadmašio je S&P 500 za 209 baznih bodova, dok je isti bio bolji od Nasdaq Composite za 581 baznih bodova. To je bio tek drugi put od 1979. da je Russell 2000 porastao za više od 3% dok je S&P 500 završio u minusu, a prvi put od listopada 2008. Podaci o indeksu proizvođačkih cijena (PPI) od petka dodatno su zakomplicirali priču o inflaciji i njezine implikacije na tržište. PPI porastao je za 0,2% u lipnju više nego što se očekivalo, dok je smanjenje u svibnju također revidirano prema gore na nepromijenjeno. Čini se da su ulagači zadovoljni očitanjem temeljnog PPI-a, koji je ostao nepromijenjen tijekom mjeseca. Kao i u cjelokupnom gospodarstvu, trendovi inflacije ostali su koncentrirani u uslugama, posebice u veleprodaji strojeva i vozila. Podaci o inflaciji utjecali su na promjenu očekivanja o kretanju kamatnih stopa tako da je izvjesno smanjenje stopa na rujanskom sastanku Feda. Prinos na referentnu 10-godišnju državnu obveznicu naglo je pao nakon izvješća o CPI-u, nakratko dosegnuvši najnižu razinu (4,16%) od 12. ožujka. Izdavanje na tržištu obveznica s visokim prinosom bilo je slabo zbog pomno praćenih gospodarskih izvješća i uslijed iščekivanja sezone zarada. U međuvremenu, tržište bankovnih zajmova—koje obično dobro funkcionira usred viših kamata—zadržalo je čvrst ton unatoč blažem od očekivanog izvješća o CPI-u i njegovim implikacijama na smanjenje kamata Fed-a, uglavnom zbog otporne potražnje.
Europa
STOXX Europe 600 završio je tjedan s rastom od 1,3% budući da su ulagači pozdravili podatke o inflaciji u SAD-u koji su bili niži od očekivanja. Glavni burzovni indeksi također su porasli. Francuski indeks CAC 40 dodao je 0,5%, talijanski FTSE MIB 1,7%, a njemački DAX 1,1%. Britanski indeks FTSE 100 napredovao je 0,5%. Prinosi na francuske i njemačke državne obveznice bili su niži duž krivulje, padajući u skladu s prinosima američkih državnih obveznica, nakon što je inflacija u SAD-u usporila više od očekivanog. BDP Ujedinjenog Kraljevstva porastao je u svibnju, uz redoviti rast od 0,4%, nakon zastoja u travnju. Širenje je potaknuto povećanjem usluga i građevinskih radova, posebice infrastrukture i izgradnje kuća. Na tekućoj tromjesečnoj osnovi, gospodarstvo je raslo 0,9%, što je najbrži tempo od 2022. Predstavnici koji odlučuju o monetarnoj politici Banke Engleske naznačili su da još uvijek oklijevaju glasati u korist nižih troškova zaduživanja, što je navelo tržišta da smanje oklade na smanjenje kamatnih stopa na sastanku središnje banke koji je planiran za 1. kolovoza. Podaci o praćenju plaća s internetske platforme za zapošljavanje Indeed pokazuju da je međugodišnje povećanje plaća za radna mjesta u eurozoni iznosilo 4,20% u lipnju, što je ubrzanje u odnosu na godišnji porast od 3,47% zabilježen u svibnju. U drugom krugu parlamentarnih izbora u Francuskoj, nijedna stranka nije osvojila izravnu većinu od 289 mjesta u drugom krugu, najavljujući dugo razdoblje pregovora o formiranju koalicijske vlade. Ljevičarski Novi narodni front osvojio je 182 mjesta. Ansambl predsjednika Emmanuela Macrona bio je drugi, sa 168. Krajnje desni Nacionalni skup osvojio je 143 mjesta.
Japan
Japanske dionice povukle su se krajem tjedna s rekordnih visina koje su dosegnule u četvrtak zbog pojačanih špekulacija da su vlasti intervenirale na deviznim tržištima kako bi poduprle japanski jen. Špekulacije su potaknute porastom vrijednosti jena u odnosu na američki dolar, a pojačane su izvješćem kako je Banka Japana (BoJ) u petak provela provjere između eura i jena nakon što je jen porastao. Jači jen šteti izgledima dobiti za japanske industrije usmjerene na izvoz i čini japansku imovinu skupljom za strane ulagače. Prinos na 10-godišnje japanske državne obveznice (JGB) smanjio se na oko 1,05%, što je najniža vrijednost u dva tjedna, dok su ulagači procjenjivali izglede za monetarnu politiku nakon oštrog oporavka jena. Japanski prinosi također su pratili niže prinose američkih državnih obveznica jer su porasle nade u smanjenje kamatnih stopa u SAD-u zbog slabih podataka o inflaciji u SAD-u. Očekuje se da će središnja banka ovog mjeseca otkriti svoje planove za smanjenje kupnje obveznica nakon izvješća da se ovaj tjedan sastala sa sudionicima na tržištu. Narudžbe osnovnih strojeva, vodeći pokazatelj kapitalne potrošnje u sljedećih šest do devet mjeseci, neočekivano su pale već drugi mjesec u svibnju. U međuvremenu, svibanjski rast industrijske proizvodnje revidiran je naviše s početne procjene od 2,8% na 3,6% usred snažnog oporavka u proizvodnji motornih vozila, električnih strojeva, informacijske i komunikacijske elektroničke opreme te strojeva opće namjene i strojeva za poslovanje.
Kina
Kineske su dionice ojačale jer su snažni izvozni podaci ublažili zabrinutost oko deflacijskih pritisaka. Shanghai Composite Index porastao je 0,7%, dok je blue chip CSI 300 dodao 1,2%. U Hong Kongu je referentni Hang Seng indeks porastao za 2,8%. Izvoz je premašio predviđanja u lipnju, porastao je za 8,6% u odnosu na godinu ranije, u odnosu na rast od 7,6% u svibnju. Analitičari su snagu inozemne potražnje pripisali proizvođačima koji su unaprijed opskrbljivali isporuke prije potencijalnog povećanja carina od strane nekoliko velikih trgovačkih partnera. Međutim, uvoz se neočekivano smanjio za 2,3% u lipnju, u odnosu na svibanjski rast od 1,8% usred slabe domaće potražnje. Ukupni trgovinski suficit porastao je na višedesetljetnu visinu od 99,05 milijardi USD s 82,62 milijarde USD u svibnju. Indeks potrošačkih cijena u Kini porastao je u lipnju za 0,2% niže od očekivanog u odnosu na godinu ranije, smanjujući se u odnosu na rast od 0,3% u svibnju. Temeljna inflacija porasla je 0,6%, što je nepromijenjeno u odnosu na svibanj. CPI pao je 0,8% u odnosu na prošlu godinu, označavajući njegov 21. mjesec pada, ali se smanjio u odnosu na pad od 1,4% u svibnju. Mnogi analitičari prebacili su fokus na Treći plenum 15. srpnja, trodnevni sastanak Komunističke partije Kine za koji se očekuje da će otkriti ključne ekonomske politike za naredne godine.