Unatoč trenutnoj diplomatskoj drami između Kine i Sjedinjenih Američkih Država, europska su tržišta uspjela ostvariti skroman oporavak. Za to je najviše zasluženo privremeno odgađanje carina na kinesku elektroniku. U međuvremenu, izvedba Wall Streeta bila je slabija, pritisnuta najnovijim zaokretima u ponašanju Donalda Trumpa. Ulagači se nalaze u zbunjujućem labirintu: nevjerojatnih 245% carina na kinesku robu, nova dozvola potrebna za izvoz čipova u Kinu, naglo otkazivanje Boeingovih narudžbi od strane Pekinga, šaputanja o izuzecima za automobilski sektor, te prijetnja novim carinama na farmaceutske proizvode. Najave stižu jedna za drugom, ostavljajući sudionike na tržištu u stanju povećanog straha i nesigurnosti.

SAD
Pad tehnološkog sektora i rast zabrinutosti oko kamatnih stopa. Glavni burzovni indeksi završili su skraćeni blagdanski tjedan mješovito. Indeksi manje kapitalizacije ostvarili su bolje rezultate, pri čemu su S&P MidCap 400 i Russell 2000 zabilježili dobitke, dok su Dow Jones Industrial Average, S&P 500 i Nasdaq Composite tjedan zatvorili s padom. Sektor informacijske tehnologije zabilježio je značajan pad nakon vijesti da će američka vlada uvesti nova ograničenja na izvoz čipova u Kinu. Vijest je u srijedu spustila dionice NVIDIA-e, AMD-a i drugih poduzeća izloženih umjetnoj inteligenciji, što je opteretilo širi sektor. Negativno tržišno raspoloženje u drugoj polovici tjedna dodatno su pojačale izjave predsjednika Fed-a. Powell je istaknuo kako su povećanja carina bila znatno iznad očekivanja te upozorio na njihove moguće posljedice - višu inflaciju i usporavanje gospodarskog rasta. Istaknuo je i kako će Fed pričekati jasniju sliku prije donošenja novih odluka, što je protumačeno kao znak da uskoro neće doći do smanjenja kamatnih stopa.

 
 
Objavljeni ekonomski podaci ovog tjedna uključivali su nekoliko izvješća vezanih uz tržište nekretnina, počevši s indeksom tržišta nekretnina Nacionalnog udruženja graditelja kuća (NAHB). U srijedu je NAHB izvijestio da je indeks, koji mjeri ukupno raspoloženje graditelja kuća, u travnju iznosio 40. Navedeno očitanje predstavlja porast u odnosu na ožujak, ali je i dalje ispod praga od 50, što ukazuje na to da većina graditelja kuća negativno percipira tržišne izglede. Glavni ekonomist NAHB-a, Robert Dietz,  izjavio je kako politička neizvjesnost negativno utječe na građevinski sektor, otežavajući točno određivanje cijena kuća i donošenje ključnih poslovnih odluka. Čini se da se neizvjesnost odrazila i na podatke o početku gradnje u četvrtak, koji su pokazali da je izgradnja novih kuća smanjena za više od 11% u ožujku, na godišnju stopu od 1,32 milijuna - što je manje od konsenzusne procjene od 1,42 milijuna. Poduzeće D.R. Horton istaknulo je da je proljetna sezona prodaje 2025. započela sporije nego što se očekivalo jer su potencijalni kupci kuća bili oprezniji zbog kontinuiranih ograničenja i pada povjerenja potrošača. Kompanija je također smanjila svoje smjernice za prihode i zaključenja u 2025. Zavod za popis stanovništva izvijestio je da je maloprodaja porasla za 1,4% u ožujku, što je najveći mjesečni porast u više od dvije godine. Prodaja trgovaca motornim vozilima i dijelovima porasla je za 5,3%, što ukazuje na to da su potrošači požurili kupiti automobile uoči najave Trumpove carine od 25%. Građevinski materijal, sportska roba i elektronika također su zabilježili značajan porast prodaje tijekom mjeseca.
Američke državne obveznice ostvarile su pozitivne prinose, oporavljajući se djelomično od prošlotjedne rasprodaje izazvane povećanom neizvjesnošću oko globalne trgovine. Srednjoročni prinosi zabilježili su najznačajnije padove. Hawkish komentari predsjednika Fed-a u srijedu utjecali su na izbjegavanje rizika od strane investitora, što je potaknulo porast na tržištu obveznica.

EUROPA
Snažan oporavak tržišta poduprt ECB-ovim signalima i odgodom carina. STOXX 600 završio je s tjednim porastom od 3,93% zaključno 17. travnja, nadoknadivši dio oštrih gubitaka iz mjeseca. Odluka predsjednika Trumpa o odgodi uvođenja viših carina i signal Europske središnje banke da će vjerojatno doći do daljnjeg smanjenja kamatnih stopa ojačali su raspoloženje ulagača. Glavni burzovni indeksi zabilježili su rast. Talijanski FTSE MIB porastao je za 4,97%, njemački DAX dobio je 3,13%, a francuski CAC 40 dodao je 2,24%. Britanski FTSE 100 porastao je za 4,58%. ECB je smanjio svoju ključnu depozitnu kamatnu stopu za još četvrtinu postotnog boda na 2,25%, kako se i očekivalo. Iz središnje banke ponovili su da će slijediti pristup ovisan o podacima, od sastanka do sastanka, te da se ne obvezuju unaprijed na određenu putanju kamatne stope. Iako ECB smatra da je proces dezinflacije na pravom putu, upozorio je da su se izgledi za rast pogoršali zbog neizvjesnosti trgovinske politike. Ekonomist Tomasz Wieladek rekao je da je ECB jasno poslao snažan signal značajnog snižavanja troškova zaduživanja ispod neutralne stope. Po njegovom mišljenju, izjava središnje banke u skladu je s njegovim stavom da će ECB vjerojatno smanjiti kamatnu stopu na depozite na 1,5% ili niže.
Ukupna inflacija u Velikoj Britaniji usporila je na 2,6% u ožujku s 2,8% u veljači. Godišnji porast potrošačkih cijena bio je ispod konsenzusne prognoze ekonomista od 2,7%. Inflacija usluga, koju kreatori politike pomno prate, također je usporila brže od očekivanog, na 4,7% s 5,0%. Službeni podaci pokazali su da je tržište rada oslabilo, ali da je rast plaća ostao snažan. Službena stopa nezaposlenosti zadržala se na 4,4%. Podaci koje su porezne vlasti prikupile od poslodavaca pokazali su da je broj zaposlenih u ožujku pao za 78.000, najviše od 2020. Ipak, prosječna tjedna zarada, isključujući bonuse, porasla je za 5,9% u tri mjeseca do veljače, u odnosu na 5,8% u prethodnom tromjesečnom razdoblju.

JAPAN
Pozitivno tržišno raspoloženje usprkos trgovinskim napetostima. Japanska tržišta porasla su u tjednu koji je završio u četvrtak, pri čemu je Nikkei 225 porastao za 2,36%, a širi TOPIX za 2,59%. Pozitivno raspoloženje potaknuli su znakovi napretka u tekućim bilateralnim trgovinskim pregovorima između SAD-a i Japana. Japan zahtijeva da se preispitaju carine nametnute na njegov uvoz u SAD i zalaže se za povoljnije trgovinske uvjete. Što se tiče monetarne politike, najnovije komentare Banke Japana neki su investitori protumačili kao oprezne te uslijed neizvjesnosti očekuju da bi središnja banka mogla odgoditi vrijeme sljedećeg povećanja kamatnih stopa. Stav BoJ-a ostaje da će povećati kamatne stope ako se ostvare njezine prognoze za gospodarstvo i cijene. Prinos na 10-godišnju japansku državnu obveznicu pao je na oko 1,31% s 1,36% prethodnog tjedna. Potražnja za sigurnijim klasama imovine bila je visoka usred znakova eskalacije trgovinskog rata između SAD-a i Kine. Jen je ojačao na gornju granicu raspona od 142 JPY u odnosu na američki dolar, s oko 143,5 JPY krajem prethodnog tjedna. Unatoč fokusu investitora na devizna tržišta i slabosti jena, tema deviza nije bila uključena u bilateralne trgovinske razgovore između SAD-a i Japana. Japanski izvoz porastao je za 3,9% u ožujku u odnosu na prethodnu godinu, što je manje od očekivanih 4,5% i naglo usporavanje u odnosu na porast od 11,4% u veljači. Navedeno je pod utjecajem američkih tarifa na čelik i aluminij, kao i slabosti europske i kineske potražnje. Uvoz je u ožujku porastao za 2,0% u odnosu na prethodnu godinu, što je manje od procjenjenih 3,1%, ali se vratio pozitivnom rastu nakon pada od 0,7% u veljači.

KINA
Rast tržišta uz očekivanja novih poticaja uslijed pojačanih carina. Kineska burza porasla je u skraćenom tjednu usred očekivanja da će Peking pojačati poticaje kako bi ublažio utjecaj viših američkih carina. CSI 300 dodao je 0,58%, a kompozitni indeks Shanghai porastao je za 1,30%. Hang Seng porastao je za 2,30%. Kineski BDP porastao je za 5,4 % u prvom tromjesečju u odnosu na prošlu godinu, nadmašivši očekivanja. Međutim, taj rast nije pružio veću utjehu kreatorima politike jer je uglavnom rezultat isporuka prije stupanja na snagu viših američkih carina. Utjecaj američkih carina na Kinu vjerojatno će postati očit u nadolazećim mjesecima nakon odluke Trumpove administracije da poveća ukupne tarife na većinu kineske robe na 145%. Mnoge globalne banke posljednjih su dana snizile svoje prognoze rasta Kine za 2025. zbog sumnji da Peking neće moći ostvariti svoj službeni cilj BDP-a od oko 5%. Međutim, trgovinski rat potaknuo je očekivanja da će Kina u bliskoj budućnosti uvesti daljnje mjere ekonomskih poticaja.

Analize i komentari portfolio managera