Nagle oscilacije američkog tržišta unatoč snažnom završetku tjedna: tehnološke dionice jačale, dionica Boeing-a se oporavila, a Fed-ove izjave potresle očekivanja kamatnih stopa. STOXX 600 završio je tjedan s padom od 1,58% zbog komentara čelnika središnjih banaka koji su potaknuli tržišta na smanjenje uloga u očekivanju ranog smanjenja kamatnih stopa. Japanska burza bilježila je rast, pri čemu je Nikkei 225 indeks dosegnuo najvišu razinu u posljednje 34 godine s dobitkom od 1,1%. Na kineskim tržištima dionice su pale jer su najnoviji pokazatelji ukazali na slabe gospodarske izglede.

SAD
Dionice su uglavnom završile s rastom tijekom skraćenog radnog tjedna - S&P 500 rastao je 0,1%, dok je NASDAQ Composite rastao 1,1%, a Dow Jones pao je za 0,4%. Tehnološke dionice istaknule su se uz podršku rasta dionica kompanija koje proizvode poluvodiče. Posebno se istaknula NVIDIA, kao i konkurent Advanced Micro Devices (AMD). Tržišta su bila zatvorena u ponedjeljak zbog obilježavanja Martin Luther King Jr. praznika. U utorak su dionice Boeinga, člana Dow Jones Industrial Average indeksa, oštro pale nakon objave zarada, što je rezultiralo upozorenjem analitičara o mogućim kašnjenjima u isporukama u slučaju da regulatori otkriju dodatne sigurnosne probleme vezane uz zrakoplove 737 MAX. Međutim, dionica se kasnije tijekom tjedna većinom oporavila. Podaci tijekom ovog tjedna pružili su vrlo različite slike zdravlja ekonomije. U utorak je zabilježen snažan pad indeksa proizvodne aktivnosti u regiji New Yorka koji je dosegnuo najnižu razinu od početka pandemije. S druge strane, podaci o maloprodaji za mjesec prosinac znatno su nadmašili očekivanja, sugerirajući da je potrošačka strana ekonomije ostala u znatno čvršćem stanju. Maloprodaja je porasla za 0,6% u listopadu, pri čemu su online prodaje porasle za 1,5% i dosegnule novi rekord. U petak je Sveučilište u Michiganu objavilo preliminarno izvješće prema kojem je indeks potrošačkog sentimenta u siječnju skočio na najvišu razinu u gotovo tri godine i najviše rastao od 2005. godine. Očekivanja za rezanje kamatnih stopa u 2024. naglo su pala tijekom tjedna, s futures tržištem koje sada procjenjuje samo 13,1% šanse za sedam ili više rezanja kamatnih stopa u 2024. u odnosu na 61,5% prethodnog tjedna. Izgledi za rezanje kamatnih stopa u ožujku pali su sa 81,0% na 47,4%. Pad je djelomično uzrokovan izjavama guvernera Fed-a, Christophera Wallera, koji je u utorak izjavio na konferenciji da ne vidi razlog za brzo kretanje ili naglo rezanje kao u prošlosti s obzirom na zdravu situaciju u gospodarstvu. Wallerove izjave činile su jedan od čimbenika koji je potaknuo rast prinosa na referentne desetogodišnje američke trezorske zapise tijekom tjedna, dosegnuvši najvišu unutardnevnu razinu od 12. prosinca. Investicijski razred korporativnih obveznica generirao je negativne prinose tijekom cijelog tjedna kako su se prinosi korporativnih obveznica povećavali zajedno s prinosima trezora, iako su se spreadovi stezali tijekom tjedna. Na tržište je došlo više emisija nego što se očekivalo, iako su bile uglavnom preplaćene. Visoki iznosi gotovine i ograničeno novo izdanje i dalje široko podržavaju tržište visokog prinosa te je većina transakcija također bila preplaćena.

EU
STOXX 600 završio je tjedan s padom od 1,58% jer su komentari čelnika središnjih banaka potaknuli financijska tržišta da smanje uloge u očekivanju ranog smanjenja kamatnih stopa. Glavni burzovni indeksi uglavnom su bili niži. CAC 40 pao je za 1,25%, njemački DAX smanjio se za 0,89%, talijanski FTSE MIB smanjio se za 0,61%, dok je britanski FTSE 100 indeks izgubio 2,14%. Europsko obvezničko tržište uglavnom je bilo slabije. Prinosi na njemačku dvogodišnju državnu obveznicu porasli su na više od 2,7%, dok je prinos na talijansku dvogodišnju obveznicu porastao na 3,2%. U Velikoj Britaniji prinos na dvogodišnje državne obveznice dosegnuo je 4,2% nakon što su podaci pokazali da se inflacija ubrzala, smanjujući nade u smanjenje kamatnih stopa. Njemačko gospodarstvo izbjeglo je tehničku recesiju, ali se smanjilo u 2023. prema preliminarnoj procjeni za 0,3% u posljednjem tromjesečju 2023. Godišnja stopa inflacije iznenada je porasla u prosincu u Velikoj Britaniji, dosegnuvši 4,0% s 3,9% u studenom - prvi porast u 10 mjeseci. Temeljna inflacija, koja isključuje volatilne energetske i prehrambene cijene, ostala je nepromijenjena na 5,1%. Drugi podaci o britanskom gospodarstvu pružili su miješane signale za donositelje odluka. Rast plaća, bez uključenih bonusa, usporio je na najslabiji tempo u gotovo godinu dana, rastući 6,6% u razdoblju od tri mjeseca do studenog u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Međutim, volumeni maloprodaje bili su znatno slabiji od očekivanja u prosincu, s padom od 3,2% u usporedbi s prethodnim mjesecom, predstavljajući najveći mjesečni pad od siječnja 2021. godine.

JAPAN
Japanska burza porasla je tijekom tjedna, pri čemu je Nikkei 225 indeks ostvario dobitak od 1,1%, dosegnuvši najvišu razinu u posljednje 34 godine, dok je širi TOPIX porastao za 0,6%. Dodatni znakovi opuštanja inflacijskih pritisaka smanjili su očekivanja o bilo kakvoj promjeni u monetarnoj politici Banke Japana (BoJ) na sastanku koji će se održati 22. siječnja. Izgledi za izlazak BoJ-a iz politike negativnih kamatnih stopa u bliskoj budućnosti već su bili smanjeni zbog ekonomske posljedice smrtonosnog potresa koji je pogodio japanski poluotok Noto na Novu godinu. Na tržištima fiksnih prihoda prinos na japansku državnu obveznicu s rokom dospijeća od 10 godina porastao je na 0,66% s 0,59% na kraju prethodnog tjedna, prateći rast prinosa američkih trezorskih obveznica. Što se tiče ekonomske statistike, temeljni potrošački indeks (CPI) Japana porastao je 2,3% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine u prosincu, a što je pad u odnosu na 2,5% iz studenog.

KINA
Dionice na kineskim tržištima pale su kako su najnoviji pokazatelji ukazali na slabe gospodarske izglede. Shangai Composite indeks, popularan među domaćim ulagačima, pao je 1,72%, bilježeći osmi tjedni pad u posljednjih devet, dok je plavi CSI 300 indeks izgubio 0,44%, bilježeći deveti tjedni pad u posljednjih deset tjedana. Na burzi u Hong Kongu, benchmark Hang Seng indeks snažno je pao za 5,76%. Bruto domaći proizvod Kine povećao se za 5,2% u četvrtom tromjesečju u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, ispunjavajući ciljanu stopu rasta prema Pekingu za cijelu 2023. godinu. Kvartalna stopa rasta od 1,0% predstavlja pozitivnu dinamiku u usporedbi s prethodnim tromjesečjem. Međutim, drugi podaci ukazuju na izazove u kineskom gospodarstvu, uključujući smanjenje maloprodaje u prosincu i nastavak pada cijena novih stanova. Razne mjere su poduzete kako bi se ublažio utjecaj dugogodišnjeg pada tržišta nekretnina na gospodarstvo, uključujući očekivanja daljnjeg popuštanja monetarne politike od strane Narodne banke Kine (PBOC).
 
 

Analize i komentari portfolio managera