Dionička tržišta u Europi i SAD-u zaključila su najbolji tjedan od studenog 2023. s porastom od 2-5% te ispravljanjem ostvarenih gubitaka početkom kolovoza. Američka snažna maloprodaja i niski zahtjevi za nezaposlene ublažili su strahove od recesije dok su podaci o usporavajućoj inflaciji potaknuli su očekivanja smanjenja kamatnih stopa u SAD-u. Drugo čitanje podataka o BDP-u u drugom tromjesečju u Europi potvrdilo je nastavak gospodarskog oporavaka. Međutim, slaba industrijska proizvodnja i anketa menadžera nabave istaknuli su krhkost navedenog oporavka. Prinosi na dugoročne obveznice ostali su stabilni. EUR/USD porastao je preko 1,1 ovaj tjedan prvi put od početka godine.
SAD
Dionice su zabilježile solidan tjedan rasta jer se činilo da ulagači slave pozitivne vijesti na frontovima inflacije i rasta, što je zajedno ojačalo nade da bi gospodarstvo moglo postići tzv. soft landing. Nasdaq Composite završio je tjedan s rastom od 12,24% u odnosu na svoje unutardnevne najniže vrijednosti usred rasprodaje 5. kolovoza. Posebno se istaknula NVIDIA s dobitkom od 18,93% tijekom tjedna. Starbucks je u utorak porastao za 24,50% nakon vijesti da mijenja svog glavnog izvršnog direktora te da na njegovo mjesto dolazi osoba zaslužna za preokret u Chipotleu. Walmart je u četvrtak dobio 6,58% nakon izvješća o zaradi, što je nadmašilo konsenzusna očekivanja. Tvrtka je također iznenadila analitičare povećanjem svoje perspektive dobiti i prihoda za ostatak godine. Dionice Alphabeta pale su sredinom tjedna nakon izvješća da Ministarstvo pravosuđa istražuje razbijanje tvrtke, što bi označilo najveću takvu akciju otkako je AT&T rasformiran 1980-ih. Analitičari su procijenili da je ukupna zarada za S&P 500 porasla za 10,9% u drugom tromjesečju u odnosu na prethodnu godinu, što bi označilo najbrži tempo od kraja 2021. U četvrtak je Ministarstvo trgovine izvijestilo da je maloprodaja porasla za 1,0% u srpnju, što je najbolji rezultat u 18 mjeseci. Dobici su bili najizraženiji u automobilskom sektoru, ali su povećanja bila široka i uključivala su povećanje prodaje u barovima i restoranima od 0,3%, što je znak zdrave diskrecijske potrošnje. Tjedni podaci o inflaciji također su podržali raspoloženje. U utorak je Ministarstvo rada izvijestilo da su osnovne cijene koje plaćaju proizvođači ostale nepromijenjene u srpnju, okončavši tri mjeseca solidnog povećanja. Indeks potrošačkih cijena (CPI) objavljen u srijedu, bio je u skladu s očekivanjima što je umirilo ulagače. Naime, godišnji porast CPI-a pao je ispod 3,0%, po prvi put u više od tri godine. Vijesti o stambenom sektoru bile su manje ohrabrujuće. U petak je Ministarstvo trgovine izvijestilo da je broj građevinskih dozvola pao ispod 1,4 milijuna prvi put od vrhunca pandemije 2020. Stvarno započeta izgradnja stambenih zgrada također je pala na najnižu razinu u četiri godine. Mjerač raspoloženja građevinara objavljen u četvrtak pao je na najnižu razinu u godini. Prinos na referentne 10-godišnje trezorske zapise smanjivao se tijekom većeg dijela tjedna zbog benignih podataka o inflaciji, ali je skočio u četvrtak ujutro nakon snažnih podataka o maloprodaji. Tržište obveznica s visokim prinosom imalo je veći trend na količinama manjim od prosjeka jer su dionice i trezorski zapisi ojačali nakon tjednih podataka o inflaciji. Prinos na 10-godišnju obveznicu blago je pao ispod 3,9%.
Europa
Glavni burzovni indeksi zabilježili su snažan rast. STOXX 600 završio je s rastom od 2,3% jer su rasle nade za novu rundu smanjenja kamatnih stopa već u rujnu. Njemački DAX popeo se 3,2%, francuski CAC 40 napredovao je 2,3%, a talijanski FTSE MIB dodao je 3,8%. Indeks FTSE 100 u Velikoj Britaniji zabilježio je 1,7%. Ukupna inflacija u Ujedinjenom Kraljevstvu porasla je na 2,2% u srpnju s 2,0% u lipnju. Međutim, rast cijena usluga, koji je u fokusu kreatora politike, usporio se više od predviđanja što je potaknulo financijska tržišta na veću vjerojatnost smanjenja kamatnih stopa kasnije ove godine. BDP porastao je za 0,6% uzastopno, nakon solidnog oporavka u prvom tromjesečju nakon prošlogodišnje recesije. Prosječni tjedni rast primanja, isključujući bonuse, porastao je 5,4% u tri mjeseca do lipnja, u usporedbi s istim razdobljem prošle godine — što je najniži godišnji porast u gotovo dvije godine. Mjesečni obujam maloprodaje porastao je za 0,5% uzastopno u srpnju, nakon pada od 0,9% u lipnju. Gospodarstvo eurozone poraslo je 0,3% uzastopno u drugom tromjesečju što je ista stopa rasta kao i u prvom tromjesečju. Rast BDP-a u Francuskoj, Italiji i Španjolskoj nadoknadio je neočekivano smanjenje u Njemačkoj. Ipak, industrijska proizvodnja smanjila se za 0,1% u lipnju, što je ispod konsenzusne procjene za povećanje od 0,5%. Anketa menadžera nabave pokazala je da je poslovna aktivnost zastala i u srpnju. Unatoč tome, tržište rada ostaje otporno. Podaci Eurostata pokazuju da je zaposlenost u drugom tromjesečju uzastopno porasla za 0,2%. Središnja banka Norveške zadržala je ključnu kamatnu stopu na 4,5%, kao što se i očekivalo. Guvernerka Ida Wolden Bache ponovila je da će se temeljem trenutne procjene kamatne stope vjerojatno zadržati na trenutnoj razini neko vrijeme. Međutim, središnja banka je u priopćenju rekla da bi se stopa mogla sniziti ranije nego što je prethodno predviđeno, ako u lipnju dođe do izraženijeg usporavanja gospodarstva nego što je projicirano. Prinos na njemačku 10-godišnju obveznicu ostao je blizu 2,2%.
Japan
Japanska tržišta dionica snažno su se oporavila tijekom tjedna skraćenog praznikom s indeksom Nikkei 225 koji je porastao za 9,3% i širim indeksom TOPIX koji je ojačao za 7,9%. Jen je oslabio u odnosu na američki dolar pružajući vjetar u leđa japanskim izvoznicima. Raspoloženje su potaknuli ohrabrujući ekonomski podaci SAD-a, koji su ublažili zabrinutost oko potencijalne recesije. Prinos na 10-godišnju japansku državnu obveznicu blago je porastao je na 0,88%. Nastavila su se nagađanja o budućoj putanji monetarne politike Banke Japana (BoJ), nakon nedavnih komentara njezinog zamjenika guvernera da središnja banka neće podizati kamatne stope dok su tržišta nestabilna. Japansko se gospodarstvo snažno oporavilo u drugom tromjesečju ove godine, rastući za 0,8% tromjesečno u odnosu na tromjesečje, ispred procjena od 0,5% i preokrenuvši pad od 0,6% iz prvog tromjesečja. Na godišnjoj razini, gospodarstvo je poraslo 3,1% (u odnosu na konsenzusnih 2,1% i nakon smanjenja od 2,3%). Oporavak je potaknut snažnim porastom osobne potrošnje i oporavkom poslovnih ulaganja. Utjecaj čimbenika koji su utjecali na rast tijekom prva tri mjeseca ove godine - potres na poluotoku Noto i određena obustava proizvodnje automobila, također se smanjio.
Kina
Kineske dionice porasle su jer na raspoloženje ulagača uglavnom nije utjecala gospodarska aktivnost koja je bila slabija od očekivane. Šangajski kompozitni indeks ojačao je 0,6%, dok je CSI 300 dodao 0,4%. Hang Seng porastao je za 2,0%. Srpanjski podaci ukazali su na slabost kineskog gospodarstva. Industrijska proizvodnja porasla je ispod konsenzusa za 5,1% u srpnju u odnosu na godinu ranije, usporavajući u odnosu na povećanje od 5,3% u lipnju, djelomično zbog manje prodaje automobila. Maloprodaja je u srpnju porasla za 2,7% bolje nego što se očekivalo u odnosu na prethodnu godinu, u odnosu na povećanje od 2% u lipnju. Ulaganja u fiksnu imovinu porasla su 3,6% u razdoblju od siječnja do srpnja u odnosu na godinu prije, što je zaostajalo za predviđanjima, dok su ulaganja u nekretnine pala 10,2% na godišnjoj razini. Stopa nezaposlenosti u gradovima porasla je na 5,2% s 5% u prethodnom mjesecu. Novi bankovni zajmovi porasli su u srpnju za 260 milijardi RMB manje nego što se očekivalo, što je nagli pad s 2,13 trilijuna RMB u lipnju, dok je rast zajmova u srpnju usporio na 8,7% na godišnjoj razini. Slabi kreditni podaci u srpnju potaknuli su spekulacije da bi središnja banka mogla dodatno smanjiti kamatne stope kako bi potaknula potražnju dok dugotrajni pad tržišta nekretnina u Kini nastavlja utjecati na povjerenje potrošača.
SAD
Dionice su zabilježile solidan tjedan rasta jer se činilo da ulagači slave pozitivne vijesti na frontovima inflacije i rasta, što je zajedno ojačalo nade da bi gospodarstvo moglo postići tzv. soft landing. Nasdaq Composite završio je tjedan s rastom od 12,24% u odnosu na svoje unutardnevne najniže vrijednosti usred rasprodaje 5. kolovoza. Posebno se istaknula NVIDIA s dobitkom od 18,93% tijekom tjedna. Starbucks je u utorak porastao za 24,50% nakon vijesti da mijenja svog glavnog izvršnog direktora te da na njegovo mjesto dolazi osoba zaslužna za preokret u Chipotleu. Walmart je u četvrtak dobio 6,58% nakon izvješća o zaradi, što je nadmašilo konsenzusna očekivanja. Tvrtka je također iznenadila analitičare povećanjem svoje perspektive dobiti i prihoda za ostatak godine. Dionice Alphabeta pale su sredinom tjedna nakon izvješća da Ministarstvo pravosuđa istražuje razbijanje tvrtke, što bi označilo najveću takvu akciju otkako je AT&T rasformiran 1980-ih. Analitičari su procijenili da je ukupna zarada za S&P 500 porasla za 10,9% u drugom tromjesečju u odnosu na prethodnu godinu, što bi označilo najbrži tempo od kraja 2021. U četvrtak je Ministarstvo trgovine izvijestilo da je maloprodaja porasla za 1,0% u srpnju, što je najbolji rezultat u 18 mjeseci. Dobici su bili najizraženiji u automobilskom sektoru, ali su povećanja bila široka i uključivala su povećanje prodaje u barovima i restoranima od 0,3%, što je znak zdrave diskrecijske potrošnje. Tjedni podaci o inflaciji također su podržali raspoloženje. U utorak je Ministarstvo rada izvijestilo da su osnovne cijene koje plaćaju proizvođači ostale nepromijenjene u srpnju, okončavši tri mjeseca solidnog povećanja. Indeks potrošačkih cijena (CPI) objavljen u srijedu, bio je u skladu s očekivanjima što je umirilo ulagače. Naime, godišnji porast CPI-a pao je ispod 3,0%, po prvi put u više od tri godine. Vijesti o stambenom sektoru bile su manje ohrabrujuće. U petak je Ministarstvo trgovine izvijestilo da je broj građevinskih dozvola pao ispod 1,4 milijuna prvi put od vrhunca pandemije 2020. Stvarno započeta izgradnja stambenih zgrada također je pala na najnižu razinu u četiri godine. Mjerač raspoloženja građevinara objavljen u četvrtak pao je na najnižu razinu u godini. Prinos na referentne 10-godišnje trezorske zapise smanjivao se tijekom većeg dijela tjedna zbog benignih podataka o inflaciji, ali je skočio u četvrtak ujutro nakon snažnih podataka o maloprodaji. Tržište obveznica s visokim prinosom imalo je veći trend na količinama manjim od prosjeka jer su dionice i trezorski zapisi ojačali nakon tjednih podataka o inflaciji. Prinos na 10-godišnju obveznicu blago je pao ispod 3,9%.
Europa
Glavni burzovni indeksi zabilježili su snažan rast. STOXX 600 završio je s rastom od 2,3% jer su rasle nade za novu rundu smanjenja kamatnih stopa već u rujnu. Njemački DAX popeo se 3,2%, francuski CAC 40 napredovao je 2,3%, a talijanski FTSE MIB dodao je 3,8%. Indeks FTSE 100 u Velikoj Britaniji zabilježio je 1,7%. Ukupna inflacija u Ujedinjenom Kraljevstvu porasla je na 2,2% u srpnju s 2,0% u lipnju. Međutim, rast cijena usluga, koji je u fokusu kreatora politike, usporio se više od predviđanja što je potaknulo financijska tržišta na veću vjerojatnost smanjenja kamatnih stopa kasnije ove godine. BDP porastao je za 0,6% uzastopno, nakon solidnog oporavka u prvom tromjesečju nakon prošlogodišnje recesije. Prosječni tjedni rast primanja, isključujući bonuse, porastao je 5,4% u tri mjeseca do lipnja, u usporedbi s istim razdobljem prošle godine — što je najniži godišnji porast u gotovo dvije godine. Mjesečni obujam maloprodaje porastao je za 0,5% uzastopno u srpnju, nakon pada od 0,9% u lipnju. Gospodarstvo eurozone poraslo je 0,3% uzastopno u drugom tromjesečju što je ista stopa rasta kao i u prvom tromjesečju. Rast BDP-a u Francuskoj, Italiji i Španjolskoj nadoknadio je neočekivano smanjenje u Njemačkoj. Ipak, industrijska proizvodnja smanjila se za 0,1% u lipnju, što je ispod konsenzusne procjene za povećanje od 0,5%. Anketa menadžera nabave pokazala je da je poslovna aktivnost zastala i u srpnju. Unatoč tome, tržište rada ostaje otporno. Podaci Eurostata pokazuju da je zaposlenost u drugom tromjesečju uzastopno porasla za 0,2%. Središnja banka Norveške zadržala je ključnu kamatnu stopu na 4,5%, kao što se i očekivalo. Guvernerka Ida Wolden Bache ponovila je da će se temeljem trenutne procjene kamatne stope vjerojatno zadržati na trenutnoj razini neko vrijeme. Međutim, središnja banka je u priopćenju rekla da bi se stopa mogla sniziti ranije nego što je prethodno predviđeno, ako u lipnju dođe do izraženijeg usporavanja gospodarstva nego što je projicirano. Prinos na njemačku 10-godišnju obveznicu ostao je blizu 2,2%.
Japan
Japanska tržišta dionica snažno su se oporavila tijekom tjedna skraćenog praznikom s indeksom Nikkei 225 koji je porastao za 9,3% i širim indeksom TOPIX koji je ojačao za 7,9%. Jen je oslabio u odnosu na američki dolar pružajući vjetar u leđa japanskim izvoznicima. Raspoloženje su potaknuli ohrabrujući ekonomski podaci SAD-a, koji su ublažili zabrinutost oko potencijalne recesije. Prinos na 10-godišnju japansku državnu obveznicu blago je porastao je na 0,88%. Nastavila su se nagađanja o budućoj putanji monetarne politike Banke Japana (BoJ), nakon nedavnih komentara njezinog zamjenika guvernera da središnja banka neće podizati kamatne stope dok su tržišta nestabilna. Japansko se gospodarstvo snažno oporavilo u drugom tromjesečju ove godine, rastući za 0,8% tromjesečno u odnosu na tromjesečje, ispred procjena od 0,5% i preokrenuvši pad od 0,6% iz prvog tromjesečja. Na godišnjoj razini, gospodarstvo je poraslo 3,1% (u odnosu na konsenzusnih 2,1% i nakon smanjenja od 2,3%). Oporavak je potaknut snažnim porastom osobne potrošnje i oporavkom poslovnih ulaganja. Utjecaj čimbenika koji su utjecali na rast tijekom prva tri mjeseca ove godine - potres na poluotoku Noto i određena obustava proizvodnje automobila, također se smanjio.
Kina
Kineske dionice porasle su jer na raspoloženje ulagača uglavnom nije utjecala gospodarska aktivnost koja je bila slabija od očekivane. Šangajski kompozitni indeks ojačao je 0,6%, dok je CSI 300 dodao 0,4%. Hang Seng porastao je za 2,0%. Srpanjski podaci ukazali su na slabost kineskog gospodarstva. Industrijska proizvodnja porasla je ispod konsenzusa za 5,1% u srpnju u odnosu na godinu ranije, usporavajući u odnosu na povećanje od 5,3% u lipnju, djelomično zbog manje prodaje automobila. Maloprodaja je u srpnju porasla za 2,7% bolje nego što se očekivalo u odnosu na prethodnu godinu, u odnosu na povećanje od 2% u lipnju. Ulaganja u fiksnu imovinu porasla su 3,6% u razdoblju od siječnja do srpnja u odnosu na godinu prije, što je zaostajalo za predviđanjima, dok su ulaganja u nekretnine pala 10,2% na godišnjoj razini. Stopa nezaposlenosti u gradovima porasla je na 5,2% s 5% u prethodnom mjesecu. Novi bankovni zajmovi porasli su u srpnju za 260 milijardi RMB manje nego što se očekivalo, što je nagli pad s 2,13 trilijuna RMB u lipnju, dok je rast zajmova u srpnju usporio na 8,7% na godišnjoj razini. Slabi kreditni podaci u srpnju potaknuli su spekulacije da bi središnja banka mogla dodatno smanjiti kamatne stope kako bi potaknula potražnju dok dugotrajni pad tržišta nekretnina u Kini nastavlja utjecati na povjerenje potrošača.