Glavni dionički indeksi na razvijenim tržištima zabilježili su pad jer se sentiment ulagača pogoršao uslijed eskalacije sukoba na Bliskom istoku, a fokus se premjestio na nadolazeću sezonu izvještavanja za treće tromjesečje, koja počinje sljedeći tjedan. Američko izvješće o zapošljavanju objavljeno u petak smanjilo je očekivanja smanjenja kamatnih stopa od strane Feda u studenom i prosincu. Prinosi na dugoročne obveznice znatno su porasli ovaj tjedan unatoč snažnim ekonomskim podacima iz SAD-a i Kine, što je rezultat smanjenih očekivanja o sniženju kamatnih stopa. Snažni ekonomski podaci iz rujna doveli su u pitanje brzo hlađenje američkog gospodarstva, dok je inflacija u eurozoni pala ispod 2%, ponajprije zbog nižih cijena goriva, ali i usporavanja rasta cijena usluga.

SAD
Kasni porast tijekom tjedna pomogao je velikim tržišnim dionicama da zabilježe svoj četvrti uzastopni tjedni rast unatoč rastućim napetostima na Bliskom istoku i vijestima o štrajku lučkih radnika u istočnim lukama. Izgledi za širenje rata na Bliskom istoku poslali su cijene nafte na najvišu razinu u otprilike mjesec dana, što je pogodovalo energetskim dionicama. Nike je također oštro pao u srijedu, nakon što je kompanija povukla svoje smjernice prodaje za cijelu godinu. Ono što je počelo kao relativno miran trgovački tjedan brzo se zahuktalo s otvaranjem američkih tržišta u utorak, nakon saznanja da se Iran priprema za osvetnički napad balističkim projektilima na Izrael. Kasnije tog dana, Iran je ispalio gotovo 200 projektila izravno na Izrael. Nakon toga, dionice su se snažno povukle, pri čemu je S&P 500 pao 1,38% na kraju trgovinskog dana. Međutim, tržišta su se stabilizirala u srijedu stabilizirala, vjerojatno zato što se najgori scenariji Izraelskog odgovora na napad ipak nisu ostvarili. Utorak je donio još jednu komplikaciju za tržišta uslijed početka povlačenja Međunarodne udruge obalnih brodova, koja je učinkovito zatvorila operacije u svim većim lukama na istočnoj i obali Meksičkog zaljeva. Međutim, strahovi od nove runde prekinutih opskrbnih lanaca i inflacijskih pritisaka nestali su u četvrtak navečer nakon vijesti o privremenom sporazumu koji će odgoditi izlazak iz ugovora do sredine siječnja. Unatoč tome, vijest je zasjenjena jer je trgovanje u petak ujutro nastavljeno pozorno praćenim mjesečnim izvješćem o plaćama za nepoljoprivredne djelatnosti. Ministarstvo rada objavilo je da su poslodavci u rujnu otvorili 254.000 radnih mjesta, što je gotovo dvostruko više od konsenzusnih procjena i najviše od ožujka. Anketa o kućanstvima donijela je i bolje vijesti od očekivanih, pri čemu je stopa nezaposlenosti neočekivano pala na 4,1%. Iako se činilo da su dionice porasle, ulagači ipak nisu bili sigurni kako reagirati na podatke, možda zbog inflatornih implikacija iznenađenja povećanja plaća. Prosječna plaća po satu porasla je 0,4% u rujnu nakon naviše revidiranog rasta od 0,5% u kolovozu što je najbrži tempo od početka godine. Iako optimistično, izvješće o plaćama također je otkrilo još jedan mjesečni pad broja radnih mjesta u proizvodnji, što je peto takvo smanjenje u ovoj godini. U ponedjeljak je Institut za upravljanje opskrbom (ISM) izvijestio da je njegova mjera tvorničke aktivnosti neočekivano ostala stabilna u rujnu na 47.2, koji je još uvijek čvrsto u području kontrakcije. Za razliku od toga, ISM-ov pokazatelj aktivnosti u uslužnom sektoru, objavljen u srijedu, skočio je mnogo više od očekivanog na 54,9, najvišu razinu u 19 mjeseci. Izvješće o zapošljavanju dovelo je do skoka prinosa na dugoročnije obveznice, pri čemu je prinos na referentnu 10-godišnju državnu obveznicu SAD-a skočio na najvišu unutardnevnu razinu (3,98%) od 8. kolovoza.

Europa
STOXX 600 završio je 1,80% niže jer je eskalacija sukoba na Bliskom istoku učinila ulagače opreznima. Talijanski FTSE MIB pao je 3,26%, francuski indeks CAC 40 pao je 3,21%, a njemački DAX 1,81%. Britanski indeks FTSE 100 oslabio je 0,48%. Indeksi menadžera nabave (PMI) ukazuju na slabiji rast eurozone i pad inflacije ispod cilja ECB-a od 2% u kombinaciji ojačavaju očekivanja o smanjenju kamatnih stopa u listopadu. Ukupna godišnja inflacija u eurozoni usporila je na 1,8% u rujnu, najnižu razinu od travnja 2021. i ispod predviđenih 1,9%. Temeljna inflacija također je smanjena na 2,7% s 2,8% u kolovozu. Očitanje kompozitnog PMI-a eurozone za rujan revidirano je na 49,6 s 48,9. Komentari dužnosnika ECB-a ukazuju na to da bi se njihov postupni pristup ublažavanju monetarne politike mogao promijeniti. Christine Lagarde na saslušanju u parlamentu Europske unije nagovijestila je da bi se troškovi zaduživanja mogli uskoro smanjiti izjavivši kako najnoviji razvoj događaja jača povjerenje da će se inflacija pravodobno vratiti na ciljanu razinu što će se uzeti u obzir na sljedećem sastanku u listopadu. Članica Izvršnog odbora, Isabel Schnabel, sugerirala je da je sve vjerojatnije da će se inflacija vratiti na ciljanih 2% i odustala od svog uobičajenog upozorenja da se stope ne smiju prerano snižavati. Guverner BoE, Andrew Bailey, rekao je u intervjuu za The Guardian da bi banka mogla postati "malo agresivnija" u snižavanju troškova zaduživanja ako stopa inflacije nastavi padati. Međutim, glavni ekonomist Huw Pill upozorio je na pretjerano i prebrzo smanjenje stopa. Rekao je da inflacija među uslužnim tvrtkama i rast plaća predstavljaju stalni izvor zabrinutosti.

Japan
Japanska tržišta dionica pretrpjela su oštre gubitke početkom tjedna dok su ulagači probavljali najnovija politička kretanja u zemlji. Shigeru Ishiba pobijedio je na tijesnim izborima za vodstvo Liberalno-demokratske stranke iznenađujućom pobjedom nad Sanaeom Takaichijem u drugom krugu glasovanja čime je Ishiba postao novi japanski premijer. Njegovi blago hawkish stavovi o monetarnoj politici doveli su do početnog jačanja jena i pada dioničkih tržišta. Nikkei 225 i širi indeks TOPIX ipak su zabilježili pad od 3,0% odnosno 1,7% tijekom tjedna. Jen je oslabio na oko 146 JPY u odnosu na USD, s oko 142 JPY na kraju prošlog tjedna. Unatoč dovish tonu koji su usvojili najviši dužnosnici japanske vlade, prinos na 10-godišnju japansku državnu obveznicu porastao je na 0,87%, s 0,80% prethodnog tjedna jer su jaki ekonomski podaci SAD-a ublažili očekivanja da će Fed agresivno smanjile kamatne stope. Prvog punog dana Ishibine nove vlade, premijer je komentirao monetarnu politiku. Iako je pazio da ne zadire u neovisnost Banke Japana (BoJ), rekao je da to okruženje nije spremno za dodatno povećanje kamatnih stopa i naglasio kako se nada da će gospodarstvo napredovati na održiv način prema kraju deflacije uz monetarnu trend popuštanja na mjestu. Što se tiče ekonomske politike, Ishiba je obećao da će održati kontinuitet sa svojim prethodnikom, Fumiom Kishidom, pozivajući na intenzivne napore da se prevlada deflacija bez rizika od preokreta dobrog ciklusa. Ishiba je također naložio svom kabinetu da sastavi paket poticaja za potporu kućanstvima koja se bore s inflacijom i za jačanje regionalnih gospodarstava.

Kina
Kineske dionice porasle su u tjednu skraćenom zbog praznika jer je optimizam u vezi sa sveobuhvatnim mjerama potpore Pekinga poništio razočaravajuće podatke. Shanghai Composite Index ojačao je 8,06%, dok je CSI 300 porastao 8,48%. U Hong Kongu je referentni Hang Seng indeks porastao 10,2%. Tvorničke aktivnosti u Kini smanjile su se peti uzastopni mjesec zbog slabe potražnje. Službeni proizvodni indeks menadžera nabave (PMI) porastao je na iznad konsenzusa 49,8 u rujnu sa 49,1 u kolovozu. Proizvodni PMI u padu je sva tri mjeseca od travnja 2023. godine. Neproizvodni PMI, koji mjeri građevinske i uslužne aktivnosti, pao je u rujnu na nižu razinu od očekivanih 50, što je najniža razina u prethodna 21 mjeseca. Vrijednost prodaje novih kuća od strane 100 najvećih developera u zemlji pala je 37,7% u rujnu u odnosu na godinu dana prije, ubrzavajući u odnosu na pad od 26,8% u kolovozu. Međutim, tržišno raspoloženje se popravilo nakon što su tri najveća kineska grada opustila ograničenja kupnje stanova na pozadini opsežnog paketa poticaja središnje vlade predstavljenog prošlog tjedna. U nedjelju je Guangzhou postao prvi takozvani Tier 1 grad koji je uklonio sva ograničenja na kupnju kuća. Šangaj, kinesko financijsko središte i Shenzhen, tehnološko središte zemlje, također su najavili smanjenje minimalnih omjera predujma za prvi i drugi dom u nastojanju da potaknu potražnju.

Analize i komentari portfolio managera