Glavne referentne vrijednosti američkih dionica pale su prošloga tjedna. Fed nije mijenjao svoju referentnu kamatnu stopu. Prinosi američkih državnih obveznica dosegnuli su višegodišnje najviše razine. Glavni burzovni indeksi europskih zemalja zabilježili su pad prošloga tjedna. Pad su zabilježila i japanska tržišta dionica, dok su kineske dionice porasle zbog optimizma ulagača.

SAD
Glavne referentne vrijednosti američkih dionica pale su prošloga tjedna jer su ulagači reagirali na loše prognoze s posljednjeg sastanka  Fed-a. S&P 500 indeks zabilježio je u četvrtak najveći jednodnevni gubitak u posljednjih šest mjeseci. Kao što se i očekivalo, Fed nije mijenjao svoju referentnu kamatnu stopu, ostala je na istim razinama. Ekonomisti predviđaju još jedno povećanje kamatnih stopa do kraja godine. Središnja banka povisila je svoju prognozu rasta SAD-a, što je priznanje da je gospodarstvo bilo otpornije nego što se očekivalo. Osim sastanka Fed-a, prošli je tjedan bio relativno slab tjedan za ekonomske vijesti. Tjedni zahtjevi za pomoć nezaposlenima bili su manji od očekivanih i pali su na najnižu razinu od siječnja, dodatno učvršćujući mišljenja da je tržište rada i dalje snažno. Izgledi da će Fed duže zadržati kratkoročne kamatne stope na višem nivou, zajedno sa signalima zdravog gospodarskog rasta, pomogli su u povećanju dugoročnih prinosa američkih državnih obveznica, pri čemu je referentni prinos desetogodišnjih američkih državnih obveznica dosegao najvišu razinu u posljednjih 16 godina. PMI indeks usluga i dalje je iznad razine 50, na 50,2, dok je PMI indeks proizvodnje porastao na 48,9, ali je i dalje ispod 50, razine koja ukazuje na smanjenje aktivnosti.

EUROPA
Indeks STOXX 600 završio je 1,98% niže jer su središnje banke signalizirale da će kamatne stope ostati visoke još neko vrijeme. Više cijene nafte i loši podaci o poslovnoj aktivnosti također su pomutili ekonomske izglede. Glavni burzovni indeksi europskih zemalja također su pali prošloga tjedna. Francuski CAC 40 pao je za 2,67%, njemački DAX zabilježio je pad od 2,26%, a talijanski FTSE pao je 1,13%. Prinosi državnih obveznica eurozone porasli su nakon što su dužnosnici Europske središnje banke rekli da se ne može isključiti još jedno povećanje kamatnih stopa i nakon što je Fed naznačio da će stope vjerojatno ostati visoke duže vrijeme. Međutim, taj je potez ublažen kasnije nakon iznenadne odluke Banke Engleske da zadrži kamatnu stopu nepromijenjenom, kao i slabih podataka o PMI-u eurozone: PMI indeks proizvodnje pao je ispod očekivanja na 43,4, dok je PMI indeks usluga porastao na 48,4, ali je i dalje ispod razine 50 koja ukazuje na smanjenje aktivnosti. Odluka o zaustavljanju pooštravanja politike uslijedila je dan nakon što su službeni podaci pokazali da je godišnja inflacija u Ujedinjenom Kraljevstvu usporila na 6,7% u kolovozu sa 6,8% u srpnju. Švicarska narodna banka zadržala je svoju ključnu kamatnu stopu nepromijenjenom – na 1,75%, što je prvi put da nije porasla od ožujka 2022. godine, no naglasili su kako su dodatna povećanja još uvijek moguća ako postane jasno da su neophodna za održavanje stabilnosti cijena srednjoročno. Središnja banka Švedske podigla je svoju referentnu stopu za četvrtinu postotnog boda na 4% i time ostavila mogućnost za još jedno povećanje u studenom. Narudžbe u eurozoni pale su najviše u gotovo tri godine zbog čega se proizvodnja privatnog sektora smanjila četvrti mjesec zaredom.

JAPAN
Japanska su tržišta dionica pala tijekom tjedna, pri čemu je Nikkei indeks pao za 3,4%, a TOPIX za 2,2%. Raspoloženje ulagača prigušeno je signaliziranjem američke središnje banke da planira duže zadržati više kamatne stope kako bi se izborila s upornom inflacijom. Kontinuirano odstupanje u monetarnoj politici između Fed-a i Banke Japana utjecalo je na jen koji je oslabio u odnosu na američki dolar. Na rujanskom je sastanku Japan zadržao svoju kratkoročnu kamatnu stopu na -0,1%. Banka Japana nastavlja s monetarnim popuštanjem u sadašnjem okviru jer se još ne nadzire održiva i stabilna inflacija popraćena rastom plaća. Japanski temeljni indeks potrošačkih cijena porastao je 3,1% na godišnjoj razini u kolovozu, malo iznad konsenzusnih očekivanja. Temeljna inflacija nastavila je usporavati uglavnom zbog vladinih gospodarskih mjera koje guraju cijene energije.

KINA
Kineske su dionice porasle jer su ulagači postali optimističniji u pogledu gospodarskih izgleda zemlje. Indeks Shanghai Composite porastao je 0,47%, dok je CSI 300 rastao 0,81%. U Hong Kongu referentni indeks Hang Seng pao je 0,7%. Službeni podaci za kolovoz dali su dokaze o ekonomskoj stabilizaciji u zemlji. Industrijska proizvodnja, maloprodaja i kreditna aktivnost porasli su prošlog mjeseca više nego što se predviđalo u odnosu na prethodnu godinu. Državni mediji izvijestili su kako je u četvrtak kineska vlada obećala ubrzati mjere za konsolidaciju oporavka zemlje i nastavak podupiranja rasta 2024. godine.

Analize i komentari portfolio managera