Tijekom skraćenog tjedna trgovanja, cijene dionica u SAD-u pale su jer su pozitivni gospodarski signali potaknuli mogućnost povećanja kamatnih stopa. Europski STOXX 600 zabilježio je pad od 0,76 % zbog zabrinutosti da bi povećanje kamatnih stopa moglo usporiti gospodarstvo. Na japanskim dioničkim tržištima zabilježeni su mješoviti rezultati, pri čemu je Nikkei 225 zabilježio pad od 0,3 %, dok je TOPIX ostvario rast od 0,4 %. Kineske dionice također su se povukle zbog zabrinutosti uzrokovane najnovijim ekonomskim pokazateljima koji ukazuju na oslabljene izglede zemlje. Shanghai Composite Index zabilježio je pad od 0,53 %, dok je blue chip indeks CSI 300 zabilježio pad od 1,36 %.
SAD
Dionice su tijekom skraćenog tjedna trgovanja pale jer su pozitivni gospodarski signali potaknuli mogućnost povećanja kamatnih stopa. Dionice rasta prošle su bolje od vrijednosnih dionica, a dionice s velikom kapitalizacijom nadmašile su dionice s malom kapitalizacijom, s većom razlikom. Pad Apple-a, najveće ponderirane dionice u indeksu S&P 500, potaknuo je dio pada nakon vijesti da zaposlenici kineske vlade više neće moći koristiti iPhone. Ulagače su također obeshrabrila izvješća da će nadolazeći iPhone 15 biti znatno skuplji od trenutnih modela. Pad NVIDIE i drugih proizvođača čipova također je utjecao na indekse. Tržišta su bila zatvorena u ponedjeljak zbog praznika rada. Tjedni ekonomski kalendar potaknuo je pozitivno tržišno raspoloženje. Istaknuto je izvješće Instituta za upravljanje opskrbom o aktivnostima uslužnog sektora u kolovozu koje je neočekivano skočilo na najvišu razinu od veljače. Izvješće je pokazalo da su nove narudžbe rasle bržim tempom, iako su zaostale narudžbe oštro pale, a zalihe su znatno porasle. Izvozne narudžbe također su ostale pozitivne, iako je tijekom tjedna rasla zabrinutost oko naglog usporavanja kineskog gospodarstva. Nadalje, tjedno izvješće o zahtjevima za nezaposlenost bilo je niže od očekivanog ukazujući na kontinuiranu snagu potražnje za radnom snagom, unatoč povećanju stope nezaposlenosti u kolovozu (s 3,5 % na 3,8 %). Suprotno očekivanjima o blagom rastu, broj Amerikanaca koji su se prijavili za nezaposlene u prethodnom tjednu pao je na 216 000, najnižu razinu u šest mjeseci. Kontinuirana potraživanja pala su na 1,68 milijuna, najnižu razinu od sredine srpnja. Također, broj nezaposlenih potaknuo je porast prinosa na kratkoročne obveznice pri čemu je prinos na dvogodišnju državnu obveznicu SAD-a nakratko ponovno prešao prag od 5 % u četvrtak poslijepodne. Na tržištu korporativnih obveznica investicijskog ranga, kreditne marže bile su otporne u utorak, a blago su se povećale usred velike količine izdavanja nakon blagdanskog vikenda. Tržište visokih prinosa bilo je prilično mirno s ispodprosječnim količinama nakon dugog vikenda.
EUROPA
STOXX 600 završio je 0,76 % niže zbog straha da bi povišene kamatne stope mogle usporiti gospodarstvo. Među glavnim dioničkim indeksima, njemački DAX pao je 0,63 %, francuski CAC 40 izgubio je 0,77 %, dok je talijanski FTSE MIB pao 1,46 %. Britanski FTSE 100 napredovao je 0,18 %. Prinosi na njemačke i talijanske 10-godišnje državne obveznice porasli su zbog zabrinutosti oko gospodarstva eurozone. U Ujedinjenom Kraljevstvu prinos na 10-godišnje državne obveznice završio je viši, ali povukao se sa svojih najviših vrijednosti sredinom tjedna. Niz ekonomskih podataka pružio je više signala da gospodarstvo eurozone nastavlja podbacivati. Bruto domaći proizvod porastao je 0,1 % u drugom tromjesečju, budući da je pad izvoza pridonio Eurostatovoj reviziji prema dolje svoje početne procjene od 0,3 % ekspanzije. Obujam maloprodaje u eurozoni pao je 0,2 % uzastopno u srpnju, odražavajući slabiju kupnju goriva za automobile. Pad u odnosu na prethodnu godinu iznosio je 1,0 %. Moral ulagača u eurozoni pao je više od očekivanog početkom rujna, pri čemu je Sentixov indeks pao na -21,5 s -18,9 u kolovozu. Sentix je rekao da sve dublje usporavanje u Njemačkoj snažno utječe na raspoloženje. Njemačka industrijska proizvodnja u srpnju pala je treći mjesec zaredom za 0,8 % više nego što se očekivalo. Pad je potaknut padom proizvodnje automobila od 9 %. Guverner Bank of England (BoE) Andrew Bailey potaknuo je sumnju na moguće povećanje kamatnih stopa u Ujedinjenom Kraljevstvu na nadolazećem sastanku o politici 21. rujna. Rekao je parlamentarnom odboru kako su sada puno bliže vrhu ciklusa podizanja kamatnih stopa. Poslovno istraživanje BoE-a u kolovozu sugerira da bi pritisci na cijene mogli popustiti. Kompanije ispitane u tri mjeseca do kolovoza očekivale su povećanje cijena za 4,9% u narednoj godini, što je pad u odnosu na 5,2 %. Također su očekivali rast plaća od 5,0% tijekom sljedeće godine koji je ostao nepromijenjen u odnosu na srpanj.
JAPAN
Japanska dionička tržišta mješovito su završila protekli tjedan. Nikkei 225 ostvario je pad od 0,3 % dok je TOPIX porastao 0,4 %. Zabrinutost oko usporavanja kineskog gospodarstva i utjecaja na globalnu potražnju utjecala je na sklonost ulagača riziku. U drugom tromjesečju 2023. BDP se povećao za 4,8 % na godišnjoj razini, što je slabije od preliminarnih procjena od 6,0 % rasta. Kapitalna potrošnja, privatna potrošnja i javna ulaganja bili su niži od očekivanog. U tom kontekstu, prinos na 10-godišnju japansku državnu obveznicu (JGB) zadržao se oko raspona od 0,6 %. Dok Banka Japana održava niske stope svojom politikom kontrole krivulje prinosa, slaba potražnja na JGB aukcijama sugerira da ulagači čekaju veće prinose. Jen je oslabio na oko 147 JPY u odnosu na američki dolar, što je njegova najniža razina u više od 10 mjeseci potičući japansko Ministarstvo financija da izda svoja najstroža upozorenja do sada o intervencijama na deviznom tržištu podupirući jen.
KINA
Kineske dionice povukle su se jer su najnoviji ekonomski pokazatelji pojačali zabrinutost oko slabljenja izgleda zemlje. Shanghai Composite Index pao je 0,53 %, dok je blue chip indeks CSI 300 pao 1,36 %. U Hong Kongu je referentni indeks Hang Seng pao za tjedan koji je završio u četvrtak nakon što su financijska tržišta zatvorena u petak zbog jake kišne oluje koja je poplavila grad. Kineski izvoz pao je 8,8 % u kolovozu u odnosu na godinu ranije, ublaživši oštri pad od 14,5 % u srpnju. Uvoz je smanjen za 7,3 %. Oba su čitanja bila iznad očekivanja. Neki su ekonomisti ove podatke smatrali znakom da bi neki sektori u kineskom gospodarstvu mogli doseći dno nakon što je vlada nedavno objavila niz mjera usmjerenih na povećanje potražnje. Kineska valuta renminbi pala je na rekordno nisku razinu od 7,36 prema američkom dolaru u inozemnom trgovanju nakon što je središnja banka postavila fiksni tečaj juana na najnižu razinu u dva mjeseca. Tečaj je pao ispod psihološki važne razine od 7,35 i blizu najslabije razine od osnutka offshore tržišta 2010. Pesimizam o kineskim gospodarskim izgledima i znakovi otpornosti u gospodarstvu SAD-a pridonijeli su razlici u kamatnim stopama između dviju zemalja, što je povećalo pritisak na pad renminbija.
 

Analize i komentari portfolio managera