Nakon nekoliko tjedana pozitivnih prinosa većina dioničkih indeksa zabilježila je korekciju.  Glavni razlog za to bili su (lošiji od očekivanih) podatci za američki indeks proizvođačkih cijena (PPI) koji je gurnuo prinose obveznica na više razine. Navedeno je dodatno pritisnulo sentiment na američkom tržištu kapitala i pružilo potporu američkom dolaru. Tako je američki dionički indeks S&P 500 zabilježio najlošiji prinos u pet tjedana, dok je „small-cap“ Russell 2000 indeks ostvario najlošiji tjedni rezultat od kraja rujna. Ovaj tjedan iščekuju se podaci o američkoj inflaciji (CPI), te odluke FED-a o podizanju kamatnih stopa. Očekivana razina „headline“ inflacije  je 7,3% dok je očekivano podizanje kamatnih stopa 0,5% na razinu od 4,5%. Promašaj navedenih očekivanja mogao bi utjecati na dodatan pad tržišta u danima koji slijede. Nadalje, očekuju se objave i ostalih centralnih banaka  poput Europske centralne banke (ECB), Engleske centralne banke (BOE) te Švicarske centralne banke (SNB) za koje se također očekuje dizanje kamatnih stopa za 0,5%.
 
Slika 1. Kamatne stope odabranih središnjih banaka i očekivanja za 2023. godinu
 
 
Izvor: Credit Suisse, OTP Invest
 

Unutar Američkog dioničkog indeksa S&P 500, defenzivni sektori zdravstva, potrošačkih osnovnih proizvoda i komunalnih usluga prošli su najbolje. Energetske dionice oštro su pale jer su međunarodne cijene nafte pale na najnižu razinu od siječnja, dok je slabost Alphabet-a, matičnog Google-a, snažno opteretila dionice komunikacijskih usluga. Financijski sektor je također imao loše rezultate jer je nekoliko izvršnih direktora velikih banaka iznijelo negativna gledišta vezana za ekonomiju. Slijedom toga izvršni je direktor Goldman Sachsa, David Solomon, upozorio  na mogućnost smanjenje radnih mjesta, kao i na "neka teška vremena pred nama". Također, izvršni je direktor JPMorgan Chasea, Jamie Dimon,  za CNBC izjavio da bi sljedeće godine mogla nastupiti "blago umjerena do teška recesija".


Slika 2.
   
 
 Izvor: Bloomberg, Autor: OTP Invest
 
Na tržištu sirove nafte cijene su pale na najnižu razinu od siječnja zbog zabrinutosti oko globalne potražnje za naftom s obzirom na slabe makroekonomske podatke zbog kojih raste i zabrinutost zbog moguće recesije. Tržište isčekuje vijesti iz Rusije o tome hoće li Putin ostvariti svoju prijetnju smanjenja opskrbe EU zemljama, zagovornicima ograničenja cijena. U međuvremenu, u Kini, sve veći broj slučajeva virusa COVID-a  izaziva dodatnu zabrinutost oko usporavanja potražnje.
U Europi, dionička tržišta padaju zbog obnovljenih strahova oko recesije. U terminima lokalnih dionica pan-europski indeks STOXX Europe 600 završio je tjedan s padom od 0,94%. Glavni indeksi Europe također su pali. Talijanski indeks FTSE MIB pao je 1,40%, njemački indeks DAX pao je 1,09%, francuski indeks CAC 40 skliznuo je  za 0,96%, a britanski indeks FTSE 100 spustio se za 1,05%. Nadalje, revidirani podaci pokazali su da je gospodarstvo eurozone poraslo za 0,3%  u trećem tromjesečju što je više u odnosu na prvu procjenu od 0,2%, a potaknuto povećanjem potrošnje kućanstava i poslovnih ulaganja. Međutim, kompozitni indeks menadžera nabave (PMI) S&P Globala, koji mjeri poslovnu aktivnost u uslužnom i proizvodnom sektoru, porastao je na 47,8 u studenom s 47,3 u listopadu. Unatoč poboljšanju, kompozitni PMI ostao je ispod 50, označavajući peti uzastopni mjesec u kojem je pokazatelj koji gleda u budućnost bio u zoni kontrakcije. Maloprodaja u eurozoni u listopadu je zabilježila najveći ovogodišnji mjesečni pad, dok je njemačka industrijska proizvodnja tog mjeseca oslabila, iako manje od očekivanog. ECB u četvrtak 15.12.2022 donosi odluku o podizanju kamatnih stopa, a očekivanja su 0,5% na razinu od 2,5% što bi povisilo depozitne stope na 2%.

Analize i komentari portfolio managera