Američke dionice su tijekom tjedna bile niže jer su investitori razmatrali rastuća iznenađenja o inflaciji i umjereniju potrošnju. STOXX 600 bilježio je osmi uzastopni tjedni dobitak, potaknut nadama za smanjenje troškova zaduživanja. Japansko dioničko tržište generiralo je negativne prinose, dok su kineske dionice porasle zbog mjera stabilizacije tržišta koje je poduzela vlada.

SAD

Dionice su većinom bile niže tijekom tjedna, dok su investitori razmatrali rastuća iznenađenja o podacima o inflaciji i znakove umjerenije osobne potrošnje. Dow Jones Industrial Average najbolje se držao među glavnim indeksima i dosegnuo je rekordnu visinu u srijedu prije nego što se vratio natrag do kraja tjedna. Energetske dionice imale su bolje rezultate zahvaljujući višim cijenama nafte, dok su tehnološke dionice zaostajale zbog slabosti NVIDIE i drugih proizvođača čipova. Tržišta su općenito započela tjedan mirno jer su investitori čekali objavu podataka o potrošačkoj inflaciji u utorak. Indeks potrošačkih cijena (CPI) Ministarstva rada porastao je 0,4% u veljači, u skladu s konsenzusnim očekivanjima, ali su osnovne cijene (bez hrane i energije) porasle malo više od očekivanja, također za 0,4%. Pozitivna iznenađenja u proizvođačkoj inflaciji u četvrtak izazvala su veću zabrinutost. Indeks proizvođačkih cijena (PPI) porastao je za 0,6% u veljači, otprilike dvostruko više od konsenzusnih procjena i najviše u zadnjih šest mjeseci. Dok su osnovne proizvođačke cijene porasle samo za 0,3%, i to je bilo nešto više nego što se očekivalo. Na godišnjoj razini, glavne proizvođačke cijene bile su 1,6% više, što je daleko iznad očekivanja i na najvišoj razini od rujna. Reakcija burzovnog tržišta na podatke o inflaciji bila je ublažena iznenađujućim slabostima u izvješću o maloprodaji u četvrtak. Ministarstvo trgovine je izvijestilo da je maloprodaja porasla za 0,6% u veljači, ali je taj rast zaostao za očekivanjima i uglavnom je bio rezultat povećanja cijena benzina. Posebno je značajno da su prodaje putem interneta također pale za 0,1% što označava oštro usporavanje u odnosu na rast od 6,4% tijekom proteklih 12 mjeseci. Prodaja u restoranima i barovima porasla je za 0,4%, ali također sporijim tempom što sugerira određenu opreznost potrošača. Reakcija obvezničkog tržišta na inflacijska iznenađenja bila je izraženija, s prinosom na referentnu 10-godišnju državnu obveznicu koja je dotaknula najvišu unutardnevnu razinu u iznosu 4,32% od 27. veljače.
 
EUROPA

STOXX 600 je rastao 0,3%, bilježeći osmi uzastopni tjedni dobitak. Ohrabrujući korporativni prihodi i rastuće nade da će Europska središnja banka (ECB) smanjiti troškove zaduživanja u lipnju potaknuli su napredak. Francuski CAC 40 porastao je za 1,7%, talijanski FTSE MIB dodao je 1,6%, a njemački DAX dobio je 0,7%. FTSE 100 u Ujedinjenom Kraljevstvu porastao je za 0,9%. Razlika u prinosima između njemačkih i talijanskih referentnih 10-godišnjih državnih obveznica značajno se smanjila zbog rastućeg povjerenja u ekonomsku politiku Italije i povećane potražnje za visokoprinosnim obveznicama pred vjerojatno smanjenje troškova zaduživanja kasnije ove godine. Stopa nezaposlenosti u Ujedinjenom Kraljevstvu neočekivano je porasla s 3,8% na 3,9% u tri mjeseca do siječnja. Stopa rasta plaća, bez bonusa, pala je na 6,1%, što je najniža razina od sredine 2022. godine. U međuvremenu, britansko gospodarstvo pokazalo je znakove oporavka od recesije u drugoj polovici 2023. godine. Bruto domaći proizvod povećao se za 0,2% kvartalno u siječnju, podržan rastom maloprodaje i veleprodaje. Međutim, BDP je pao za 0,1% tijekom tri mjeseca do siječnja. Guverner Banke Engleske, Andrew Bailey, izjavio je na simpoziju Banke Italije da je Ujedinjeno Kraljevstvo "blizu ili na potpunoj zaposlenosti". Tvrdio je da Ujedinjeno Kraljevstvo doživljava neobičan obrazac dezinfalcije pri potpunoj zaposlenosti. Francois Villeroy de Galhau, Robert Holzmann i Pierre Wunsch bili su među ECB-ovim političarima koji su tijekom tjedna tvrdili da bi rezanje kamatnih stopa moglo biti moguće do lipnja. Ekonomist Tomasz Wieladek smatra da je ECB jasno signalizirao svoju preferenciju za smanjenje kamatnih stopa u lipnju te vidi potencijal da centralna banka smanji troškove zaduživanja na svakom sljedećem sastanku ove godine.
 
JAPAN

Japanska burzovna tržišta generirala su negativan prinos tijekom tjedna, pri čemu je Nikkei 225 izgubio 2,5%, a širi TOPIX pao je za 2,1%. Vjerojatnost da će Banka Japana (BoJ) okončati svoju politiku negativnih kamatnih stopa u bliskoj budućnosti porasla je s objavom najviših prosječnih povećanja plaća za članove japanskih sindikata od ranih 1990-ih. BoJ se obvezao na stajalište da će prilagodbe monetarne politike ovisiti o postizanju njenog cilja inflacije od 2%, potaknutog inflacijom praćenom rastom plaća. Konsenzus očekivanja ekonomista sada se kreće prema povećanju kamatnih stopa u ožujku ili travnju. Prinos na 10-godišnje japanske državne obveznice porastao je na 0,79% s prethodnih 0,73%, dosegnuvši najvišu razinu u otprilike tri mjeseca u očekivanju prilagođavanja monetarne politike BoJ-a. Guverner BoJ-a Kazuo Ueda dao je relativno pesimističan pogled na izglede zemlje, izjavivši da iako se ekonomija umjereno oporavlja, slabost je vidljiva u određenim podacima. Međutim, podaci o gospodarskom rastu objavljeni početkom tjedna pokazali su da je Japan zapravo izbjegao tehničku recesiju u posljednjem kvartalu prošle godine. Bruto domaći proizvod u četvrtom kvartalu 2023. godine povećao se za 0,1% u odnosu na prethodni kvartal u usporedbi s ranijim objavama koje su sugerirale da je gospodarstvo smanjeno za 0,1%. Na godišnjoj razini, to je iznosilo povećanje od 0,4% u odnosu na prethodni pad.
 
KINA
Kineske dionice porasle su jer su nedavne mjere stabilizacije tržišta koje je poduzela vlada povećale povjerenje investitora unatoč slabom ekonomskom izgledu. Shanghai Composite Index je dobio 0,3%, dok je blue chip CSI 300 dodao 0,7%. Na tržištu u Hong Kongu, referentni Hang Seng ojačao je 2,3%. Kineski indeks potrošačkih cijena porastao je iznad očekivanja za 0,7% u veljači u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, poništavajući pad od 0,8% u siječnju i označavajući prvo pozitivno očitanje od kolovoza 2023. godine. Međutim, indeks proizvođačkih cijena pao je više od očekivanog za 2,7% u odnosu na isto razdoblje prošle godine, ubrzavajući se od pada od 2,5% u siječnju i označavajući 17. mjesečni pad, što je najduži niz padova od 2016. Narodna banka Kine je ubrizgala 387 milijardi RMB-a u bankovni sustav i zadržala kamatnu stopu na 2,5%. Državno vijeće je obećalo povećati troškove za najmanje 25% do 2027. kako bi potaknulo potrošnju i zamjenu stare opreme. Ove mjere se smatraju ključnim korakom za ostvarenje cilja gospodarskog rasta od 5% za 2023.
 

Analize i komentari portfolio managera