Američko gospodarstvo tijekom listopada i trećeg tromjesječja ostvarilo je rezultate koji su bili iznad očekivanja. Temeljni PCE ostao je iznad cilja FED-a što upućuje na mogućnost ponovnog podizanja referentnih kamatnih stopa na sastanku u srijedu, 1. studenog. S druge strane, ECB je u skladu s očekivanjima zadržao referentne stope na postojećim razinama dok je gospodarska aktivnost eurozone u listopadu zabilježila slabljenje.

SAD
Glavne referentne vrijednosti američkih dionica završile su na nižim razinama drugi tjedan zaredom. S&P 500 zabilježio je pad od 1,9%, Nasdaq Composite pao je 2,3%, a Dow Jones oslabio je 1,4%. Uzrok navedenih kretanja je narušeno tržišno raspoloženje zbog mješovitih izvješća o zaradama kompanija i zabrinutosti oko mogućeg rasta kamatnih stopa koje je naglašeno prinosom na referentnu 10-godišnju državnu obveznicu SAD-a. Ista je nakratko probila razinu od 5% što je prvi put u posljednjih 16 godina. Gotovo trećina poduzeća iz S&P 500 indeksa tijekom prethodnog tjedna objavila su izvješća o zaradama. Ulagači su bili posebno usredotočeni na rezultate poduzeća iz tehnološkog sektora - Amazona, Google-ove matične tvrtke Alphabet, Meta Platforms i Microsofta jer su navedene dionice pomogle u postizanju pozitivnih tržišnih rezultata ranije u godini. Iako je većina financijskih rezultata pokazala solidan rast i premašila konsenzusna očekivanja, tržište je imalo negativnu reakciju na indikacije rastućih troškova, što je opteretilo dionice. Amazonovo izvješće, objavljeno nakon zatvaranja tržišta u četvrtak, istaknulo se kao najuspješnije, a dionice poduzeća ojačale su u petak. Sudionici na tržištu kapitala nadali su se boljim rezultatima tehnoloških divova jer bi isti mogli utjecati na otklanjanje izraženih zabrinutosti oko visokih kamatnih stopa i geopolitičkih rizika. Od ekonomskih vijesti tijekom tjedna važno je istaknuti izvješće o BDP-u koje je bilo bolje od očekivanja te je pokazalo da je američko gospodarstvo u trećem tromjesečju raslo godišnjim tempom od 4,9%. Navedeni rast predstavlja najbolji rezultat od kraja 2021. i više nego dvostruko veći od razine zabilježene u drugom kvartalu, a predvođen je snažnom potrošačkom potrošnjom. Kompozitni indeks menadžera nabave (PMI) porastao je u odnosu na rujan. Temeljni indeks cijena izdataka za osobnu potrošnju (PCE), preferirani Fedov pokazatelj inflacije, donio je mješovite rezultate. Temeljni PCE, koji isključuje nestabilne troškove hrane i energije, porastao je na 0,3% u rujnu s 0,1% u kolovozu dok se godišnja mjera smanjila na 3,7% u rujnu s prethodnih 3,8%. Unatoč tome što su najnoviji podaci pokazali da inflacija ostaje iznad Fedovog dugoročnog cilja inflacije od 2%, očekuje se da će središnja banka zadržati stope stabilnima na svom sastanku 1. studenog. Nakon što je u ponedjeljak prešao prag od 5%, prinos na 10-godišnju državnu obveznicu SAD-a zabilježio je pad i trgovao se na razini od oko 4,8% na kraju tjedna.
 
Europa
STOXX Europe 600 završio je s tjednim padom od 0,8% zbog neizvjesnosti oko kamatnih stopa, gospodarstva i sukoba na Bliskom istoku. Njemački DAX pao je 0,5%, francuski indeks CAC 40 dobio je 0,1%, a talijanski FTSE MIB pao je 0,1%. Britanski indeks FTSE 100 izgubio je 1,2%. Prinosi državnih obveznica eurozone blago su se smanjili nakon što je ECB zadržala kamatne stope na trenutnim razinama, povećavajući očekivanja da su stope konačno dosegle vrhunac u eurozoni. Prinos 10-godišnje njemačke državne obveznice pao je na oko 2,84%, dok je prinos 10-godišnje talijanske državne obveznice skliznuo na oko 4,81%. Nakon 10 uzastopnih povećanja kamatnih stopa, ECB je svoju ključnu kamatnu stopu ostavio nepromijenjenom na 4,0% i ponovio da bi održavanje te razine kroz dovoljno dugo razdoblje trebalo pomoći da se inflacija spusti na srednjoročni cilj od 2%. Upravno vijeće reklo je da se prethodno pooštravanje monetarne politike već "snažno širi na uvjete financiranja" i "sve više smanjuje potražnju". Prema anketama menadžera nabave koje je sastavio S&P Global, pad poslovne aktivnosti u eurozoni ubrzao se početkom četvrtog tromjesečja. Rana procjena PMI-a eurozone, koji uključuje i proizvodni i uslužni sektor, pala je više od očekivanog na 46,5 s 47,2 u rujnu. Navedeno je obilježilo peti uzastopni mjesec u kojem je PMI manji od 50 što je razina koja odgovara smanjenju poslovne proizvodnje. PMI za proizvodni sektor bio je najdublje u kontrakcijskom području, a usporavanje usluga se ubrzalo. Najnoviji vodeći pokazatelji ukazali su na izazovno gospodarsko okruženje u Njemačkoj pri čemu je kompozitni PMI ostao u kontrakcijskom području i pao na najnižu razinu u dva mjeseca. Stopa nezaposlenosti u Ujedinjenom Kraljevstvu porasla je na 4,2% u tri mjeseca do kolovoza s 4,0% u razdoblju od ožujka do svibnja. Anketa menadžera nabave pokazala je da je poslovna aktivnost u privatnom sektoru ostala u kontrakcijskom području treći mjesec zaredom u listopadu.
 
Japan
Japanska tržišta dionica oslabila su tijekom tjedna s indeksom Nikkei 225 u padu od 0,86%. Rastući prinosi na obveznice i geopolitičke napetosti utjecali su na tržišno raspoloženje početkom tjedna, ali oporavak tehnoloških dionica i nova doza kineskih gospodarskih poticaja pomogli su lokalnim tržištima dionica da nadoknade svoje gubitke. Pokreti na deviznim tržištima i tržištima obveznica te jačanje inflacije potaknuli su intenzivna nagađanja o potencijalnoj intervenciji vlasti i mogućoj prilagodbi monetarne politike od strane Banke Japana (BOJ) na nadolazećem sastanku u utorak 31. listopada. Prinos 10-godišnje japanske državne obveznice porastao je na 10-godišnji maksimum na razini od 0,87%, približavajući se gornjoj granici središnje banke od 1,0% početkom tjedna. Temeljna stopa inflacije u Tokiju, vodeći pokazatelj kretanja cijena diljem zemlje, ubrzala se na 2,7% u listopadu, što je iznad konsenzusa i prvo jačanje u četiri mjeseca. Indeks potrošačkih cijena za Japan porastao je na 3,3% s 2,8% u rujnu.

Kina
Dionice u Kini porasle su jer je poboljšanje industrijske dobiti ukazalo na to da se gospodarstvo potencijalno stabilizira. Shanghai Composite Index rastao je 1,16%, dok je blue chip CSI 300 dobio 1,48%. U Hong Kongu je referentni indeks Hang Seng dodao 1,32% u tjednu skraćenom zbog praznika. Dobit industrijskih tvrtki u Kini porasla je za 11,9% u rujnu u odnosu na prošlogodišnje razdoblje, što je drugi uzastopni mjesečni porast, ali je usporila u odnosu na rast od 17,2% u kolovozu. U prvih devet mjeseci 2023. godine dobit je pala za 9% u odnosu na prethodnu godinu, nakon smanjenja od 11,7% zabilježenog u prvih osam mjeseci godine. Prošli utorak je kineska vlada odobrila izdavanje 1 trilijuna RMB dodatnog državnog duga za pomoć u katastrofama i izgradnji. Također je odobren plan za povećanje omjera fiskalnog deficita za 2023. na oko 3,8% BDP-a, što je više od granice od 3% postavljene u ožujku. Promjene proračuna Stalnog odbora Svekineskog narodnog kongresa bile su najnoviji pokušaj Pekinga da ojača potporu financijskim tržištima i gospodarstvu zemlje koji se bore usred stalne krize na tržištu nekretnina.

Analize i komentari portfolio managera