Očekivanja za prva smanjenja kamatnih stopa značajno su oslabila prethodnog tjedna, nakon što su najnoviji podaci o ekonomskim aktivnostima u SAD-u iznenadili ponajviše s pozitivne strane. Dodatan utjecaj imali su i oprezni komentari kreatora monetarne politike Fed-a. Tečaj EURUSD pao je na 1,074 u ponedjeljak, ali je kasnije tijekom tjedna porastao iznad 1,08. Pojačane geopolitičke napetosti i neizvjesnost oko putanje monetarne politike utjecale su na kretanja na dioničkim tržištima gdje su glavni indeksi zabilježili pad. U sektorima energije i telekomunikacija ostvaren je rast, dok su u sektorima nekretnina, zdravstva i potrošačkih proizvoda zabilježeni najveći gubitci. Cijene nafte skočile su zbog nastojanja OPEC+ da se ograniči opskrba, snažnih ekonomskih podataka iz Kine i SAD-a kao i zbog geopolitičkih rizika koji dodatno potiču zabrinutost.
SAD
Indeksi s velikim tržišnim kapitalizacijama povukli su se s prošlotjednih rekordnih razina jer su prinosi američkih državnih obveznica porasli kao odgovor na znakove da bi proizvodni sektor mogao konačno dobiti na snazi. S&P 500 izgubio je 1,6%, Nasdaq Composite pao je 1,2%, a Dow Jones oslabio je 2,7%. Rastuće dionice (growth stocks) prošle su bolje od vrijednosnih dionica (value stocks), a dionice s velikom kapitalizacijom pale su manje od dionica s malom kapitalizacijom. Dionice energenata ostvarile su bolji performans jer su cijene nafte dosegle najvišu razinu od listopada zbog zabrinutosti oko rastućih napetosti između Izraela i Irana kao i odluke velikih izvoznika da zadrže ograničenja proizvodnje unatoč manjkavosti na tržištima. Nešto kasnije jačanje Microsofta potaknulo je tehnološki sektor. Zasebni indeksi aktivnosti u uslužnom i proizvodnom sektoru Instituta za upravljanje nabavom (ISM) imali su značajnu ulogu u pokretanju raspoloženja tijekom tjedna. Naime, dionice su pale nakon objave ožujskog ISM proizvodnog očitanja u ponedjeljak, koji je bio znatno iznad očekivanja i ukazao na blagu ekspanziju po prvi put u posljednjih 16 mjeseci. ISM indeks plaćenih cijena također je iznenadio na gore, naizgled potvrđujući nedavne podatke koji pokazuju oporavak cijena inputa. S druge strane, izvješće ISM-ovih usluga objavljeno u srijedu ublažilo je brige. Iako još uvijek ukazuje na ekspanziju, indeks usluga pao je drugi uzastopni mjesec, a indeks plaćenih cijena vratio se na najnižu razinu otkako je u ožujku 2020. započela obustava zbog pandemije. Izvješće objavljeno u petak od strane Ministarstva rada o radnim mjestima, obično među najpomnije praćenim pokazateljima rasta i inflacijskih pritisaka, dodatno je umirilo ulagače. Poslodavci su u ožujku otvorili 303.000 radnih mjesta, znatno iznad očekivanih 214.000 i najviše u gotovo posljednjih godinu. Unatoč velikom porastu broja radnih mjesta, sa stajališta pritisaka na plaće došlo je do skromnog povećanja prosječnih plaća po satu, s 0,2% u veljači na 0,3% u ožujku. Izgleda kako su investitori na tržištu kapitala pozdravili znakove zdravog gospodarstva u izvješću o zapošljavanju, ali je prinos na referentnu 10-godišnju državnu obveznicu SAD-a skočio nakon objave ekonomskih podataka.
Europa
STOXX Europe 600 pao je 1,2% tijekom tjedna skraćenog praznikom nakon zabilježenih 10 uzastopnih tjedana rasta. Francuski indeks CAC 40 pao je 1,8%, njemački DAX oslabio je 1,7%, a talijanski FTSE MIB izgubio je 2,1%. Britanski indeks FTSE 100 pao je 0,5%. Hawkish komentari nekih kreatora politike Federalnih rezervi SAD-a kao i više cijene sirove nafte potiču sumnju na odgodu trenutka rezanja kamatnih stopa pa su i očekivanja za rezanja u lipnju smanjena. Ukupna godišnja inflacija u eurozoni usporila je više od predviđanja na 2,4% u ožujku s 2,6% u veljači. Temeljna inflacija, koja isključuje nestabilne cijene hrane i energije, također je usporila na 2,9% s 3,1%. Međutim, međugodišnji rast cijena usluga iznosi 4,0% već peti mjesec zaredom. S&P Global revidirao je svoju procjenu kompozitnog indeksa menadžera nabave (PMI) eurozone, koji uključuje usluge i proizvodnju, na 50,3 u ožujku s početnih 49,9. Očitavanje iznad 50 ukazuje na širenje poslovnih aktivnosti privatnog sektora. Navedeni podaci sugeriraju da bi se gospodarstvo moglo oporaviti nakon stagnacije u prošloj godini. Zapisnik sa sastanka Europske središnje banke (ECB) u ožujku pokazao je da su kreatori politike sve više uvjereni da se inflacija pravodobno usporava na ciljnu razinu. Većina smatra da argumenti za smanjenje stope jačaju, ali da bi bilo mudro pričekati ključne ekonomske podatke koji bi trebali izaći nakon sastanka ECB-a u travnju. Podaci koje je objavila Bank of England ukazali su na poboljšanje na tržištu nekretnina.
Japan
Japanska tržišta dionica također su ostvarila pad tijekom tjedna, pri čemu je Nikkei 225 indeks pao za 3,4%, a TOPIX za 2,4%. U Japanu su i dalje rasprostranjena nagađanja o tome hoće li vlasti uskočiti kako bi poduprle jen. Ministarstvo financija ponovno je potvrdilo svoju spremnost da odgovori na pretjerane poteze na deviznim tržištima, dok se japanska valuta kretala oko visoke razine od 151 JPY u odnosu na američki dolar, što je najniža razina u otprilike 34 godine. Kako je Banka Japana (BoJ) nagovijestila da bi moglo biti još jedno povećanje kamata na horizontu, prinos na 10-godišnje japanske državne obveznice porastao krajem prošlog tjedna. BoJ cilja na razinu inflacije od 2% na održiv način, popraćenu rastom plaća, i tvrdi da normalizacija monetarne politike ovisi o ispunjenju ovih preduvjeta.
Kina
Kineske dionice napredovale su tijekom proteklog skraćenog radnog tjedna, a ekonomski podaci ukazuju kako bi gospodarstvo moglo dobiti na snazi. Shanghai Composite Index dobio je 0,9%, dok je blue chip CSI 300 dodao 0,9%. U Hong Kongu je referentni Hang Seng indeks porastao 1,1%. Pokazatelji iz ožujka pojačali su nade da bi se kinesko gospodarstvo moglo početi oporavljati. Službeni PMI za proizvodnju porastao je iznad očekivanja na 50,8 u ožujku naspram 49,1 u veljači, zbog oporavka proizvodnje i izvoza, što označava prvo širenje od rujna prošle godine. Neproizvodni PMI porastao je na 53,0 s 51,4 u veljači. Narodna banka Kine izjavila je u svom izvješću o politici za prvo tromjesečje da će intenzivirati postojeće mjere za poticanje potražnje. Središnja banka obećala je održati dovoljno socijalnog financiranja i ponude novca kako bi podržala godišnji cilj rasta Pekinga od 5% dok se bori sa slabim povjerenjem potrošača. Pad prodaje nekretnina u Kini i dalje koči ključni sektor te je potaknuo krizu likvidnosti među najvećim poduzetnicima koji se bore s otplatom kredita.
 

Analize i komentari portfolio managera