S&P 500 pretrpio je četvrti uzastopni tjedni pad jer se čini da pritisak na kamatne stope opterećuje raspoloženje ulagača. STOXX 600 također je završio s padom od 0,67% zbog zabrinutosti oko produljenog razdoblja viših kamatnih stopa i slabog kineskog gospodarstva. Japanska dionička tržišta su pala, pri čemu je Nikkei pao za 1,7%, a širi TOPIX indeks za 2,2%. Zabrinutost oko američkih kamatnih stopa koje bi mogle ostati više dulje vrijeme i skok cijena nafte značajno su utjecali na sentiment tržišta.

SAD
S&P 500 pretrpio je četvrti uzastopni tjedni pad jer se čini da pritisak na kamatne stope opterećuje raspoloženje ulagača. Unutar indeksa najviše su izgubile dionice komunalnih djelatnosti. Dionice energenata su, s druge strane, bile uspješnije. S&P MidCap 400 indeks i Russell 2000 indeks malih kapitalizacija, koji su značajno zaostajali za velikim tržišnim kapitalizacijama ove godine, ostvarili su dobitke. Više cijene nafte uzrokovale su zabrinutost da bi središnjim bankama moglo biti teže obuzdati visoke stope inflacije, što je potaknulo rasprodaju obveznica. Prinos na referentnu 10-godišnju državnu obveznicu SAD-a dostigao je najvišu razinu iznad 4,6% u srijedu. Prinosi 10-godišnjih državnih obveznica skromno su niži nakon objave ohrabrujućih podataka o inflaciji u eurozoni i SAD-u. U kolovozu je osnovni indeks izdataka za osobnu potrošnju (PCE), koji Fed pomno prati i koji isključuje nestabilne kategorije hrane i energije, porastao za 3,9% u odnosu na razinu od prije godinu dana. To je najniža godišnja stopa inflacije u otprilike dvije godine, ali ispod cilja od 2%. Na mjesečnoj osnovi, temeljna PCE inflacija iznosila je 0,1%, što je ispod očekivanja. Iako su nedavna istraživanja proizvodnje ukazala na slabost novih narudžbi, narudžbe trajne robe i isporuke porasle su u kolovozu – zabilježen je rast glavnih narudžbi za 0,2% (konsenzusna očekivanja previđala su pad). Isključujući prijevoz, narudžbe trajne robe porasle su za 0,4% u odnosu na srpanj. Ova metrika, koja se smatra kratkoročnim pokazateljem zdravlja gospodarstva, izostavlja kategoriju prijevoza jer visoke cijene zrakoplova i druge opreme stvaraju potencijal za velike narudžbe koje mogu iskriviti temeljne trendove.

EUROPA
STOXX 600 završio je s padom od 0,67% zbog zabrinutosti oko produljenog razdoblja viših kamatnih stopa i slabog kineskog gospodarstva. Francuski indeks CAC 40 pao je za 0,69%, njemački DAX za 1,10%, a talijanski FTSE MIB za 1,16%. Britanski indeks FTSE 100 izgubio je 0,99%. Prinosi na europske državne obveznice općenito su porasli jer su se ulagači usredotočili na više kamatne stope u duljem periodu na financijskim tržištima. Referentni prinos 10-godišnjih državnih obveznica Njemačke porastao je na gotovo 3%, što je neviđena razina u posljednjem desetljeću. Prinosi na talijanske obveznice također su porasli zbog zabrinutosti da će vlada morati povećati izdavanje duga sljedeće godine kako bi financirala veći deficit. U Ujedinjenom Kraljevstvu, prinos na referentnu 10-godišnju obveznicu porastao je iznad 4,5% prije nego što se malo povukao u petak. Nekolicina dužnosnika Europske središnje banke, uključujući predsjednicu ECB-a Christine Lagarde i glavnog ekonomista Philipa Lanea, ponovno je potvrdila svoju predanost održavanju restriktivne monetarne politike kroz dulje razdoblje u nastojanju da inflaciju vrate na cilj od 2%. U međuvremenu, član Izvršnog odbora ECB-a Frank Elderson rekao je u intervjuu za Market News International da stope nisu nužno dosegle vrhunac i da će buduće odluke o monetarnoj politici ovisiti o pristiglim podacima. Guverner austrijske središnje banke Robert Holzmann otišao je korak dalje, sugerirajući u intervjuu za Bloomberg da bi postojani inflatorni pritisci ipak mogli dovesti do daljnjeg povećanja kamatnih stopa. Potrošačke cijene porasle su 4,3% godišnje u rujnu — slabije od predviđanja i najsporijim tempom u otprilike dvije godine. Ova stopa inflacije značajno je poboljšana u odnosu na 5,2% zabilježenih u kolovozu. Početna procjena podataka o inflaciji također je pokazala da je temeljna stopa (mjera temeljnih inflacijskih pritisaka koja isključuje hranu, energiju, alkohol i duhan) pala na 4,5% s 5,3%. Gospodarstvo Ujedinjenog Kraljevstva raslo je brže od očekivanog u prva tri mjeseca ove godine, prema revidiranim podacima o bruto domaćem proizvodu (BDP). Ured za nacionalnu statistiku procijenio je rast u prvom tromjesečju na 0,3%, za razliku od prethodne procjene od 0,1%. U međuvremenu, tržište nekretnina nastavilo je usporavati. Podaci Banke Engleske pokazuju da su banke i građevinska društva u kolovozu odobrile 45.354 hipoteka za kupnju kuća, što je pad u odnosu na 49.532 u srpnju.

JAPAN
Japanska dionička tržišta su pala, pri čemu je Nikkei pao za 1,7%, a širi TOPIX indeks za 2,2%. Zabrinutost oko američkih kamatnih stopa koje bi mogle ostati više dulje i skok cijena nafte utjecali su na raspoloženje. Jenom se uglavnom trgovalo unutar raspona od 148 JPY u odnosu na USD, iako je nakratko oslabio iznad 149 JPY i dosegao najnižu razinu u 11 mjeseci. To je pridonijelo špekulacijama da bi japanske vlasti mogle intervenirati na deviznom tržištu kako bi podržale jen. Prinos na 10-godišnju japansku državnu obveznicu (JGB) porastao je na 0,76% s 0,74% krajem prošlog tjedna. Prinos JGB-a dosegnuo je najvišu razinu u više od desetljeća, unatoč tome što je BoJ ušla na tržište kako bi kupila JGB-ove u vrijednosti od 300 milijardi JPY (2 milijarde USD) s dospijećem između pet i 10 godina.

KINA
Kineske dionice pale su u skraćenom tjednu trgovanja zbog nedostatka pozitivnih vijesti o gospodarstvu koje je značajno utjecalo na raspoloženje ulagača. Blue chip CSI 300 Index i Shanghai Composite Index pali su u tjednu koji je završio u četvrtak. Burze u kontinentalnoj Kini zatvorene su u petak, na početku 10-dnevnog praznika za Praznik sredine jeseni i Nacionalni dan, a ponovno će se otvoriti u ponedjeljak, 9. listopada. U Hong Kongu je referentni Hang Seng indeks pao 1,37% u tjednu. Tijekom tjedna nisu objavljeni službeni ekonomski pokazatelji u Kini. No, privatno istraživanje pokazalo je da se cijene u Kini oporavljaju, umirujući strahove od produljene deflacije. World Economics izvijestio je da je njihov indeks cijena svih sektora za Kinu u rujnu porastao na najvišu razinu u 14 mjeseci. Službeni podaci za kolovoz objavljeni početkom rujna također su ukazali na znakove stabilizacije kineskog gospodarstva. Industrijska proizvodnja i maloprodaja rasle su više od predviđanja na godišnjoj razini, dok je nezaposlenost neočekivano pala od srpnja. No rast ulaganja u dugotrajnu imovinu nije ispunio očekivanja zbog oštrijeg pada ulaganja u nekretnine.

Analize i komentari portfolio managera