Prethodni tjedan pokazao je kako su pozitivne ekonomske vijesti zapravo loše vijesti za dionička tržišta u smislu da bi snažno tržište rada moglo biti poticaj za održavanje kamatnih stopa na visokim razinama u duljem vremenskom periodu. Nakon što su makroekonomski podaci pokazali otpornost američkog tržišta rada, obveznice su zabilježile rast prinosa što se negativno odrazilo na dionička tržišta.

SAD
Glavni indeksi zaključili su tjedan mješovito nakon iznenađujućih podataka o radnim mjestima u petak. S&P 500 izgubio je 1,3 %, Nasdaq Composite 0,8 %, Dow Jones 1,8 %, a Russel 2000 čak 3,7%. Tjedne performanse sektora ostvarile su najveći pad u energetici, komunalnim uslugama i osnovnoj robi za široku potrošnju. S druge strane, IT i telekomunikacije bili su jedini sektori koji su završili u plusu jer su ulagači još uvijek voljni kupovati poduzeća uključena u razvoj umjetne inteligencije. Trgovane količine tijekom većeg dijela tjedna bile su nešto slabije jer su ulagači iščekivali službeno izvješće o plaćama za nepoljoprivredne djelatnosti u petak. S obzirom da pozitivni makroekonomski podaci znače zadržavanje visokih kamatnih stopa tijekom duljeg perioda, mnogi su se nadali padu broja zaposlenih. Ipak, Ministarstvo rada izvijestilo je da su poslodavci u rujnu otvorili 336.000 radnih mjesta u nepoljoprivrednom sektoru što je dvostruko više od konsenzusnih procjena, zbog čega je došlo do negativnih kretanja na tržištu kapitala. Dodatni podaci o tržištu rada izvješćuju kako je prosječna satnica porasla 0,2% na mjesečnoj razini, pritom smanjivši rast u odnosu na prošlu godinu na 4,2 %, što je najniža razina od lipnja 2021. Stopa sudjelovanja radne snage također je ostala stabilna na 62,8 %. Navedeni podaci odraz su povećane ponude na tržištu rada, a ne neobuzdane potražnje što stvara benignije inflatorno okruženje. Nekoliko drugih prigušenih gospodarskih signala tijekom tjedna također je umirilo strahove o oporavku rasta i daljnjeg rasta inflacije. Dok je pokazatelj aktivnosti u proizvodnom sektoru u rujnu blago porastao i pokazao da se tvornička aktivnost tek neznatno smanjila, njegov pandan u mnogo većem i zdravijem uslužnom sektoru pokazao je znatno usporenje rasta u odnosu na kolovoz. U srijedu je pokazatelj procjene promjena u broju zaposlenih tijekom prethodnog mjeseca, isključujući poljoprivrednu industriju i državni sektor, također donio drugačiju sliku tržišta rada. Pokazatelj je u rujnu porastao samo za 89.000, što je najmanje povećanje od siječnja 2021. Prinos na referentnu 10-godišnju državnu obveznicu SAD-a skočio je na 16-godišnji maksimum pri razini od 4,89% u ranom trgovanju u petak, ali je pao nakon što su se dionice oporavile.
 
EUROPA
Stoxx 600 završio je 1,18 % niže jer su prinosi na obveznice porasli zbog zabrinutosti oko produljenog razdoblja viših kamatnih stopa. Talijanski FTSE MIB pao je 1,53 %, njemački DAX 1,02 %, a francuski CAC 40 indeks 1,05 %. Britanski indeks FTSE 100 izgubio je 1,49 %. Nakon nestabilnog tjedna na europskim tržištima obveznica, prinos na njemačku 10-godišnju državnu obveznicu pao je ispod 3%, ali je ostao blizu najviše razine zabilježene tijekom posljednjeg desetljeća. Prinosi na francuske i talijanske obveznice također su porasli usred opreznog raspoloženja ulagača. U Ujedinjenom Kraljevstvu, prinos na referentnu 10-godišnju državnu obveznicu zadržao se blizu najviših razina od kolovoza 2008. zbog znakova ljepljivih inflatornih pritisaka. Službeni podaci i podaci iz privatnog sektora, sugeriraju veliku vjerojatnost da je gospodarstvo eurozone posrnulo u trećem tromjesečju. Kompozitni indeks menadžera nabave (PMI) iznosio je 47,2 u rujnu što predstavlja četvrto uzastopno mjesečno smanjenje (vrijednost pokazatelja PMI manja od 50 označava smanjenje poslovne proizvodnje). Osim toga, ured za statistiku EU-a izvijestio je da je maloprodaja u eurozoni u kolovozu pala za 1,2% kao posljedica oštrog pada cijena benzina, poštanskih narudžbi i internetske kupovine. Na mjesečnoj razini, njemačke industrijske narudžbe u kolovozu vratile su se za 3,9 % nakon što su u srpnju pale za 11,7 %. Važno je napomenuti i kako je izvoz, nakon pada od 1,9 % uslijed slabe globalne potražnje, u kolovozu pao 1,2 % što je znatno iznad predviđanja. Cijene nekretnina u Ujedinjenom Kraljevstvu pale su šesti mjesec zaredom, smanjivši se uzastopno za 0,4 %. Prema procjenama, cijene nekretnina prošli mjesec ostale su nepromijenjene nakon smanjenja od 0,8 % u kolovozu. Istraživanje provedeno među menadžerima nabave u građevinarstvu pokazalo je da je brzi pad u gradnji stanova uzrokovao pad aktivnosti u građevinskoj industriji najbržim tempom u posljednje tri godine.
 
JAPAN
Dionice u Japanu ostvarile su pad tijekom tjedna, pri čemu je Nikkei 225 pao za 2,7 %, a širi TOPIX za 2,6 %. Dionice su se našle pod pritiskom zbog naglog porasta prinosa na američke obveznice i zabrinutosti da će središnje banke još dulji vremenski period ostati neodlučne. U Japanu su objavljeni ekonomski podaci pokazali da su realne plaće i potrošačka potrošnja nastavile padati u kolovozu, što je također utjecalo na raspoloženje. Prinos na 10-godišnju japansku državnu obveznicu porastao je na 0,80 % s 0,76 % zabilježenih na kraju prošlog tjedna. Prema najnovijim podacima indeksa menadžera nabave (PMI), poslovne aktivnosti unutar japanskog uslužnog sektora solidno su se proširile u rujnu, podržane održivim rastom potražnje kupaca nakon ukidanja pandemijskih ograničenja. Ekspanzija je nešto niža u odnosu na prethodni mjesec s padom PMI-a usluga na 53,8 s 54,3 u kolovozu. Budući da su proizvodnja i nove narudžbe oštro pale, pogoršanje proizvodnih uvjeta ubrzalo se u rujnu. U skladu s navedenim, proizvodni PMI zabilježio je pad na 48,5 s 49,6 u prethodnom mjesecu.

KINA
Financijska tržišta u Kini bila su zatvorena prošli tjedan zbog Državnog praznika. Referentni Hang Seng indeks pao je 0,14 %. Proizvodni PMI porastao je na 50,2 u rujnu s 49,7 u kolovozu. Neproizvodni PMI povećao se na 51,7 s 51,0 u kolovozu što je bilo iznad očekivanja. Domaća aktivnost u Kini značajno je porasla tijekom osmodnevnog praznika. Otprilike 395 milijuna putovanja obavljeno je cestovnim, željezničkim, zračnim i vodenim putovima u prva četiri dana praznika, što je gotovo 76% više u odnosu na razdoblje prethodne godine. Krizom pogođeni sektor nekretnina pokazao je blagi napredak u rujnu. Prodaja novih kuća od strane 100 najvećih graditelja stambenih naselja u zemlji pala je 29,2 % u rujnu u odnosu na godinu ranije, smanjivši pad od 33,9% u kolovozu. Navedeni sporiji pad posljedica je niza poticajnih mjera usmjerenih na sektor nekretnina u kolovozu od strane Pekinga.

Analize i komentari portfolio managera