Potaknuti nadama u monetarno popuštanje i uspješnim zaradama u prvom kvartalu, glavni burzovni indeksi na dioničkim tržištima krajem tjedna vratili su se na svoje rekordne razine. U SAD-u najnoviji statistički podaci ukazuju na hlađenje tržišta rada i usporavanje gospodarske aktivnosti zbog čega tržišta očekuju prvo rezanje kamatnih stopa od strane Fed-a u rujnu dok se u Europi prvo rezanje očekuje već od lipnja. Na rast cijena nafte od oko 2% utjecali su incidenti na Bliskom istoku kao i jačanje potražnje. Prinosi na američke i europske obveznice zabilježili su mješovita kretanja. Tečaj EURUSD ostvario je blagi rast, ali je ostao ispod razine od 1,08.
SAD
S&P 500 ojačao je za 2,1% te se zabilježivši treći uzastopni tjedan rasta približio se najvišoj razini svih vremena. Ostali glavni indeksi također su napredovali. Nasdaq Composite dobio je 1,5%, Dow Jones 2,2%, a Russel 2000 porastao je za 2,0%. Vrijednosne dionice nadmašile su dionice rasta. Tržišni volumeni bili su posebno niski tijekom većeg dijela tjedna, međutim, srijeda je označila najnižu nominalnu  sesiju u godini i treću najmanju količinu sesija.  Čini se da je tihi trgovački tjedan bio posljedica laganog ekonomskog kalendara u kojem su podaci bili uglavnom u skladu s očekivanjima, unatoč tome što su se neke pojedinačne dionice značajno pomaknule kao odgovor na objave dobiti za prvo tromjesečje. Dionice Walt Disneyja pale su za 9,5% u utorak nakon što je kompanija nadmašila procjene zarade, ali je upozorila da će rast broja pretplatnika u njezinom online streaming poslu vjerojatno usporiti. Izgleda kako je i predviđanje usporavanja rasta prihoda dovelo do pada dionica online maloprodajne platforme Shopify od 18,6% u srijedu. Porast tjednih zahtjeva za pomoć nezaposlenima bio je podatak koji je s aspekta investitora dominirao tjednim oskudnim ekonomskim kalendarom. Broj ljudi koji su zatražili naknadu za nezaposlene porastao je na 231.000 što je najveći broj od prošlog kolovoza. Petak je donio još jedan znak da bi tržište rada i šire gospodarstvo moglo zahladiti. Prije početka trgovanja, Sveučilište u Michiganu izvijestilo je da je njegov preliminarni indeks raspoloženja potrošača u svibnju neočekivano pao na 67,4, s konačnog očitanja od 77,2 u travnju, što je najniža razina u šest mjeseci. "Iako su potrošači proteklih nekoliko mjeseci bili suzdržani, sada uočavaju negativan razvoj događaja na više dimenzija", primijetio je glavni istraživač istraživanja. "Izrazili su zabrinutost da bi se inflacija, nezaposlenost i kamatne stope mogle kretati u nepovoljnom smjeru u nadolazećoj godini." Prinos na referentnu 10-godišnju državnu obveznicu SAD-a završio je tjedan relativno nepromijenjen na razini ispod 4,5% nakon što je u utorak pao na gotovo jednomjesečnu najnižu unutardnevnu vrijednost.
Europa
STOXX 600 završio je 3,0% više zahvaljujući rezultatima kompanija koji su premašili tržišna očekivanja kao i povećanom optimizmu da će glavne središnje banke uskoro početi smanjivati ​​kamatne stope. Ostali glavni burzovni indeksi također su snažno porasli. Njemački DAX ojačao je 4,3%, francuski CAC 40 za 3,4% posto, a talijanski FTSE MIB za 3,0%. Indeks FTSE 100 u Velikoj Britaniji popeo se 3,2% na novi rekord. Engleska centralna banka (BoE) zadržala je svoju ključnu kamatnu stopu na 5,25%, istovremeno nagovještavajući da bi mogla ublažiti politiku već u lipnju. Guverner BoE David Bailey izjavio je da će se stope možda trebati smanjiti više nego što tržišta očekuju, iako je naglasio da će odluka ovisiti o pristiglim podacima. BoE nakon ažuriranja ekonomskih podataka očekuje da će inflacija oštrije usporiti na 1,9% u 2026. i na 1,6% u 2027. Gospodarstvo Ujedinjenog Kraljevstva poraslo je stopom mnogo većom od očekivane od 0,6% u prvom tromjesečju 2024., izlazeći iz recesije koja je započela u drugoj polovici prošle godine, prema prvoj procjeni Ureda za nacionalnu statistiku. Proširenje usluga i povećanje proizvodnje podržali su rast. Švedska središnja banka, Riksbank, snizila je ključnu kamatnu stopu za četvrtinu boda na 3,75%, što je prvo smanjenje od 2016. Rečeno je da bi se, ako se izgledi za usporavanje inflacije i dalje održe, referentna stopa mogla smanjiti još dva puta u drugoj polovici godine. Prinos na njemački 10-godišnji Bund zabilježio je blagi rast na 2,51%.
Japan
Japanski Nikkei 225 i širi TOPIX indeks zabilježili su marginalne tjedne gubitke uslijed govora guvernera Banke Japana (BoJ) Kazua Uede koji je nagovijestio da bi središnja banka mogla rano podići kamatne stope ako se pojave rizici s aspekta kretanja cijena, s obzirom na to da je inflacija možda postala osjetljivija na učinke slabosti jena. Tijekom tjedna, jen je deprecirao na visoki raspon od 157 JPY u odnosu na USD, s oko 153. Prinos na 10-godišnje japanske državne obveznice završio je tjedan uglavnom nepromijenjen na razini od oko 0,9%, blizu najvišeg šestomjesečnog nivoa. Sažetak mišljenja izraženih na sastanku BoJ-a u travnju pokazao je da su sudionici izrazito neodlučni, a jedno je nagovijestilo ubrzani tempo normalizacije monetarne politike. Drugi je smatrao da bi put za kamatne stope mogao biti viši od trenutačnih cijena na tržištu. Međutim, neki znakovi slabosti u ekonomskim podacima mogu odgoditi planove BoJ-a za podizanje stopa. Realne plaće pale su 2,5% u ožujku u odnosu na prethodnu godinu, što je gore od pada od 1,8% tijekom prethodnog mjeseca. BoJ nastavlja ponavljati svoje stajalište da je "dobar ciklus" rasta cijena koji se dižu do ciljanih 2% praćen inflacijom plaća preduvjet za daljnju normalizaciju monetarne politike.
Kina
Kineske dionice napredovale su kako su porasle nade u oporavak nakon velike blagdanske potrošnje tijekom praznika rada prošlog tjedna. Shanghai Composite Index porastao je 1,6%, dok je blue chip CSI 300 ojačao 1,7%. U Hong Kongu je referentni Hang Seng indeks dodao 2,6%. Prihodi od turizma tijekom petodnevne stanke porasli su 7,6% u usporedbi s blagdanom 2023. i premašili su razine prije pandemije. Domaći prihod porastao je 12,7% u odnosu na prošlu godinu, dok su međunarodna putovanja također porasla. Međutim, prosječna potrošnja po putniku pala je za 11,5% u odnosu na 2019. budući da su potrošači ostali oprezni u pogledu potrošnje. Caixin/S&P Globalno istraživanje uslužnih aktivnosti doseglo je 52,5 u travnju što je označilo je svoju 16. mjesečnu ekspanziju. Caixin/S&P kompozitni indeks menadžera nabave, koji prati i uslužni i proizvodni sektor, popeo se na 52,8 s 52,7 u ožujku kako se ukupna poslovna aktivnost proširila u travnju. Kineski izvoz porastao je za 1,5% u travnju u odnosu na godinu ranije, u odnosu na pad od 7,5% u ožujku, i općenito u skladu s konsenzusnim procjenama. Izvoz u zemlje jugoistočne Azije poboljšao se, dok su europske isporuke pale. Ukupni trgovinski suficit porastao je na 72,35 milijardi USD, u odnosu na 58,55 milijardi USD u ožujku.

Analize i komentari portfolio managera