Razvijena tržišta dionica ponovno su u zelenom nakon što se vratila sklonost riziku, dodatno podržana solidnim izvješćima kompanija. Prinosi na desetogodišnje američke i njemačku obveznice dosegnuli su najvišu razinu u posljednjih pet mjeseci. EUR/USD porastao je iznad 1,07, dok je japanski jen pao na nove najniže razine u više od zadnjeg desetljeća. Cijene nafte porasle su za 1-2%, dok su europske cijene plina pale za 5% jer su prognoze za toplo vrijeme neutralizirale negativan učinak prekida opskrbe u Norveškoj i Ujedinjenom Kraljevstvu. Na sastancima Fed-a i ECB-a koji su planirani za ovaj tjedan ne očekuje se niti jedno rezanje kamatnih stopa.
SAD
S&P 500 ojačao je za 2,5% te je kao i većina ostalih glavnih referentnih indeksa uspjeli su prekinuti niz od tri tjedna gubitka jer su ulagači reagirali na najprometniji tjedan u sezoni izvještavanja o zaradama u prvom tromjesečju. Tehnološki intenzivan Nasdaq Composite Index dobio je 3,9% te je imao najbolje rezultate, djelomično zahvaljujući snazi ​​Apple-a i kasnom oporavku proizvođača čipova NVIDIA. Dionice Alphabeta također su porasle krajem tjedna nakon objave bolje od očekivane dobiti u prvom tromjesečju, zajedno s prvom isplatom dividende kompanije. S druge strane, dionica poduzeća Meta Platforms oštro je pala u jednom trenutku izbrisavši gotovo 200 milijardi USD tržišne vrijednosti. Do navedenog je došlo nakon što je izvršni direktor Mark Zuckerberg najavio planove za nastavak velike potrošnje na umjetnu inteligenciju i ostale nove tehnologije. S&P Global izvijestio je da je njegova mjera proizvodne aktivnosti u SAD-u ponovno pala u područje kontrakcije (ispod 50,0) u travnju, na 49,9, znatno ispod konsenzusnih procjena od oko 52,0. Pokazatelj aktivnosti u uslužnom sektoru još uvijek ukazuje na ekspanziju, ali isti također nije ispunio očekivanja s razinom od 50,9 naspram očekivanih 52,0. Prethodna procjena Ministarstva trgovine pokazala je da se gospodarstvo širi po godišnjoj stopi od 1,6% u prvom tromjesečju što je znatno ispod konsenzusnih procjena od oko 2,5% i najsporiji tempo rasta u gotovo dvije godine. Za to je djelomično krivo naglo usporavanje državne potrošnje i sve veći trgovinski deficit, ali su i potrošači također nastavili obuzdavati potrošnju, osobito na robu. Čini se da su podaci o inflaciji objavljeni u četvrtak također zabrinuli ulagače i potaknuli zabrinutost da bi SAD mogao biti u opasnosti od stagflacije. Ministarstvo trgovine izvijestilo je da je temeljni indeks izdataka za osobnu potrošnju (PCE), koji ne uključuje cijene hrane i energije, porastao za 3,7% u prvom tromjesečju, više od očekivanog i znatno iznad povećanja od 1,7% u četvrtom tromjesečju. Ipak, PCE je na godišnjoj razini u ožujku nastavio padati, makar i neznatno, na 2,82% s 2,84% u veljači, nastavljajući silaznu putanju koja je započela u listopadu 2022. Petak je također donio vijest da je revidirana mjera raspoloženja potrošača od strane Sveučilišta u Michiganu u travnju pala s gotovo trogodišnje najviše razine u ožujku, djelomično odražavajući viša očekivanja inflacije. Prinos na referentnu 10-godišnju državnu obveznicu SAD-a donekle se smanjio nakon objave PCE podataka u petak, ali je ipak završio tjedan blizu svoje najviše razine u gotovo šest mjeseci.
Europa
STOXX Europe 600 prekinuo je trotjedni gubitnički niz i završio s rastom od 1,7%. Popuštanje napetosti na Bliskom istoku i neki ohrabrujući rezultati korporativnih zarada pomogli su poboljšanju raspoloženja. Većina glavnih burzovnih indeksa također je napredovala. Njemački DAX ojačao je 2,3%, francuski indeks CAC 40 dodao je 0,9%, a talijanski FTSE MIB popeo se gotovo 1,0%. Indeks FTSE 100 u Ujedinjenom Kraljevstvu popeo se na nove rekorde svih vremena, dosegnuvši 3,0%. Prinosi na europske državne obveznice dosegnuli su najviše razine ove godine. Snažni gospodarski podaci u SAD-u povećali su očekivanja da će Fed dulje zadržati više kamatne stope, što bi moglo prisiliti druge velike središnje banke da slijede njihov primjer. Prinos na referentnu 10-godišnju njemačku državnu obveznicu nakratko je skočio iznad 2,6%. Brojni kreatori politike ECB-a signalizirali su da očekuju sniženje kamatnih stopa u lipnju. Međutim, čini se da “hawkish” komentari bacaju sumnju na očekivana smanjenja troškova posudbe. Predsjednik njemačke Bundesbanke, Joachim Nagel, rekao je u govoru da odluka u lipnju ne mora nužno biti popraćena smanjenjem kamata s obzirom na trenutnu nesigurnost. Članica Izvršnog odbora Isabel Schnabel istaknula je da je inflacija usluga najveća briga. Poslovna aktivnost u eurozoni porasla je u travnju najbržim tempom u gotovo godinu dana, potaknuta oporavkom u uslužnoj industriji. Prva procjena kompozitnog indeksa menadžera nabave (PMI) HCOB-a za eurozonu, koji uključuje uslužne i proizvodne sektore, iznosila je 51,4, u odnosu na 50,3 u ožujku. Njemački PMI i barometar poslovnog povjerenja Instituta IFO pružili su dodatne dokaze da bi gospodarski pad u zemlji mogao doći doći prema kraju. Privatni sektor počeo je rasti u travnju, kako su se uslužne aktivnosti povećale, a pad proizvodnje ublažio. Sveukupno poslovno raspoloženje poboljšalo se treći mjesec zaredom, a vlada je povećala svoju prognozu gospodarskog rasta za ovu godinu na 0,3% s 0,2%. Poslovna aktivnost u Ujedinjenom Kraljevstvu porasla je najbržim tempom u gotovo godinu dana, pri čemu je kompozitni PMI porastao na 54,0 s 52,8 u ožujku. Troškovi inputa porasli su najjačim tempom u 11 mjeseci, ali su cijene proizvoda pale, što sugerira da slabljenje potražnje smanjuje poslovne marže.
Japan
Potaknuta povijesnim padom jena, japanska su tržišta dionica ojačala tijekom tjedna, pri čemu su Nikkei 225 i širi indeks TOPIX vratili 2,3%. Japanska centralna banka (BoJ) suzdržala se od izmjena svoje monetarne politike na sastanku u travnju. Prinos na 10-godišnje japanske državne obveznice porastao je na 0,91% s 0,84% od prošlog tjedna. Inflatorni pritisci pokazali su neke znakove popuštanja, s temeljnim indeksom potrošačkih cijena (CPI) za područje Tokija koji je u travnju porastao za 1,6% na godišnjoj razini, ispod konsenzusnih očekivanja i pao s 2,4% u ožujku. Popuštanje se prvenstveno moglo pripisati učinku subvencija. Objave indeksa menadžera nabave u travnju signalizirale su stabilizaciju u japanskom proizvodnom sektoru, dok je segment usluga ojačao. Kompozitni PMI porastao je na 52,6 s 51,7 u ožujku. Tempo zapošljavanja ubrzao se u cijelom privatnom sektoru, budući da je poslovno povjerenje ostalo pozitivno, što sugerira širenje aktivnosti u bliskoj budućnosti.
Kina
Kineske su dionice porasle jer su ulagači postali optimističniji prema gospodarskom razvoju. Shanghai Composite Index dobio je 0,8%, dok je blue chip CSI 300 dodao 1,2%. U Hong Kongu je referentni Hang Seng skočio 8,8%. Očekuje se da će kinesko gospodarstvo rasti 4,8% ove godine, što je više od srednje prognoze od 4,6% prošlog mjeseca, prema 15 ekonomista koje je anketirao Bloomberg. Kineski BDP porastao je iznad konsenzusa za 5,3% u prvom tromjesečju u odnosu na prethodnu godinu, blago ubrzavši u odnosu na rast od 5,2% na godišnjoj razini u četvrtom tromjesečju 2023. Međutim, ekonomisti su smanjili svoje prognoze inflacije zbog pada proizvođačkih cijena i upornog pada tržišta nekretnina koji i dalje koči gospodarstvo. Što se tiče monetarne politike, kineske banke ostavile su svoje jednogodišnje i petogodišnje kamatne stope na kredite nepromijenjene. Neki analitičari vjeruju da su kreatori politike postali oprezniji u monetarnom popuštanju nakon što je središnja banka u travnju drugi mjesec zaredom povukla gotovinu iz bankarskog sustava.

Analize i komentari portfolio managera