Kompozitni indeksni menadžera nabave (PMI) koji su bili iznad očekivanja, europski podaci o plaćama kao i hawkish komentari dužnosnika Fed-a utjecali su na hlađenje očekivanja o smanjenju kamatnih stopa. Kao posljedica navedenog, razvijena tržišta dionica tijekom proteklog tjedna ostvarila su pad izuzev Nasdaq Composita koji je rastao na krilima uspješnih zarada NVIDIE. Prinosi na 10-godišnje obveznice u SAD-u porasli su na gotovo 4,5%, dok su se prinosi 10-godišnjeg Bunda povećali na 2,6%. Tečaj EUR/USD potonuo je ispod 1,085.
SAD
Glavni dionički indeksi zabilježili su mješovite rezultate tijekom proteklog tjedna pri čemu je Dow Jones zabilježio najveći tjedni gubitak od 2,2% dok je tehnološki bogat Nasdaq Composite ojačao 0,8% i time nastavio svoj rast prema rekordnom području. S&P 500 izgubio je 0,4%. Primarni čimbenik koji je pokrenuo divergenciju tržišta bio je dobitak dionica proizvođača čipova za umjetnu inteligenciju NVIDIA, sada trećeg najvećeg poduzeća u S&P 500 prema tržišnoj kapitalizaciji. NVIDIA je izvijestila o zaradi u prvom tromjesečju nakon zatvaranja trgovanja u srijedu, ali je iščekivanje u vezi s izvješćem igralo važnu ulogu u pokretanju raspoloženja čak i ranije tijekom tjedna. Nakon što su nadmašile konsenzusne procjene, dionice NVIDIA-e porasle su u četvrtak za 9,3%, dodajući otprilike 220 milijardi USD svojoj tržišnoj kapitalizaciji. Ipak, dobre vijesti za NVIDIU nisu se pretvorile u veće dobitke za tržište. Gotovo 90% dionica u S&P 500 indeksu S&P 500 zaključilo je s padom na sjednici u četvrtak zbog podataka koji upućuju na oporavak rasta u svibnju što je zatim dovelo do nagađanja da će Federalne rezerve čekati duže da smanje kamatne stope. S&P Global izvijestio je da je PMI neočekivano skočio na 54,4 u svibnju, najvišu razinu u nešto više od dvije godine (očitanja iznad 50 ukazuju na ekspanziju). Iako je proizvodna aktivnost donekle porasla, ubrzanje je bilo ponajviše vidljivo u sektoru usluga. Petak je donio dodatne dokaze da bi se rast mogao ubrzati u drugom kvartalu. Ministarstvo trgovine izvijestilo je da su narudžbe za trajnu robu, isključujući nestabilne zrakoplove i obrambene narudžbe, porasle za više od očekivanih 0,3 % u travnju, nakon što su ostale otprilike iste tijekom prva tri mjeseca godine.  S druge strane, prodaja i postojećih i novih domova, objavljena u srijedu i četvrtak, bila je ispod očekivanja u travnju. Čini se da su podaci S&P Global potaknuli skroman porast dugoročnih prinosa na obveznice, dok su terminska tržišta počela određivati ​​cijene sa samo 39,9% šanse za više od jednog smanjenja stope Feda ove godine, što je pad od 57,3% naspram tjedna prije. Prinosi na 10-godišnje obveznice u SAD-u porasli su na gotovo 4,5%.
Europa
STOXX Europe 600 završio je 0,8% niže jer su se pojavila pitanja o brzini potencijalnih smanjenja kamatnih stopa ove godine. Glavni dionički indeksi tjedan su uglavnom završili s gubitkom. Talijanski FTSE MIB izgubio je 3,0%, dok je francuski CAC 40 indeks pao 1,1%. Njemački DAX pao je 0,5%. Britanski indeks FTSE 100 pao je 1,2%. Godišnji rast potrošačkih cijena u Ujedinjenom Kraljevstvu usporio je manje naglo od očekivanog na 2,3% u travnju - najnižu razinu u gotovo tri godine - s 3,2% u ožujku, umanjujući nade da će Bank of England (BoE) sredinom godine smanjiti troškove zaduživanja. Konsenzus i projekcija BoE-a fiksirali su ukupnu inflaciju na 2,1%. Temeljna inflacija, koja isključuje nestabilne cijene energenata i hrane, također je iznenadila s 3,9%. Prva procjena kompozitnog indeksa menadžera nabave (PMI) u eurozoni za svibanj bila je na najvišoj razini u 12 mjeseci od 52,3, u odnosu na 51,7 u travnju. Uslužna aktivnost ostala je čvrsto na ekspanzivnom području. Proizvodni PMI se poboljšao, ali je ostao na kontrakcijskim razinama 14. mjesec zaredom. Ulazni troškovi i izlazne cijene smanjile su se u odnosu na razine iz travnja, ali su ostale iznad prosjeka prije pandemije. Europska središnja banka (ECB) rekla je da su ugovorene plaće u prvom tromjesečju porasle 4,7% u odnosu na prethodnu godinu, dijelom zbog jednokratnih isplata, u odnosu na 4,5% u zadnja tri mjeseca 2023. Ekonomisti ECB-a izjavili su kako očekuju da će dogovoreni rast plaća ostati visok u 2024., iako također vjeruju da će se pritisci na plaće usporiti. Predsjednica ECB-a Christine Lagarde izjavila je u intervjuu za irski televizijski kanal RTE da postoji "velika vjerojatnost" da će središnja banka smanjiti kamatne stope u lipnju.
Japan
Japanske dionice završile su tjedan u padu, pri čemu je indeks Nikkei 225 pao za 0,4%, a širi indeks TOPIX doživio je marginalni pad. Sjajno izvješće o zaradama američkog proizvođača čipova NVIDIA pomoglo je podizanju japanskih tehnoloških dionica. Međutim, svi dobici izgubljeni su u petak jer su japanski indeksi pratili pad Wall Streeta nakon što su podaci iz SAD-a dodatno pogurali potencijal za smanjenje kamatnih stopa. Prinosi na 10-godišnje japanske državne obveznice dosegnuli su razinu od 1,0% po prvi put u 11 godina. Ekonomski podaci objavljeni tijekom tjedna pokazali su da se japanska proizvodna aktivnost oporavila u svibnju, proširivši se po prvi put u više od godinu dana. PMI za proizvodnju popeo se na 50,5 ovaj mjesec, u odnosu na 49,6 u travnju. Nasuprot tome, PMI za usluge malo je popustio u svibnju s padom na 53,6 s 54,3 u prethodnom mjesecu, ali je ostao na zdravom ekspanzivnom području. BoJ je posljednjih tjedana usvojio izrazito oštriji ton, kako bi pokušao pomoći da se japanska valuta trgne iz dugotrajnog pada. Budući da se jen trenutno kreće oko najniže razine u 24 godine, strahuje se da će to potkopati rastuću japansku inflaciju, a samim time i izglede za bilo kakvo povećanje plaća. Jen je zatvorio tjedan na nešto nižoj razini od oko 157 JPY.
Kina
Kineske dionice povukle su se jer je strah da će kamatne stope u SAD-u ostati povišene ublažio optimizam u vezi s najnovijim mjerama Pekinga za podupiranje posrnulog sektora nekretnina. Shanghai Composite Index pao je 2,1%, dok je blue chip CSI 300 izgubio 2,1%. U Hong Kongu, referentni indeks Hang Seng pao je 4,8%. Narodna banka Kine (PBOC) najavila je povijesni paket pomoći za sektor nekretnina u prethodnom tjednu jer podaci nisu pokazali znakove zastoja u stambenoj krizi u Kini. Iako je većina ulagača pozdravila plan, neki su ostali skeptični oko toga hoće li podvući crtu ispod pada nekretnina, koji je i dalje ključna kočnica za drugo najveće svjetsko gospodarstvo. Što se tiče monetarne politike, kineske banke ostavile su svoje jednogodišnje i petogodišnje kamatne stope na kredite nepromijenjene na 3,45% odnosno 3,95%, kao što se očekivalo, nakon što je PBOC zadržao svoju srednjoročnu kamatnu stopu na kredite.
 

Analize i komentari portfolio managera