Geopolitička zabrinutost, razgovori dužnosnika Federalnih rezervi i porast prinosa na dugoročne obveznice na nove najviše razine u 16 godina utjecali su na raspoloženje i doveli indeks S&P 500 do najvećeg tjednog pada u mjesec dana. STOXX 600 završio je s padom od 3,44 % zbog neizvjesnosti oko izgleda kamatnih stopa i straha da bi sukob na Bliskom istoku mogao eskalirati. Glavni europski dionički indeksi također su završili u minusu, kao i japanski i kineski.

SAD
Geopolitička zabrinutost, razgovori dužnosnika Federalnih rezervi i porast prinosa na dugoročne obveznice na nove najviše razine u 16 godina utjecali na raspoloženje i doveli indeks S&P 500 do najvećeg tjednog pada u mjesec dana. Nasdaq Composite Index prošao je najlošije među glavnim referentnim vrijednostima i gotovo se vratio u područje medvjeđeg tržišta, završivši tjedan 19,91% ispod svojih unutardnevnih najviših vrijednosti s početka 2022. Dionice su tjedan započele snažno, obilježavajući 15. ponedjeljak zaredom dobitke za S&P 500, čemu je naizgled pomogao ograničen protok negativnih vijesti o Bliskom istoku tijekom vikenda. Međutim, čini se da je produbljivanje napetosti kasnije tijekom tjedna iscrpilo dobitak. Konkretno, dionice su oštro pale u četvrtak poslijepodne, nakon izvješća da je razarač američke mornarice oborio krstareću raketu koja je očito bila usmjerena prema Izraelu. Izvještaji o napadu dronom na američku bazu u Iraku također su utjecali na raspoloženje. Ministarstvo trgovine izvijestilo je da je maloprodaja u listopadu porasla za 0,7 %, što je otprilike dvostruko više od konsenzusnih očekivanja. Porast je bio osobito snažan među online trgovcima na te u restoranima i barovima, što ukazuje na kontinuiranu snagu diskrecijske potrošnje. Međutim, tijekom prethodnih 12 mjeseci prodaja je porasla 3,8 %, otprilike u skladu s inflacijom potrošača. U međuvremenu, tjedni zahtjevi za pomoć nezaposlenima iznenadili su padom od ispod 200.000 po prvi put od siječnja. Međutim, podaci o trgovini pokazuju da je industrijska strana gospodarstva ostala znatno slabija. Ukupna industrijska proizvodnja u rujnu je porasla za 0,3 %, ali je ostala približno ista u odnosu na prethodnu godinu (porast od 0,8 %). Prinos na 10-godišnju državnu obveznicu SAD-a gotovo je dotaknuo 5 % u unutardnevnom trgovanju na kraju tjedna, dosegnuvši najvišu razinu od srpnja 2007. Tržište visokih prinosa našlo se pod pritiskom kako su napetosti eskalirale na Bliskom Istoku. Slabost se osjetila u svim rejtinzima i sektorima, a fondovi nižeg investicijskog razreda prijavili su negativne tokove usred veće averzije prema riziku.

EUROPA
STOXX 600 završio je s padom od 3,44 % zbog neizvjesnosti oko izgleda kamatnih stopa i straha da bi sukob na Bliskom istoku mogao eskalirati. Glavni dionički indeksi također su završili u minusu. Talijanski FTSE MIB pao je 3,12 %, njemački DAX izgubio je 2,56 %, a francuski indeks CAC 40 pao je 2,67 %. Britanski indeks FTSE 100 pao je 2,60 %. Prinosi na europske državne obveznice uvelike su porasli jer su ulagači procijenili mogućnost da bi kamatne stope mogle dulje vrijeme ostati više zbog nestabilne inflacije. Referentni prinos 10-godišnjih državnih obveznica Njemačke porastao je završivši tjedan s 2,9 %. Prinosi na talijanske obveznice također su porasli, pri čemu je razlika u prinosima između njemačkog i talijanskog 10-godišnjeg duga porasla iznad 200 baznih bodova. U Ujedinjenom Kraljevstvu, prinos na referentnu 10-godišnju državnu obveznicu porastao je nakon što su podaci o inflaciji ostali nepromijenjeni umjesto daljnjeg usporavanja. Nekoliko kreatora politike ECB-a istaknuli su rizik od inflacije koji predstavlja rast cijena nafte izazvan ratom na Bliskom istoku. Moral njemačkih ulagača popravio se u listopadu više nego što se očekivalo, potaknut očekivanjima daljnjeg pada inflacije i stabilnih kratkoročnih kamatnih stopa u eurozone. Međutim, u Francuskoj je poslovno povjerenje palo u većini sektora gospodarstva u listopadu.

JAPAN
Japanska su tržišta dionica pala tijekom tjedna, pri čemu je Nikkei 225 indeks pao za 3,3 %, a širi TOPIX indeks za 2,3 %. Navedeno je bilo u kontekstu blagog popuštanja inflatornog pritiska u Japanu, iako je rast plaća bio u fokusu zbog znakova povećanja zahtjeva za plaće za sljedeću godinu. Prinos na 10-godišnju japansku državnu obveznicu porastao je na 0,83 %, što je najveća razina u otprilike 10 godina. Jenom se trgovalo unutar gornje granice raspona od 149 JPY u odnosu na američki dolar, krećući se blizu praga od 150 JPY za koji mnogi predviđaju da bi mogao potaknuti japanske vlasti da uskoče kako bi zaustavile pad jena. Stopa inflacije u Japanu usporila je u rujnu, pri čemu je temeljni indeks potrošačkih cijena porastao 2,8 % na godišnjoj razini, što je pad s 3,1% u kolovozu. Međutim, rast cijena ostao je iznad cilja BoJ-a od 2 % 18. mjesec zaredom, a očekuje se da će BoJ revidirati svoje prognoze inflacije na svom sastanku u listopadu.

KINA
Dionice u Kini oštro su pale jer su sve dublji problemi u sektoru nekretnina umanjili optimizam u vezi s izvješćem o bruto domaćem proizvodu koje je bolje od očekivanog. Shanghai Composite Index pao je 3,4 %, dok je blue chip CSI 300 pao 4,17 %. U Hong Kongu, referentni indeks Hang Seng pao je 3,6 %. Zabrinutost oko kineskog tržišta nekretnina nadjačala je iznenađujuće snažnu objavu bruto domaćeg proizvoda, koja je pokazala da je kinesko gospodarstvo poraslo za 4,9 % iznad predviđanja u trećem tromjesečju u odnosu na godinu ranije. Maloprodaja je u rujnu porasla za 5,5 % bolje od očekivanja u odnosu na godinu ranije. Rast industrijske proizvodnje ostao je nepromijenjen u odnosu na kolovoz, dok je urbana nezaposlenost blago smanjena.

Analize i komentari portfolio managera