Prethodnog tjedna američki indeksi zabilježili su rast uslijed povoljih inflacijskih signala i Fedove odluke o nepromijenjenoj kamatnoj stopi u rasponu 5,00% - 5,25%. S&P 500 porastao je 3,1% te je zabilježen najduži niz dnevnih dobitaka od studenog 2021. i najbolja tjedna izvedba od kraja ožujka. Nasdaq Composite ostvario je rast od 3,9%, a Dow Jones od 1,8%. Ministarstvo rada objavilo je porast indeksa potrošačkih cijena (CPI) od 4,0% na godišnjoj razini što je još uvijek dvostruko više od cilja Federalnih rezervi, ali niže od 4,9% iz prethodnog mjeseca. Svibanjske proizvođačke cijene (PPI) pale su za 0,3%, što predstavlja četvrti uzastopni pad u proteklih šest mjeseci. Iako pad proizvođačkih cijena djelomično odražava tekuću kontrakciju u proizvodnom sektoru, investitori su dobro reagirali na vijesti. Zabilježen je rast maloprodaje za 0,3% na mjesečnoj razini i 1,6% u proteklih 12 mjeseci što predstavlja prvi porast u odnosu na prošlu godinu od siječnja. Svibanjska prodaja porasla je za 0,4%. Preliminarni indeks povjerenja potrošača za tekući mjesec Sveučilišta u Michigenu porastao je više od očekivanog i dosegnuo najvišu razinu u četiri mjeseca. Tjedni zahtjevi za pomoć nezaposlenima ostali su na nepromijenjenoj razini unatoč očekivanog pada što je utjecalo na pad prinosa američkih državnih obveznica. Iako je kamatna stopa od 5,25% ostala nepromijenjena, iz Feda su signalizirali da bi do kraja godine moglo uslijediti daljnje povećanje. Predsjednik Feda Jerome Powell naglasio je više puta da će svi daljnji potezi ovisiti o pristiglim podacima o rastu i inflaciji.

STOXX Europe 600 porastao je za 1,5% kao i ostali glavni europski dionički indeksi. Njemački DAX ojačao je 2,6%, francuski CAC 40 zabilježio je 2,4%, talijanski FTSE MIB porastao je 2,6%, a britanski FTSE 100 rastao je oko 1%. Prinos na 10-godišnje njemačke državne obveznice popeo se iznad 2,5% nakon što je ECB podigla kamatne stope za četvrtinu boda na 3,5%. Predsjednica ECB-a Christine Lagarde signalizirala je mogućnost dodatnog pooštravanja u narednom periodu pa je zbog istovremenog očekivanja daljnjeg rasta kamatnih stopa i pada prinosa na američke obveznice tečaj EURUSD dosegnuo najvišu razinu unazad 4 tjedna od 1,0864. Industrijska proizvodnja u eurozoni oporavila se za 1,0% iznad očekivanja zbog snažnog povećanja proizvodnje kapitalnih dobara. Indeks ekonomskog raspoloženja od strane istraživačkog instituta ZEW iznosio je -8,5 bodova u usporedbi s 10,7 bodova u svibnju. Oporavak gospodarskog rasta Ujedinjenog Kraljevstva i snažni podaci o tržištu rada podržali su očekivanja da će Bank of England (BoE) povećati kamatne stope u srpnju. Britansko gospodarstvo ostvarilo uzastopni rast od 0,2% u travnju uz povećanje u sektorima usluga namijenjenim potrošačima, prodaji automobila i obrazovanju.

Japanska dionička tržišta zabilježila su snažne tjedne dobitke. Nikkei 225 porastao je za 4,5%, a TOPIX za 3,4%. Na oporavak japanskog tržišta utjecala je odluka Banke Japana (BoJ) da zadrži nepromijenjenu monetarnu politiku što je bilo u skladu s očekivanjima. Pozitivni podaci o japanskom izvozu i narudžbama strojeva također su potaknuli raspoloženje među ulagačima. S obzirom da se američka središnja banka suzdržala od podizanja stopa, ali istovremeno i nagovijestila mogućnost daljnjih povećanja, prinos na 10-godišnju japansku državnu obveznicu pao je na 0,41%, s 0,43% na kraju prošlog tjedna. Japanski jen oslabio je na oko 141,0 JPY u odnosu na američki dolar zbog očekivanja daljnjeg odstupanja u monetarnim politikama BoJ-a i Fed-a.

Kineske dionice skočile su nakon što je središnja banka snizila nekoliko kamatnih stopa, pobudivši nadu u poticanje industrije koja usporava usred sporog oporavka nakon pandemije. Indeks Šangajske burze porastao je 1,3%, dok je blue chip CSI 300 ojačao za 3,3%. Nezaposlenost je ostala nepromijenjena na razini od 5,2%, ali je nezaposlenost mladih u svibnju skočila na rekordnih 20,8%. Usporavanje izvozne potražnje, višegodišnji pad tržišta nekretnina te slabo poslovno i potrošačko povjerenje naveli su ekonomiste da smanje svoje prognoze rasta za 2023.
 

Analize i komentari portfolio managera