U proteklom tjednu, svjetska dionička tržišta bilježila su različite trendove. S&P 500 nastavio je svoj rast prema rekordnim visinama, potaknut očekivanjima nižih kamatnih stopa uslijed znakova usporavanja gospodarskog rasta i opadanja inflacijskih pritisaka. U Europi, STOXX 600 indeks završio je s rastom od 1,01%, dok su političke napetosti u Francuskoj donekle popustile nakon prvog kruga parlamentarnih izbora. Japanska tržišta dionica također su zabilježila značajan rast, dosežući povijesne vrhunce, potaknuti slabijim jenom i snažnim rastom plaća. Kineske dionice, s druge strane, pale su zbog razočaravajućih podataka o proizvodnji, naglašavajući zabrinutost zbog usporavanja gospodarstva.
SAD
S&P 500 nastavio je rasti do rekordnih visina, iako su dobici na tržištu ostali primjetno uski. Prema Russell 1000 indeksima, dionice rasta nadmašile su vrijednosne dionice za 415 baznih bodova, dok je ostatak benchmarka za mala i srednja poduzeća zabilježio gubitke. Očekivanja za niže kamatne stope, potaknuta znakovima slabljenja rasta i popuštanja inflacijskih pritisaka, favoriziraju dionice rasta. ISM je objavio najnižu vrijednost proizvodne aktivnosti od veljače i iznosi 48,5, dok je uslužni sektor pao na 48,8 u lipnju, najnižu razinu od početka pandemije. Glavna američka ekonomistica Blerina Uruçi primijetila je da su JOLTS podaci pokazali trajno popuštanje na tržištu rada, s brojem napuštanja posla i zapošljavanjem na razinama prije pandemije. Broj nezaposlenih radnika po slobodnom radnom mjestu pao je na 1,2 s 2. Službeno izvješće o zapošljavanju Ministarstva rada potvrdilo je usporavanje rasta zaposlenosti, s porastom broja radnih mjesta u lipnju od 206.000, što je pad od 12.000. Stopa nezaposlenosti porasla je na 4,1%, a godišnja inflacija plaća pala na 3,9%. Uruçi vjeruje da hlađenje tržišta rada nije isto što i slabost, jer stopa nezaposlenosti raste zbog veće ponude radne snage i povećanog priljeva migranata. No, Fed bi mogao razmotriti smanjenje kamatnih stopa u rujnu ako se stopa nezaposlenosti poveća u sljedeća dva izvješća, pod uvjetom da mjesečna temeljna inflacija ostane u rasponu od 0,1% do 0,2%. Pozitivna strana usporavanja gospodarstva je određeni dokaz pada inflacijskih pritisaka. ISM podaci pokazali su usporavanje rasta cijena inputa za pružatelje usluga i proizvođače, posebno ublažavajući neke nedavne pritiske na rast cijena. Jerome Powell izjavio je da je malo vjerojatno da će inflacija doseći cilj Fed-a od 2,0% do kraja 2025. ili 2026. godine te je nadodao da je Fed postigao značajan napredak u smanjenju inflacije. Powellovi komentari i ekonomski podaci tijekom tjedna doveli su do pada dugoročnih prinosa na američke državne obveznice. Aktivnost na ukupnom tržištu obveznica bila je općenito manja tijekom skraćenog tjedna zbog praznika, s malom emisijom na tržištu korporativnih obveznica investicijskog razreda i bez ikakve emisije u segmentu visokih prinosa.
EUROPA
Na europskom tržištu, STOXX 600 završio je tjedan 1,01% više. Političke napetosti smanjile su se nakon što krajnja desnica u Francuskoj nije uspjela osvojiti apsolutnu većinu u prvom krugu parlamentarnih izbora 30. lipnja. U međuvremenu, Laburistička stranka pobijedila je na općim izborima u Velikoj Britaniji 4. srpnja s velikom većinom. Glavni burzovni indeksi također su porasli: francuski CAC 40 porastao je 2,62%, njemački DAX porastao je 1,32%, a talijanski FTSE MIB porastao je 2,51%. Britanski FTSE 100 dodao je 0,49%. U Velikoj Britaniji, Laburistička stranka Sir Keira Starmera ostvarila je uvjerljivu pobjedu na općim izborima, završivši 14-godišnju turbulentnu vladavinu konzervativaca. Rachel Reeves bit će prva žena na poziciji kancelarke (ministrice financija). Tjedan je obilježen povećanom političkom neizvjesnošću nakon što je krajnje desna Nacionalna fronta Marine Le Pen osvojila najveći udio glasova u prvom krugu francuskih parlamentarnih izbora, nanijevši teške gubitke stranci predsjednika Emmanuela Macrona, Ensemble, koja je završila na trećem mjestu, iza lijevog Novog narodnog fronta. Na godišnjem skupu Europske središnje banke (ECB) u Portugalu, predsjednica ECB-a Christine Lagarde zauzela je nešto oštriji ton. Izjavila je da se Europa još uvijek suočava s nekoliko neizvjesnosti u vezi buduće inflacije, posebno u smislu kako će se razvijati odnos između profita, plaća i produktivnosti te hoće li ekonomija biti pogođena novim šokovima sa strane ponude. U međuvremenu, zapisnici sa sastanka ECB-a u lipnju pokazali su da su neki članovi bili protiv prvog smanjenja kamatnih stopa od 2019. jer je rast plaća iznenadio prema gore, a inflacija se činila tvrdokornom. Konačna procjena inflacije u eurozoni potvrdila je da je godišnja promjena potrošačkih cijena u lipnju smanjena na 2,5%. Međutim, ključna komponenta usluga ostala je vrlo visoka, što vjerojatno jača stav ECB-a o oprezu. Njemačka industrijska baza dodatno je oslabila u svibnju. Sezonski prilagođene narudžbe pale su za 1,6% u odnosu na prethodni mjesec, dok je industrijska proizvodnja smanjena za 2,5%. Industrijska proizvodnja u Francuskoj također je pala, smanjivši se za 2,1%.
JAPAN
Japanska tržišta dionica ostvarila su rast, pri čemu je Nikkei 225 indeks porastao za 3,36%, a TOPIX indeks za 2,65%, oba dosegnuvši povijesne vrhunce. Slabiji jen, koji je kasnije blago ojačao, pogodovao je izvoznim industrijama. Prinos na japanske 10-godišnje državne obveznice popeo se na 1,1%, najvišu razinu od 2011. godine, prije nego što je opet popustio. Najveća sindikalna grupa u Japanu zabilježila je prosječno povećanje plaća od 5,1%, najveće u 33 godine. Potrošnja kućanstava pala je za 1,8% na godišnjoj razini u svibnju, znatno ispod očekivanog povećanja od 0,1%. Na mjesečnoj razini, potrošnja je pala za 0,3%. Slab jen negativno je utjecao na potrošnju, posebno na inozemna putovanja, dok su rastuće cijene dovele do pada izdataka za hranu od 3,1%. Japansko gospodarstvo smanjilo se za 2,9% u prva tri mjeseca ove godine na godišnjoj razini, što je veća kontrakcija od prvotno procijenjenih 1,8%. Vlada je ovo revidiranje pripisala ispravcima u građevinskim narudžbama.
KINA
Kineske su dionice pale zbog razočaravajućih podataka o proizvodnji koji su potvrdili zabrinutost zbog usporavanja gospodarstva. Shanghai Composite Index i CSI 300 zabilježili su umjerene gubitke. U Hong Kongu, Hang Seng Index je tijekom skraćenog tjedna porastao za 0,46%. Odvojeno, privatno istraživanje Caixin/S&P Global aktivnosti u proizvodnji povećalo se na boljih 51,8 u lipnju s 51,7 u svibnju, obilježavajući osmi uzastopni mjesec ekspanzije. Međutim, Caixin PMI za usluge bio je 51,2 u lipnju, što je niže od očekivanja ekonomista i sporije u odnosu na 54,0 u svibnju. Ovi mješoviti podaci PMI-ja odražavaju neujednačenu izvedbu kineskog gospodarstva ove godine usred višegodišnjeg pada tržišta nekretnina koji je utjecao na domaću potrošnju te rastuće trgovinske napetosti koje prijete sektoru proizvodnje.
 

Analize i komentari portfolio managera