Nakon rekordno visokih vrijednosti Wall Streeta ostvarenih 11. studenoga, europska tržišta prva su osjetila zahlađenje zbog implikacija očekivanih viših carina dok se Donald Trump priprema preuzeti dužnost. Američki indeksi ubrzo su se pridružili silaznom trendu jer su investitori postali zabrinuti da bi Federalne rezerve mogle ublažiti buduće smanjenje kamatnih stopa.

SAD

Dionice su vratile dio dobitaka od prethodnog tjedna budući da neizvjesnost oko politike nove administracije nastavlja pokretati protekcionistički Trump Trade. Potencijalne implikacije Trumpove politike bile su vidljive u širokoj disperziji povrata sektora. Financijske i energetske dionice su profitirale uslijed nada u deregulaciju i odobrenja spajanja. Isto tako, na svom vrhuncu u srijedu, cijena Bitcoina porasla je za gotovo trećinu (32,46%) od uoči izbora, budući da su ulagači očekivali labaviju regulaciju digitalnih valuta. Suprotno tome, dionice zdravstvene skrbi oštro su pale nakon vijesti u četvrtak navečer da će Robert F. Kennedy Jr., biti kandidat novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa za voditelja Odjela za zdravstvo i ljudske usluge (HHS). Kennedy je bio glasni kritičar farmaceutske industrije i postojećih programa javnog zdravstva, a posebice protiv inicijative za cjepiva. Proizvođači električnih vozila također su bili značajni pokretači tržišta. Trumpova obećanja kako će Elon Musk igrati ključnu ulogu u njegovoj administraciji pomogla su potaknuti skok dionica koje su porasle za 42,63% od dana prije izbora. U srijedu su se pojavila izvješća da će Musk biti suvoditelj planiranog novog Odjela za vladinu učinkovitost zajedno s Vivekom Ramaswamyjem, još jednim tehnološkim investitorom, poduzetnikom i Trumpovim pristašom. Međutim, krajem tjedna stigla je potvrda Reutersa da nova administracija planira ukinuti potrošački porezni kredit od 7500 USD za kupnju električnih vozila. Rivian, proizvođač drugih skupljih električnih vozila, bio je posebno teško pogođen te je pao 14,3%. Tjedni ekonomski kalendar donio je podatke o inflaciji koji su uglavnom bili u skladu s očekivanjima, pri čemu su glavne cijene u listopadu porasle za 0,2%, a temeljne cijene za 0,3%. Međutim, uglavnom zbog visokih troškova stanovanja, međugodišnja ukupna inflacija porasla je prvi put od ožujka, s 2,4% na 2,6%. Mjesečna ukupna inflacija i temeljna inflacija proizvođačkih cijena, objavljena u četvrtak, porasle su u skladu s očekivanjima. Na svom govoru u četvrtak, predsjednik Fed-a Jerome Powell zabrinuo je investitore s primjedbom kako ekonomija ne šalje nikakve signale da treba žuriti s nižim stopama. Očekivanja za smanjenje kamata za 25 baznih poena u prosincu, prema CME FedWatch Tool,  umjereno su pala tijekom tjedna s 64,6% na 58,4%. Dodatno, očekivanja za puni postotni bod smanjenja do kraja sljedeće godine znatno su pala s 41,3% na 32,6%. Navedeno je posljedica Powellovih komentara ili novih političkih signala od strane nove administracije. Očekivanja viših dugoročnih kamatnih stopa također su se odrazila na nagli porast prinosa na referentnu 10-godišnju državnu obveznicu SAD-a, koja je u petak dosegnula najvišu unutardnevnu razinu (4,51%) od početka lipnja.

Europa

STOXX 600 završio je 0,69% niže, ostvarivši pad četvrti tjedan zaredom. Zabrinutost oko trgovinske politike nadolazeće Trumpove administracije, politički preokreti u Njemačkoj kao i oprezni komentari Jeromea Powella o američkim kamatnim stopama, utjecali su na raspoloženje. Glavni dionički indeksi bili su mješoviti. Francuski CAC 40 pao je za 0,94%, njemački DAX se malo promijenio, a talijanski FTSE MIB napredovao je za 1,11%. FTSE 100 u Velikoj Britaniji skromno je pao. Gospodarstvo Ujedinjenog Kraljevstva neočekivano je usporilo. BDP je usporio na 0,1%, što je pad u odnosu na 0,5% u prethodnom tromjesečju i ispod konsenzusne prognoze od 0,2%. Usporavanju je uglavnom pridonijela slabija proizvodnja. Sektor usluga porastao je 0,1% tijekom tri mjeseca, zasjenjen povećanjem od 0,8% u građevinskom sektoru. Glavni ekonomist Bank of England, Huw Pill, nakon objave podataka izjavio je kako su inflacijski pritisci i dalje previsoki naspram ciljanih 2%. Podaci iz europodručja održali su nade u soft landing gospodarstva. Eurostatova druga procjena BDP-a potvrdila je iznenađujuće snažnu ekspanziju od 0,4% u trećem tromjesečju. Osim toga, Europska komisija je predvidjela rast od 0,8% u 2024., iako se očekuje pad njemačkog gospodarstva od 0,1%. Ostali podaci pokazuju da je tržište rada ostalo stabilno. Zaposlenost je u trećem tromjesečju porasla za 0,2%, nakon rasta od 0,1% u prethodna tri mjeseca. Prema zapisniku s posljednjeg sastanka, kreatori politike ECB-a jednoglasno su podržali listopadsko smanjenje kamatne stope za četvrtinu boda, tvrdeći da "dezinflacijski trend postaje sve jači" i da je važno izbjeći "nanošenje štete realnom gospodarstvu više nego što je potrebno". Središnja banka ponovila je da će odluke i dalje ovisiti o pristiglim ekonomskim podacima i da se nije unaprijed obvezala na budući kurs stope.

Japan

Na japanskim dioničkim tržištima Nikkei 225 pao je za 2,2%, a širi TOPIX indeks za 1,1%. Slabost jena pružila je određenu potporu, ali izgledi da administracija novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa podigne carine utjecali su na izglede za velike japanske izvoznike u SAD. Japanska valuta našla se pod pritiskom jer je dolar ojačao nakon Trumpove pobjede na predsjedničkim izborima u SAD-u, što je potaknulo neka očekivanja da bi se politika njegove administracije mogla pokazati inflacijskom i promijeniti planove Federalnih rezervi za smanjenje troškova zaduživanja. Neizvjesnost budućih povećanja kamatnih stopa od strane Banke Japana (BoJ) također je opteretila jen. Sažetak sa sastanka BoJ-a u listopadu ponovno je potvrdio prognozu da, ako se gospodarska aktivnost i cijene budu razvijale prema očekivanjima, središnja banka može slijediti put kojim će postupno podizati referentnu kamatnu stopu tako da će stopa biti na 1,00% najranije u drugoj polovici 2025. Japanski BDP porastao je 0,2% u trećem tromjesečju 2024., usporavajući u odnosu na rast od 0,5% zabilježen u drugom tromjesečju. Na godišnjoj razini, gospodarstvo je poraslo 0,9%, što je pad s 2,2%. Drugo uzastopno tromjesečje rasta BDP-a potaknuto je povećanom privatnom potrošnjom podržanom jednokratnim smanjenjem poreza na dohodak i većim ljetnim bonusima.

Kina

Kineske dionice pale su kao posljedica stalne deflacije i zabrinutosti oko potencijalnih američkih carina pod budućim predsjednikom SAD-a. Shanghai Composite pao je 3,52%, dok je blue chip CSI 300 pao 3,29%. Hang Seng pao je 6,28%. Indeks potrošačkih cijena u Kini porastao je ispod konsenzusa za 0,3% u listopadu u odnosu na prethodnu godinu, uglavnom zbog nižih cijena hrane i energije. Temeljna inflacija porasla je za 0,2%, u odnosu na rast od 0,1% u rujnu. Indeks proizvođačkih cijena pao je 2,9% na godišnjoj razini i ubrzao se u odnosu na pad od 2,8% u rujnu, produžujući deflaciju u tvorničkim cijenama koja je započela krajem 2022. Ostali podaci daju mješovitu sliku gospodarstva. Cijene novih kuća u 70 gradova pale su 0,5% u listopadu u odnosu na rujan, kada su cijene kuća pale 0,7% u odnosu na kolovoz. Pad u listopadu označio je drugi mjesec usporavanja pada cijena nekretnina i najsporiji tempo od ožujka. Do poboljšanja je došlo nakon što je Peking posljednjih mjeseci pokrenuo niz poticajnih mjera usmjerenih na poticanje stambenog sektora, uključujući smanjenje hipotekarnih stopa, ublažavanje ograničenja kupnje stanova u velikim gradovima i smanjenje poreza na kupnju stanova.

Analize i komentari portfolio managera