Tijekom proteklog tjedna dionice su zabilježile snažne dobitke jer su ulagači s oduševljenjem prihvatili nastavak usporavanja inflacije. S&P 500 indeks završio je tjedan s padom od 6,50% u odnosu na svoj najviši dosadašnji unutardnevni vrh ostvaren početkom 2022. godine. Nasdaq Composite zabilježio je još veći rast, ali ostao je 12,94% ispod svoje najviše razine. Velike farmaceutske kompanije i sektor potrošačkih potrepština koji se obično smatraju defanzivnim, su zaostajali. Najznačajniji događaj tjedna bio je objavljivanje podataka o inflaciji potrošačkih cijena (CPI) u srijedu. Inflacija, kako ukupna tako i bazna (koja isključuje cijene hrane i energije), porasla je za 0,2% u lipnju, neznatno ispod očekivanja. Godišnji rast ukupne inflacije usporio je na 3,0%, dok je bazna inflacija usporila na 4,8%, što je najsporiji tempo od listopada 2021.
Podaci o inflaciji proizvođačkih cijena (PPI), objavljeni u četvrtak, bili su također ohrabrujući. Glavne proizvođačke cijene porasle su samo 0,1% tijekom godine do lipnja, približavajući se području deflacije. Osnovne proizvođačke cijene  porasle su za 2,4% u tom razdoblju, ali su blizu ukupne inflacijske ciljne stope Fed-a od 2,0%. Investitori su pokazali snažnu potražnju za municipalnim obveznicama, potaknuti reinvestiranjem isplata kamata i dospijeća obveznica. Smanjii su se spreadovi na tržištu investicijskih korporativnih obveznica, dok je tržište visokog prinosa bilo mirno i očekivalo se objavljivanje podataka o inflaciji. Obveznice nižeg rejtinga su porasle, a bankovni krediti bilježili su pozitivan trend zbog tehničke neravnoteže i jakog interesa kupaca. Na sekundarnom tržištu obveznica došlo je do snažnog rasta potražnje zbog ograničene ponude.

STOXX 600 zabilježio je najveći tjedni dobitak u otprilike tri i pol mjeseca, s rastom od 2,95%. Glavni burzovni indeksi u Europi su napredovali, CAC 40 indeks porastao je za 3,69%, DAX za 3,22% te talijanski FTSE MIB za 3,19%. FTSE 100 indeks u Ujedinjenom Kraljevstvu je također zabilježio rast od 2,45%. Prinosi europskih državnih obveznica su pali jer se očekuje da se Fed približava završetku svog ciklusa stezanja monetarne politike. Prinosi britanskih obveznica su također pali, ali snažni podaci o plaćama su ublažili taj pad.
Zapisnik ECB-ovog lipanjskog sastanka otkrio je potporu u daljnjem povećanju kamatnih stopa zbog zabrinutosti oko visokog inflacijskog pritiska. Naglašeno je da je važno komunicirati kako monetarna politika još uvijek treba dodatne mjere kako bi se inflacija pravovremeno vratila na ciljanu razinu. Istaknuto je da se razmatraju povećanja kamatnih stopa nakon srpnja, ako se to ukaže potrebnim.

Japanske dionice zaostajale su za azijskim tržištima zbog povoljnih razvoja u kineskom sektoru tehnologije i nadanja u dodatne kineske poticaje. Nikkei 225 zabilježio je neutralan povrat, dok je TOPIX pao 0,7%. Prinos na japanske 10-godišnje državne obveznice (JGB) približio se razini od 0,50%, koju BoJ ograničava. Jen je ojačao prema dolaru zbog očekivanja monetarne normalizacije. Dolar je imao poteškoća jer su američke proizvođačke cijene u lipnju porasle manje nego što se očekivalo, što je povećalo vjerojatnost završetka ciklusa podizanja kamatnih stopa od strane američkog Feda.


Kineske dionice porasle su nakon najave Pekinga o poticajnim mjerama ekonomiji. Shanghai indeks  porastao je 1,29%, a CSI 300 indeks blue chip dionica porastao je 1,92%. Hongkonški Hang Seng zabilježio je rast od 5,71%. Kineski dužnosnici produžili su smjernice za poticanje sektora nekretnina. Inflacija i proizvođačke cijene u Kini su pale, ukazujući na rizike deflacije i slabljenje oporavka.

Analize i komentari portfolio managera